חדשות שוק ההון

רשות התחרות מתנגדת לכניסת דלק לרשיון חיפוש גז במאגר רועי

ההתנגדות היא בשל החשש שהדבר יחזק את מעמדה המונופוליסטי של דלק קידוחים ויביא להפחתת התחרות בין מאגרי הגז, ובפרט בין מאגר לווייתן ומאגר רועי

חדשות ספונסר 28/07/2019 18:35

א+א-

הממונה על התחרות, עו"ד מיכל הלפרין, החליטה שלא לאשר לדלק קידוחים לרכוש כ-25% מרישיון לחיפוש גז טבעי "רועי".

 

רישיון רועי הוענק לחברת רציו בשנת 2013 וכיום הוא מוחזק על ידי רציו (70%), אדיסון (20%) והזדמנות ישראלית (10%). השותפות טרם ביצעו קידוח ראשוני ברועי. האומדן הגבוה ביותר של כמות הגז במאגר עומד על כ-100 BCM. רציו מבקשת למכור לדלק כ- 25% מאחזקותיה ברישיון.

 

כיום רק מאגר תמר מספק גז טבעי למשק המקומי (למעט גז נוזלי המגיע באניית LNG). מאגר תמר מוחזק בכ- 25% על ידי דלק והיא צפויה למכור את החזקותיה בו עד סוף 2021. כמו כן ישנם שני מאגרים נוספים: לוויתן אשר דלק מחזיקה בכ-45% ממנו, וכריש תנין, אשר נמכר במסגרת מתווה הגז לאנרג’יאן ודלק זכאית לתמלוגים ממנו. שני מאגרים אלה נמצאים בשלבי פיתוח. הגז הטבעי שנמצא בכריש ותנין נמכר כבר רובו ככולו בחוזים למימוש עתידי ועל כן כריש תנין אינו מתחרה ללוויתן ותמר בחוזים חדשים לרכישת גז טבעי.

 

הממונה התנגדה לכניסתה של דלק למאגר רועי בשל החשש שכניסה כזאת תחזק את מעמדה המונופוליסטי של דלק קידוחים ותביא להפחתת התחרות בין מאגרי הגז, ובפרט בין מאגר לווייתן ומאגר רועי, במידה שיימצא בו גז. נוכחות של אותם בעלים בשני מאגרים מתחרים עלולה להפחית את התחרות בין שני המאגרים. במציאות כזו ישנו חשש כי מאגר רועי יעדיף לדחות את האספקה שלו למשק המקומי, ויימנע מתחרות מחירים עם מאגר לוויתן.

 

כבר היום ישנו קשר בין מאגר לוויתן לרועי שכן רציו מחזיקה ברישיון רועי והיא מחזיקה ב-15% ממאגר לוויתן. אך כניסתה של דלק לרועי היה מפחית עוד יותר את הסיכוי כי מאגר רועי, ככל שיימצא בו גז, יתחרה במאגר לוויתן.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה