חדשות שוק ההון

שיכון ובינוי זכתה במכרז לפרויקט בינוי-פינוי-בינוי בהובלת המדינה

זהו הפרויקט השני שבו המדינה היא היזם ופועלת ישירות מול הדיירים; שיכון ובינוי תשלם כ-72 מיליון ₪ והוצאות פיתוח בסך של 21 מיליון ₪

חדשות ספונסר 16/07/2019 09:54

א+א-

ועדת המכרזים של רשות מקרקעי ישראל הכריזה היום (א) על חברת שיכון ובינוי נדל"ן כזוכה במכרז במסלול בינוי-פינוי-בינוי של רשות מקרקעי ישראל, שיצא בשיתוף עם הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית ועיריית ראשון לציון. בהתאם למכרז, ייבנו 155 יחידות דיור בשכונת נוריות בראשון לציון, הנבנית על אדמת בסיסי צה"ל בצריפין שפונו. לאחר השלמת הבנייה, יוקצו 48 מיחידות הדיור שייבנו לטובת דיירי שכונת רמת אליהו הישנה אשר בניינם נכלל בפרויקט, ובחרו לעבור לשכונת נוריות מתוך ארבע השכונות שהוצעו להם.

 

במסגרת המכרז, נקבע כי הקבלן הזוכה יתחרה על מחיר הקרקע, תוך התחייבות המדינה לרכוש 48 יחידות דיור לטובת בעלי הדירות המתפנים מרמת אליהו, במחיר ובתמהיל שנקבע במכרז, ואילו יתר יחידות הדיור יימכרו בשוק החופשי. במסגרת המכרז, תשלם חברת שיכון ובינוי כ-72 מיליון ₪, לפני הוצאות פיתוח שיעמדו על 21 מיליון ₪ (לא כולל מע"מ).

 

במכרז זה שולבו 4 בניינים מרמת אליהו שבהם כל בעלי הדירות מעוניינים בפרויקט (100% הסכמות) וכבר חתמו על הסכם מול המדינה, באמצעות המנהלת העירונית שהוקמה בשכונה. על פי ההסכם יקבל כל דייר דירה חדשה בשכונת הנוריות, במקום דירתו הישנה. לאחר אישור הוועדה המקומית את היתר הבנייה, יחתמו הדיירים מול היזם על חוזה לקבלת הדירה החדשה, ומפרט הדירה לא יפחת מהמפרט של יתר הדירות בפרויקט או מהמפרט הקבוע במכרז.

 

מסלול ייחודי זה גובש על ידי רשות מקרקעי ישראל בשיתוף הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, והוא מציע את שיטת ה"מפתח תמורת מפתח". על פי השיטה, המדינה משמשת יזם, והרשות להתחדשות עירונית היא זו החותמת על הסכמים מול בעלי הדירות בבניינים המיועדים לפינוי-בינוי, באמצעות המנהלת העירונית.

 

המטרה בכך היא לדלג על שלב השכירות, ולהכניס את הדיירים ישירות לדירות החדשות, עוד לפני הריסת המבנים הישנים. מסלול זה נועד לפתור בעיות המתעוררות בפרויקטים של התחדשות עירונית בהם קיימים לעתים קשיים בהתארגנות הדיירים, עקב חוסר ודאות וביטחון של בעלי הדירות ביחס לקבלת הנכס החדש, וכן חוסר ודאות של היזם ביחס לזכויות הבנייה ועלויות הפרויקט.

 

זהו המכרז השני שיוצא לפועל במסגרת פרויקט זה. במכרז הראשון, המדינה ועיריית ראשון לציון הובילו בנייה של שני בניינים בנחלת יהודה מערב, ובו זכתה חברת אשדר. אל הבניינים צפויות לעבור 61 משפחות מרמת אליהו, ובימים אלה צפויה הוועדה המקומית לאשר את הבקשה להיתר הבנייה לחברה.

 

חיים אביטן, יו"ר הרשות להתחדשות עירונית: "תחום ההתחדשות העירונית רווי בקשיים ובפרויקט זה אנו עדים לפיתוחו של מנגנון ייחודי, אשר יאפשר את הגברת הוודאות הן בקרב הדיירים והן בקרב היזם. בכוונתנו להרחיבו בפרויקטים של התחדשות עירונית, במטרה להאיץ תהליכים ולהסיר את חסמי ההחתמה המעכבים מאוד את התהליך".

 

עדיאל שמרון, מנהל רשות מקרקעי ישראל: "רמ״י פועלת ומקדמת מיזמי התחדשות עירונית במסלולים השונים. הן במקום בו נדרש סיוע של רמ"י להגדלת הכדאיות הכלכלית של פרויקט והן בערים המשתתפות בעול הגדלת מספר יחה״ד במסגרת מכרזים רגילים, כמו שעושה זאת בהצלחה רבה העיר ראשון לציון. רמ"י רואה בהתחדשות העירונית בשכונת רמת אליהו פרויקט חברתי מן המעלה הראשונה, ועל כן הוא נכלל בהסכם הגג שנחתם עם העירייה".

 

עוד נמסר מרמ"י כי הקרקע שווקה במחיר מינימום נמוך, במטרה להניע במהירות את הפרויקט בשיטת בינוי -פינוי - בינוי. כלומר, קודם יבנו הדירות עבור תושבי רמת אליהו ורק אחר כך הם יפונו מביתם. במכרז הקודם שווקה בשיטה זו קרקע שבה הוקצו למתפנים 61 יח"ד בשכונת נחלת יהודה וכעת הם ממתינים להוצאת היתרי בנייה.

 

רז קינסטליך ראש עיריית ראשון לציון: "זהו צעד נוסף ומשמעותי בתוכנית לשיפור איכות חייהם של תושבי רמת אליהו. לבשורה הזו, שחברה קבלנית נבחרה לבנות את הבניינים החדשים עבור תושבי רמת אליהו, יש חשיבות משמעותית לא רק לדיירים שלוקחים חלק בפיילוט ויעברו בעוד כשלוש שנים לדירות חדשות בשכונה החדשה נוריות, אלא גם לכל תושבי רמת אליהו שעיריית ראשון לציון נחושה להוציא לפועל את התוכנית שתבטיח להם ולילדיהם אופק אמיתי ואיכות חיים".

 

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה