זרקור על מניה: נובולוג

"הבנו כי לא ניתן להביא את הערך לבעלי השליטה ולציבור מהתמקדות בהפצת תרופות בלבד לכן ביצענו מספר רכישות והפכנו לחברה מובילה בתחום של הפצת שירותי רפואה"

חדשות ספונסר 30/07/2019 14:17

א+א- 1

צוות אתר ספונסר פנה למשנה למנכ"ל קבוצת נובולוג וסמנכ"ל הכספים מר רן לאור עם 5 שאלות וקיבלנו 5 תשובות.

מדוע החברה הרחיבה את המיקוד מחברת לוגיסטיקה לחברה בתחום ה Health Care?

אכן, החברה הבינה כי לא ניתן להביא את הערך לבעלי השליטה ולציבור מהתמקדות בהפצה בלבד, ועל כן עשינו טויסט לאסטרטגיה העיסקית ופנינו למחוזות נוספים הצוברים תאוצה וחשיבות בארץ ובעולם, כאשר ההחלטה הייתה להרחיב את שירותי ההפצה שלנו מהפצת תרופות להפצת שירותי רפואה, לכן ביצענו מספר רכישות והפכנו לחברה מובילה בהפצת שירותי רפואה.

 

חשוב להדגיש כי פעילות ההפצה הנה פעילות ליבה אשר מקשרת בין כל החברות הן מבחינת הסינרגיה והן מבחינת הקירבה לשוק והיא עוגן חשוב ועיקרי.

 

מבלי להתייחס למגזרים חשבונאיים לקבוצה יש שלושה תחומי פעילות עסקיים. הראשון - פעילות לוגיסטיקה הכוללת את החברות נובולוג העוסקת בהפצת תרופות, טריילוג אשר עוסקת בלוגיסטיקה לניסויים קליניים וחברת דור שירותים פרמצבטיים אשר מספקת שירותים ללקוחות שתי החברות בפעילות – חברות התרופות.

 

פעילות ה-Home Care & Last Mile אשר כאן אנו נמצאים בעולם של B2B או B2B2C כאשר אנו מספקים שירותים באמצעות 5 חברות - מדיקוויפ אשר מבצעת אישפוזים ביתיים לחולים מורכבים כדוגמת חולי ALS וחולים מונשמים אחרים ויש לה שירותים נוספים בתחום בפיתוח מתקדם לרבות  שירותי המו דיאליזה בייתית, שירות אשר משפר מהותית את חיי החולה ומחזיר את השליטה לחיים של חולי הדיאליזה אשר במידה מסויימת איבדו את השליטה על החיים היומיומיים שלהם עד לרמה שחולה יוכל לנסוע לקרוז ולקחת איתו את מכשיר הדיאליזה, שירות הוספיס בית וכדומה.

 

חברה נוספת היא קייר פור לייף אשר נותנת שירותים למטופלים העוזרים למטופל להיענות לטיפול הרפואי שהוא קיבל מהרופא וזאת באמצעות כ"א מיומן ובאמצעים דיגיטליים לרבות בינה מלאכותית. מדיקר עד הבית אשר עיקר עיסוקה יהיה בהפצת תרופות עד בית הלקוח. בפעילות זו אנו לא ניכנס לאוקיאנוס האדום, אנו נתמקד בתרופות יתום או תרופות למחלות נדירות בשילוב עם ערך מוסף לרבות הדרכות, הזרקות, וידוא שהמטופל ישלים את הטיפול הרפואי שהוא קיבל וכדומה.

 

כמו כן יש את שתי הרכישות האחרונות שלנו: אינפומד שירותים דיגיטליים אשר מהווה את זרוע הדיגיטל של הקבוצה. אינפומד הנה אתר התוכן הרפואי הגדול ביותר בארץ עם עשרות אלפי כתבות תוכן, פורומים ומידע על כל הרופאים, התרופות, המכונים, הבדיקות וכיוצא בזאת וחברת טרגט קאר אשר מספקת כתבי שירות וסילוק תביעות לחברות ביטוח בעולם הבריאות ולקופות החולים. באמצעות חברה זו הקבוצה בעצם הופכת להיות רוכש גדול של שירותי בריאות שונים החל מחוו"ד שנייה, רפואה אלטרנטיבית, שירותי MRI ו- CT ושלל שירותי רפואה פרטיים.

 

הפעילות השלישית הנה הסטרליזציה, הפועלת באמצעות חברת מדיפלסט ישראל. החברה מבצעת סטריליזציה למוצרים אשר נכנסים לגוף האדם או לחדרי ניתוח מתוך רצון לספק לחבורת התרופות והמכשור הרפואי סל שירותים כולל.

 

מה גרם לשיפור בתוצאותיה הכספיות בתקופה האחרונה?

בעקבות שורה של שינויים ומהלכים תפעוליים שביצעה החברה בשנה וחצי האחרונות ובעקבות השינויים שביצענו באסטרטגיה כאמור והתרומה של הפעילויות החדשות, תוצאות החברה השתפרו ללא הכר בכל הקשור ב- EBITDA המתואמת והחברה הציגה בשנה זו צמיחה של 24.8% וברבעון הראשון של 2019 צמיחה של 19.7%  וזאת גם על ידי שיפור התוצאות בצורה אורגנית וגם על ידי הרכישות.

 

אנו מודעים לעובדה שהרווחיות התפעולית גדלה בקצבים קטנים יותר ואנו מקווים שנצליח להביא שינויים גם ברווחיות התפעולית. התוכניות של החברה להמשך שיפור הרווחיות מאוד ברורה ואנו מממשים אותה עקב בצד אגודל. חשוב לציין שאחד הנושאים החשובים ביותר כי החברה שומרת באדיקות ומנהלת בקנאות את תזרים המזומנים שלה ונכון להיום החברה אינה ממונפת בכלל, ההפך הוא הנכון.

 

מהי אסטרטגית הרכישות של הקבוצה?

כפי שציינתי בשאלות הקודמות, החברה לקחה על עצמה לשפר את הרווחיות ולא להתמקד בתחום אחד אלא להרחיב את ה- Offering של הקבוצה במספר תחומים, דבר שמקטין את הסיכון בעקבות הפיזור הרב, עוטף את הלקוחות (כיום אנו משרתים מספר לקוחות ב- 5-6 חברות שונות) וכדומה.

 

כל הרכישות של החברה תואמות ומשרתות את האסטרטגיה של הקבוצה, אנו רוכשים חברות בשלות ורווחיות אשר מהיום הראשון תורמות לרווחיות הקבוצה ובנוסף, אנו רוכשים חברות אשר הסינרגיה לקבוצה יכולה לקחת את החברות הנרכשות למחוזות אחרים, טובים יותר.

 

רכישת חברה גם אם היא צומחת אבל שאין לנו ערך מוסף לתרום לה, לא מעניינת אותנו. לשמחתי ביצועי החברות שרכשנו טובים ואנו מצליחים לעקוף את התחזיות שהוצבו לחברות בעת רכישתן. אנו בוחנים בכל עת חברות פוטנציאליות נוספות בארץ ובעולם.

 

מה עמד מאחורי הרעיון לרכישת אינפומד וטרגט קאר?

אנו מאמינים כי שתי חברות אלו הן חברות מצויינות אשר מאוד מתאימות לאסטרטגיה שלנו. חברת אינפומד הנה אתר התוכן הרפואי הגדול בארץ עם מעל למיליון כניסות בחודש שזה הרבה מאוד באופן אבסולוטי וגם באופן יחסי לחברות דומות במקומות אחרים בעולם. לחברה יש עשרות אלפי דפי תוכן הכוללים את כל התרופות, המחלות, הרופאים, המכונים, בדיקות לרבות אפשרות לבצע בדיקות בצורה דיגיטלית, לבדוק תוצאות של בדיקות וכדומה.

 

החברה נהנית מהרבה מאוד רופאים מנויים בתשלום חודשי ומספר המנויים הולך וגדל בכל חודש עקב התועלת שהאתר מספק לרופאים. אנו גם מנהלים  Big Data ובבוא היום נוכל להתאים מוצרים ושירותים על בסיס מידע זה. אחד מהרעיונות שעמד בבסיס ההחלטה לרכוש את החברה היה שינוי הרגולציה מנובמבר האחרון אשר על פיו יהיה קשה עד כדי בלתי אפשרי לחברות התרופות לבצע תועמלנות רפואית ובאמצעות החברה אנו נוכל לספק שירות של תועמלנות דיגיטלית וכמובן שנוכל גם למכור שטחי פרסום בעולם הבריאות ומתוך הבנה שיותר ויותר כוח עובד למטופל אשר בבואו לרופא יודע לדרוש את הטיפול או התרופה המועדפים עליו. החברה תהווה את הזרוע הדיגיטלית של הקבוצה ולא מן הנמנע שנוכל לצאת עם החברה גם מחוץ לישראל.

 

לחברה יש תוכניות להרחבת סל המוצרים ולהגדלת הרווחיות ואנו כבר רואים שהסינרגיה עם הקבוצה שיפרה את ביצועי החברה גם בהווה. חברת טרגט קאר הנה חברת שירותים וניהול תהליכים בתחום הבריאות, המתמחה בניהול מערכים עתירי שירות, ידע ותהליכים מורכבים בעבור תאגידים מובילים במשק הישראלי בכלל ובענף הביטוח בפרט והחברה מקשרת את הקבוצה לעולם חברות הביטוח, סגמנט אשר לא טופל על ידי הקבוצה עד עתה ואשר הנו סגמנט מאוד חשוב לנו אסטרטגית ואשר אנו מפנים אליו משאבים בכמה חברות בקבוצה.

 

החברה מבצעת שירותי סילוק תביעות כמיקור חוץ עבור חברות הביטוח עם טיפול בעשרות אלפי תביעות  המטופלות מידי חודש, ניהול בקרה וסילוק תביעות  עבור קופות החולים אבל ובעיקר פיתוח וניהול כתבי שירות עבור חברות ביטוח בתחום הרפואה (מעל ל- 175 אלף מנויים בתום שנת 2018) נושא שהופך אותנו מיידית לצרכן גדול של שירותי רפואה בכל הארץ. החברה מפעילה כתבי שירות של חוו"ד נוספת, שירותי דימות תוך 48 שעות, מתן שירותי רפואה אלטרנטיבית ושלל שירותי רפואה פרטיים נוספים והכל כחלק מביטוחי הבריאות הפרטיים אשר יש להם שיעור חדירה גבוה מאוד יחסית למקומות אחרים בעולם.

 

לאחרונה ראינו כי הקדמתם את מימוש האופציה ורכשתם את המיעוט בחברות אלו, אתה יכול להסביר את הרציונל מאחרי הקדמה זו?

בוודאי, אנו סבורים שעשינו עסקה כלכלית מצויינת. כפי שציינתי קודם, מדובר בשתי חברות צמיחה, החברות מנוהלות בצורה יוצאת דופן עם צוות מחוייב מאוד ובנוסף מצאנו שם שותף מדהים, היזם של שתי החברות, אלי דהן ומהר מאוד הבנו כי יהיה נכון לאחד את האינטרסים של אלי עם הקבוצה וכתוצאה מכך עיקר הרכישה בוצע במניות נובולוג, אלי מאמין מאוד באסטרטגיה של הקבוצה, הוא ראה בכך הזדמנות והקדמנו בהסכמה את מימוש אופציית הקול.

 

במסגרת הרכישות בנינו תוכנית עסקית ריאלית לחברות, הכפלנו במכפיל עפ"י האמור בהסכם המקורי, ביצענו קצת התאמות וקבענו את המחיר. מחיר מניית נובולוג שנלקח לצורך העסקה היה גבוה ב-7.5% ממחיר השוק וכמובן שהערך גולם, כלומר השווי הגבוה יותר נלקח בחשבון כשווי לפני הכסף, דבר המבטא את האמון של אלי בקבוצה. אנו מעריכים בשלב זה שקיים סיכוי סביר שתהיה צמיחה משמעותית בפעילות החברות מעבר לרווחיות שהיוותה את הבסיס לחישוב שווי הרכישה.

 

שתי החברות הללו יהוו עוגן רווח משמעותי בקבוצה כבר בעתיד הקרוב ואנו מאמינים כי לו היינו ממתינים למועד המקורי של מימוש האופציה, התשלום לרכישת חברות אלו יהיה גבוה בהרבה מהמחיר ששילמנו בעסקה האמורה. נקודה נוספת שעמדה לנגד עיננו היא העובדה שהיות ורכישת השליטה בשלב הראשון כללה אופציות פוט וקול, החשבונאות רואה את העסקה כרכישת 100% בתשלומים אבל היות והחברות צומחות בסדרי גודל ומעבר לתחזיות שלנו, ההתחייבות לרכישת המיעוט גדלה באופן אקספוננציאלי וההשלכה הנה עדכון האופציה לרכישת המיעוט אשר מהווה פגיעה קשה ברווחיות של החברה, לעיתים אף גבוהה מהתרומה של החברות לרווח כלומר יתכן מצב שבו לא היינו נהנים מהרווחים של החברות הללו במאוחד היות ושערוך היתרה גבוה מהרווח כך שגם ברמה החשבונאית הרכישה תרמה.

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1
    חברה מאוד מאוד מעניינת

    תחום צומח, רכישות חכמות ואנשים מעולים

    דניאל 26/10/2019 18:00