חדשות אנליסטים

איילון: בנק ישראל מבצע מיקור חוץ למדיניות המוניטרית לפד ו- ECB

"כל זמן ששני הגופים האלו יממשו את ציפיות המשקיעים לתמריצים נוספים, יחזיק בנק ישראל את הריבית במשק ברמה של 0.25% מחשש להאיץ את התחזקות השקל ביחס למטבעות הסחר"

חדשות ספונסר 14/07/2019 14:10

א+א-

יניב פגוט האסטרטג הראשי של איילון בית השקעות מפרסם היום את סקירת המאקרו השבועית שלו ואומר כי הריבית במשק הישראלי נמצאת ב-HOLD. בפגישתו ב- 8/7/19 בחר בנק ישראל שלא במפתיע להותיר את הריבית במשק ללא שינוי ברמה של 0.25%. במקביל פרסמה מחלקת המחקר של הבנק המרכזי תחזיות כלכליות עדכניות אשר לא הציגו שינוי מהותי ביחס לתחזית הכלכלית הקודמת של הבנק המרכזי. לפי כלכלני מחלקת המחקר של בנק ישראל צפויה כלכלת ישראל לצמוח השנה ב- 3.1% אל מול תחזית צמיחה קודמת של 3.2% ואילו בשנת 2020 צפויה כלכלת ישראל לצמוח בקצב נאה של 3.5%. להערכת מחלקת המחקר של בנק ישראל האינפלציה בישראל צפויה לעמוד השנה ברמה של 1.6% וכך גם בשנת 2020. בבנק ישראל מעריכים כי האינפלציה במהלך 12 החודשים הקרובים תעמוד ברמה של 1.4%.

 

המרכיב המרכזי בתחזיות מחלקת המחקר של בנק ישראל אשר קשה לעיכול הוא תחזית הריבית בעוד שנה העומדת על 0.75% ומגלמת צמד העלאות ריבית בו בזמן שבשוק ההון מתומחרת בטווח זמן זה פחות מהפחתת ריבית אחת. ההסבר שלנו לסתירה החדה בין תחזית הריבית של מחלקת המחקר בבנק ישראל לציפיות הגלומות בשוק ההון הוא הפער העצום בין הנתונים הכלכליים השוטפים החיוביים של כלכלת ישראל והתחזית לאופק כלכלי חיובי בשנת 2020 לצד התייצבות האינפלציה במשק וציפיות האינפלציה לטווחים השונים בטווח היעד הממשלתי לבין סביבת הפעילות הגלובלית המאתגרת והצפי למדיניות המוניטרית תומכת של בנקים מרכזיים ברחבי העולם.

 

בנתונים אלו בנק ישראל ביצע הלכה למעשה מיקור חוץ של המדיניות המוניטרית לפד וה- ECB וכל זמן שאלו יממשו את ציפיות המשקיעים לתמריצים נוספים יחזיק בנק ישראל את הריבית במשק ברמה של 0.25% מחשש להאיץ את התחזקות השקל ביחס למטבעות הסחר. להבנתנו, הסכם סחר חדש בין סין לארה"ב אשר יניע ירידה במפלס הפסימיות ביחס לקצב הצמיחה הגלובלי יוכל להביא עימו העלאת ריבית בדידה בשנה הקרובה ואולם מצפייה במסיבת העיתונאים עם נגיד בנק ישראל ברור לנו כי גם לנגיד אין מושג כיום מה תהיה הריבית בעוד חצי שנה ושנה מהיום.

 

להערכתנו האינפלציה בשנה הקרובה תסתכם ב- 1.3% וזאת מבלי שנניח העלאת מיסים עקיפים ומע"מ אשר יתקיימו בהסתברות גבוהה. מדדי המחירים בחודשים יוני 19, יולי 19 ואוגוסט 19 צפויים לעמוד על 0.1%-, 0.1% ו- 0.2% בהתאמה. אנו משמרים את המלצתנו ביחס לחשיפה מאוזנת בין האפיק השקלי הלא צמוד לאפיק השקלי הצמוד מכיוון שלהבנתו למרות המדד הגבוה לחודש מאי 19 אזי ציפיות האינפלציה לטווחים הבינונים בשוק ההון העומדות על כ- 1.6% בממוצע הוגנות ואולם אינן זולות במיוחד.

 

אנו צועדים בעיניים פקוחות לשנתיים רצופות של גירעון ממשלתי של כ- 4% ועלייה מתונה ביחס החוב תוצר הלאומי ואולם כל זמן שממשלת ישראל הנכנסת תייצר תקציב אחראי לשנים 2020 ו- 2021 אזי לא צפויה פתיחת מרווחי סיכון מהותית של החוב הלאומי כפועל יוצא מהתרופפות הפיסקאלית ועודפי הגיוס הצפויים בשוק הסחיר. להבנתנו כל קואליציה שתקום בישראל מבינה את כללי המשחק בשווקים הפיננסים ולפיכך תטפל בבולען הפיסקאלי המתרחב באמצעות העלאות מיסים ישירים ועקיפים וקיצוץ מדוד בתקציבים.

 

ירידת התשואות החדה בשווקי האג"ח הממשלתיים של ארה"ב ואירופה הם הרוח הגבית האולטימטיבית התומכת בתמחור החוב הישראלי הריבוני והקונצרני. בעולם בו תשואות החוב הממשלתי במדינות המפותחות צונחות ובנקים מרכזיים בולטים מאותתים על הקלות מוניטריות מעבר לפינה אזי המשקיעים מוכנים להסתפק במעט גם בהשקעה בחוב ישראלי הנשען על תנאים כלכליים אשר אינם הולמים סביבת ריבית אפסית. למרות האמור לעיל להבנתנו יש להקפיד על אחזקת מח"מ קצר בתיק אגרות חוב של 3 שנים שכן בארה"ב מגולמת כבר הסתברות גבוהה ל- 3 הפחתות ריבית כבר השנה וקשה לנו לראות את ציפיות הפחתת הריבית בארה"ב מקצינות יותר בטווח הקצר. מנגד פשרה ביחסי הסחר בין ארה"ב לסין צפויה לספוח חלק לא מבוטל מן הפסימיות הכלכלית התומכת בציפיות הפחתת הריבית בארה"ב.

 

פגוט מתייחס בסקירה גם למתרחש בארה"ב ואומר כי בשבוע החולף חזינו בעליית תשואות הארוכות בשוק אגרות החוב הממשלתי בארה"ב וירידת תשואות קלה בחלקו הקצר של עקום התשואות הממשלתי. במהלך השבוע נתקבלו איתותים די ברורים מנגיד הבנק המרכזי של ארה"ב כי פניו של הפד להפחתת ריבית מיידית על מנת לקדם פני האטה גלובלית. תשואות אגרות החוב של ממשלת ארה"ב ל-10 שנים טיפסה לרמה של 2.12% בהשוואה לרמה של 2.04% בסוף שבוע המסחר החולף.

 

הנגיד פאוואל התמקד בסביבת האינפלציה הנמוכה בארה"ב שעומדת על 1.6% בשנה החולפת ונמוכה מין היעד של 2% וציין כי נחלש הקשר בין שוק העבודה לסביבת האינפלציה. להבנתו אמירה שכזו פירושה "אז מה אם שוק העבודה חזק מאוד?, עדיין יש הצדקה להפחית ריבית שכן האינפלציה דועכת". עוד אמר פאוואל כי שיעור הריבית הניטרלית של הטווח הארוך נמוך מאשר העריכו בעבר ועומד על פי מחקרים עדכניים על 2.5% ולא 2.8%, מה שגוזר שהריבית הנוכחית בארה"ב היא ניטרלית ולא מרחיבה ולפיכך אם רוצים לתמוך בכלכלה צריכים להתאים את הריבית כלפי מטה.

 

בשוק ההון מתומחרת הסתברות של 100% להפחתת ריבית של 0.25% ב- 31/7/19. בפני הפד עומדת האפשרות התיאורטית לדחות את הפחתת הריבית לחודש ספטמבר הקרוב תוך המתנה להתבהרות תמונת המאקרו המקומית והעולמית ובמקביל להכריז על סיום מוקדם של תוכנית הקטנת המאזנים אשר אמורה להסתיים בחודש ספטמבר הקרוב ואולם נוכח הציפיות הגלומות בשוק ההון האפשרות להותרת הריבית ברמתה הנוכחית בחודש יולי 19 הופכת לאפשרות למטה מסבירה ונראה כי השוק מכתיב לפד את המדיניות המוניטרית.

 

ההסתברות ל- 3 הפחתות ריבית כבר השנה טיפסה שוב בשבוע החולף. להערכתנו, מדובר בתרחיש קיצון אשר רק הדרדרות קשה בפעילות הכלכלית בארה"ב ומחוצה לה תביא להתממשותו. להערכתנו, הריבית תרד פעם אחת בלבד בשנת 2019 ואילו קצב הפחתות הריבית בשנת 2020 הוא נגזרת של הפעילות הכלכלית העתידית שהיא בעצמה נגזרת של יחסי הסחר של ארה"ב עם שותפותיה.

 

עמדתנו הייתה ונותרה כי ארה"ב אינה בדרכה למיתון כלכלי בשנים 2019 ושנת 2020. הערכה זו נשענת על הנחת עבודה לפיה במהלך החודשים הקרובים תחול פריצת דרך ביחסי הסחר של ארה"ב עם סין אשר תתמוך בפעילות הכלכלית בארה"ב ומחוצה לה. למרות הנחת העבודה הנחרצת שלנו, יש להביא בחשבון בעתיד הקרוב אינדיקציות נוספות להתקררות הפעילות הכלכלית כולל כאלו משוק העבודה אשר יגבירו את החששות מפני מיתון ויגבירו את תמחור הפחתת הריבית במשק האמריקני כבר בשנת 2019.

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה