חדשות אנליסטים

פועלים: הצמיחה איבדה מומנטום ברבעון השני של השנה

"בנק ישראל אימץ במידה רבה את הגישה של הפד וה-ECB, לפיה המדיניות צריכה להביא לעליית האינפלציה לרמה של 2.0%"

חדשות ספונסר 30/06/2019 17:00

א+א-

כלכלני בנק הפועלים מפרסמים היום את הסקירה השבועית שלהם ומתייחסים למצב בארה"ב: "חדשות טובות מפגישת הפסגה של נשיאי ארה"ב וסין - שיחות הסחר יחודשו, ובינתיים לא יוטלו מכסים נוספים. הפסגה סיפקה את החדשות הטובות להן ציפו השווקים, והחלטת הנשיא טראמפ לאפשר לחברות אמריקניות למכור ציוד טכנולוגיה לחברת הענק הסינית וואווי היא מחווה של רצון טוב, שמוסיפה אופטימיות למשקיעים, ולא באמת עולה לטראמפ במשהו. העליות והמורדות בסאגה הזו כנראה ימשכו, אבל ברור ששני הצדדים לא רוצים לשבור את הכלים.

 

מדד אמון הצרכנים של הקונפרנס בורד ירד בחדות בחודש יוני לרמה של 121.5 נקודות מרמה של 131.3 בחודש מאי. הרמה הנוכחית היא הנמוכה ביותר שנרשמה מאז חודש ספטמבר 2017, אך עדיין גבוהה יחסית לעבר. מדד אמון הצרכנים של אוניברסיטת מישיגן ירד בחודש יוני לרמה של 98.2 נקודות מרמה של 100 נקודות בחודש מאי (שיא של שמונה חודשים). הוצאות הצרכנים עלו בחודש מאי בשיעור של 0.4%, מעט פחות מתחזיות, אולם נתוני אפריל תוקנו כלפי מעלה מגידול של 0.3% לגידול של 0.6%. כמו כן, ההכנסה האישית צמחה ב-0.5% זה החודש השני ברציפות, גבוה מהתחזיות המוקדמות שצפו עלייה של 0.3%. הנתונים שהתקבלו עד כה לרבעון השני מאותתים על המשך עלייה בצריכה הפרטית.

 

מדד קייס-שילר למחירי הדירות נותר ללא שינוי בחודש אפריל ובהסתכלות שנתית, המדד ממשיך להצביע על האטה בקצב עליית המחירים לשיעור שנתי של 2.5% לעומת 2.6% בחודש מרץ. המכירות של בתים חדשים ירדו בשיעור חד של 7.8% בחודש מאי. המכירות של בתים קיימים עלו ב- 1.1% במאי אחרי ירידה של 1.5% באפריל.

 

האינפלציה נותרה יציבה ברמה של 1.6%. אינפלציית הליבה של ה-PCE עלתה בחודש מאי בשיעור חודשי של 0.2% ובהסתכלות שנתית נותר המדד ללא שינוי ברמה שנתית של 1.6%. מדד הליבה של ה-PCE נחשב למועדף על הפד כאומד לאינפלציה. מדד זה מנכה סעיפים תנודתיים של מזון ואנרגיה. לאחרונה צובר פופולריות מדד אחר שמחושב על-ידי שלוחת הפד בדאלאס (TRIMMED PCE). מדד זה משוקלל על בסיס נתוני ה-PCE, אך הוא מנטרל בכל חודש את הסעיפים התנודתיים ביותר מהמדידה. מדד זה מאופיין בתנודתיות נמוכה יותר מזו של ליבת ה- ,PCEובשנה האחרונה הוא עלה ב-2.0%. הפד עדיין נותן משקל רב יותר למדד שעלה רק ב-1.6% בשנה האחרונה, אבל אפשר גם להגיד שהאינפלציה בארה"ב לא כזו נמוכה, ובטח לא מסבירה את הפחתות הריבית האגרסיביות שהשוק מגלם.

 

האם ההערכות בשוק מופרזות באשר להפחתת הריבית ע"י הפד בהמשך השנה? החוזים העתידיים מגלמים הסתברות של 100% להפחתת הריבית בסוף חודש יולי, והסתברות של 61% לשתי הפחתות נוספות עד סוף השנה (לרמת ריבית של 1.75% לעומת 2.5% כיום). יו"ר הפד ניסה בשבוע החולף לצנן מעט את התחזיות האלו, ולציין שהרבה יהיה תלוי בנתונים (שלעת עתה אינם כה גרועים), ובהתפתחויות במגעים עם סין. לפד אין אינטרס להפתיע את השווקים והפד לא יכול להתעלם מהם לאורך זמן. הלחץ על הפד מצד השווקים לפעול מצטרף לזה של טראמפ. בתי ההשקעות בעולם חלוקים באשר לתוואי הריבית: כלכלני ’סיטי’ לדוגמא סבורים שבתרחיש הבסיס, בו לא נרשמת הרעה בנתונים הכלכליים ובמלחמת הסחר, הריבית תיוותר ברמתה הנוכחית במהלך השנה הקרובה. בג’י. פי. מורגן סבורים שהריבית תפחת פעמיים. מכל מקום, תוואי הריבית המגולם בשוק נמצא בטווח הנמוך של התחזיות.

 

בישראל, על פי כלכלני הפועלים, הצמיחה איבדה מומנטום ברבעון השני של השנה, ככל הנראה על רקע ההשפעות מהעולם, ואי-היציבות הפוליטית, שמשפיעה למשל על ענף הנדל"ן. האינדיקטורים עד כה מצביעים על ירידה ביצוא התעשייתי, ירידה ביבוא של מוצרי צריכה וחומרי גלם, עלייה מתונה בפדיון של ענפי הכלכלה וירידה בהתחלות הבניה. קשה להעריך כעת איך יתפתחו אותם גורמים שלהערכתנו בולמים עתה את הצמיחה: שוקי ההון בעולם המגלמים פסימיות באשר לכלכלה העולמית, וממשלה חדשה בישראל לא צפויה לקום לפחות עד אוקטובר. אנו סבורים לכן שהצמיחה צפויה להמשיך ולהתמתן במחצית השנייה של השנה. מנגד, שוק העבודה ממשיך להפגין עצמה ואם מספר הישראלים שיצאו לחו"ל עלה מתחילת השנה ב-7.0%, אז המצב הבסיסי של המשק, ובעיקר של משקי הבית, עדיין טוב מאוד.

 

שיעור האבטלה ירד בחודש מאי לרמה של 3.6%, אך מספר המועסקים במשק נותר יציב בשלושת החודשים האחרונים. להערכתנו, נתונים אלו משקפים מצב של תעסוקה מלאה וקושי גובר בגיוס עובדים מקצועיים, ואינם מהווים אינדיקציה להאטה בביקוש לעובדים.

 

נגיד בנק ישראל ציין בנאום בתחילת השבוע שעבר שלא יהיה מנוס מהעלאת מיסים. אמירה זו מבוססת במידה רבה על הקושי הפוליטי לבצע קיצוצים נרחבים. בתחילת השבוע שעבר הממשלה אישרה קיצוץ רוחבי והעלאת מסים על רכבים היברידיים בסכום כולל של 1.2 מיליארד שקל, סכום קטן ביחס להתאמות שהממשלה תידרש להן לאחר הבחירות, וגם את זה לא היה קל להעביר פוליטית. בתרחיש המרכזי אנו מניחים לכן שנראה העלאת מיסים בתחילת השנה הבאה, חלקם מסים ישירים כמו מס בריאות וחלקם מסים עקיפים כמו מע"מ.

 

מדינת ישראל גייסה 500 מיליון אירו מקרן פנסיה אירופית לטווח של 50 שנה ובריבית של 2.0%. גיוס ל-50 שנה מהווה תקדים מבחינת מדינת ישראל שגייסה עד כה לתקופה מקסימלית של 30 שנים. גיוס חוב כה ארוך משקף אמון גבוה במדינת ישראל, זאת חרף ההרעה במצב הפיסקלי. הריבית שנקבעה אינה זולה במיוחד במונחי מטבע האירו, איגרת חוב של ממשלת צרפת לתקופה דומה נסחרת בתשואה של 1.1%, ואיגרת של ממשלת אוסטריה לטווח דומה נסחרת בתשואה של 0.8%.

 

תחזית האינפלציה שלנו עומדת על 1.5% לשנה הקרובה והיא מניחה העלאה של מיסים עקיפים. המחצית השנייה של שנת 2018 אופיינה באינפלציה נמוכה מאוד, גם ביחס לגורמים העונתיים, בין השאר על רקע ירידה חדה במחירי הדלק. אנו סבורים לכן, שבהסתכלות של שנה אחורה, האינפלציה השנתית צפויה לעלות ולהתקרב לרמה של 2.0% לקראת סוף השנה. מדד המחירים לחודש יוני צפוי לרדת ב-0.1% (עדכנו כלפי מטה). הוא צפוי להיות מושפע מירידה עונתית במחירי הפירות וירקות, ירידה במחירי הדלק וייסוף קל של השקל מול הדולר.

 

בנק ישראל אימץ במידה רבה את הגישה של הפד וה-ECB, לפיה המדיניות צריכה להביא לעליית האינפלציה לרמה של 2.0%. פאוול ודראגי ציינו שניהם את הסימטריות של יעד האינפלציה, והסיכון שיוצרת סטייה מתמשכת לכיוון אחד מהיעד. האינפלציה מושפעת ממכלול גורמים, החל ממתודולוגיית המדידה ועד למכירות מקוונות. השפעת הריבית היא פחותה ביחס לגורמים האחרים במדינות המפותחות. בהינתן שזה הקו המנחה את הבנקים המרכזיים, והאינפלציה בעולם נמוכה באופן עקשני (ולא ברור מדוע), השווקים מגלמים הורדות ריבית בארה"ב ובאירופה. בישראל האינפלציה צפויה כאמור להתקרב ל-2.0% לקראת סוף השנה, ולכן לא ניתן לשלול לחלוטין העלאת ריבית אחת עד סוף השנה, אבל כנראה לא מעבר לזה.

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה