חדשות אנליסטים

איילון: ”הפסקת אש” במלחמת הסחר, אולם עדיין אין שלום באופק

לתפישתנו יש להחזיק 50% מתיק המניות בחשיפה למניות בבורסה תל אביב; בשוק המניות מעבר לים יש להתמקד בהשקעה במדדי מדינות ומדדי סקטורים

חדשות ספונסר 30/06/2019 16:32

א+א-

יניב פגוט, האסטרטג הראשי של איילון בית השקעות מפרסם היום את הסקירה השבועית שלו ומתייחס למלחמת הסחר. נשיאי ארה"ב וסין סיכמו בסוף השבוע האחרון כי יחודשו מגעי הסחר בין המדינות במטרה לגבש את הסכם סחר חדש ולמנוע מלחמת סחר בעצימות מלאה. הנשיא טראמפ הודיע כי לא יוטלו לפי שעה עוד מכסים על תוצרת סינית, הבטיח הזמנות גדולות חדשות לתוצרת חקלאית אמריקנית מסין וריכך את הטון ביחס למגבלות שיוטלו על חברות אמריקניות בכל האמור בסחר עם חברת Huawei שהוגדרה על ידו לא מזמן כאיום לביטחון הלאומי של ארה"ב.

 

הצדדים סיכמו על הפסקת אש במלחמת הסחר ואולם המרחק מהשגת שלום מלא בין הצדדים נראה עדיין רחוק שכן סוגיות מרכזיות דוגמת הגנה על קניין רוחני של ארה"ב ואכיפת הסכם הסחר החדש לא קיבלו פתרון המקובל על הצדדים. בכל האמור בהשפעת ההבנות האמורות על המגמה בשווקים הפיננסים, נראה כי ההבנות הללו הם בגדר המינימום ההכרחי בשביל לשמר את המגמה החיובית בשווקים, מחד סביר כי להבות מלחמת הסחר יהיו נמוכות מאוד בעתיד הקרוב ומאידך הצדדים לא שלפו מהכובע מסגרת זמן מוגדרת לחתימה על הסכם סחר חדש כך שסביר שבשלב כזה או אחר הלהבות שוב ישתוללו.

 

על הריבית בארה"ב אומר פגוט: ימים בודדים בלבד לאחר שהפד שמט את המונח "סבלנות" בכל האמור בשינוי ריבית הבסיס והחליף מונח זה בנכונות מרומזת להפחתת ריבית ("Act as appropriate") הופיעו הנגיד פאוואל וחבר הפד James Bullard והמסר שעלה מנאומיהם היה פחות יוני מזה שעלה מהחלטת הריבית שבוע קודם לכן. הנגיד ציין כי אמנם ישנה חוסר וודאות גוברת ביחס ליחסי הסחר של ארה"ב וביחס לקצב הצמיחה הגלובלי ואולם לא ברור כמה זמן החולשה הזו תמשך ועד כמה החולשה מהותית.

 

האמירה הזו שפכה מים קרים על ציפיות הפחתת ריבית של מחצית האחוז כבר בפגישת הבנק המרכזי בסוף חודש יולי הקרוב. חבר הפד James Bullard אשר תמך בעמדת מיעוט של 1 ל-9 בהפחתת ריבית של רבע האחוז כבר בהחלטת הריבית לחודש יוני ציין אף הוא כי נכון להקדים פני האטה באמצעות הפחתת ריבית של רבע אחוז ואולם אין צורך להפחית את הריבית במחצית האחוז בהחלטת הריבית הקרובה.

 

החוזים על ריבית הפד לפגישה הקרובה שתארך ב- 30-31 ליולי 2019 מגלמים הסתברות של 100% להפחתת ריבית בהחלטה הקרובה והסתברות של 28.1% להפחתת ריבית של חצי אחוז, הסתברות גבוהה זו מלמדת על כך שבשוק ההון העולמי הניחו את כל הז’יטונים על היפוך מגמה חד ואלים במדיניות המוניטרית של הפד כבר בקרוב. נזכיר כי רק לפני חודשיים עמדה ההסתברות להפחתת ריבית בחודש יולי על 15% בלבד ולפיכך מה שהתרחש בשוק הריביות בארה"ב בתקופה זו הוא לא פחות מדרמטי ובמידה רבה מנותק מנתוני המאקרו בארה"ב.

 

בפני הפד עומדת האפשרות לדחות את העלאת הריבית לחודש ספטמבר הקרוב תוך המתנה להתבהרות תמונת המאקרו המקומית והעולמית ובמקביל הכרזה על סיום מוקדם של תוכנית הקטנת המאזנים אשר אמורה להסתיים בחודש ספטמבר הקרוב. פעולה שכזו תספק למשקיעים את הבשורה לה הם מייחלים ומנגד תצייד את הפד בחלון זמן הולם יותר לגיבוש אסטרטגיה מוניטרית עדכנית.

 

בשוק ההון מגולמות כיום הסתברות של כ- 60% ל- 3 הפחתות ריבית עד לסוף שנת 2019. להערכתנו, מדובר בתרחיש קיצון אשר רק הדרדרות קשה בפעילות הכלכלית בארה"ב ומחוצה לה תביא להתממשותו. להערכתנו, הריבית תרד פעם אחת בלבד בשנת 2019 ואילו קצב הפחתות הריבית בשנת 2020 הוא נגזרת של הפעילות הכלכלית העתידית שהיא בעצמה נגזרת של יחסי הסחר של ארה"ב עם שותפותיה. אנו ממשיכים להניח פשרה ביחסי הסחר של ארה"ב ולא מלחמת סחר בעצימות מלאה ולפיכך נזהרים מלתמחר הפחתות ריבית סדרתיות ברבעונים הקרובים. אנו סבורים כי השוק רץ מהר מידי עם ציפיות הפחתת הריבית של הפד ואלו מגלמות מלחמת סחר בעצימות מלאה בארה"ב או נפילה קרבה מצוק של הכלכלה הגלובלית.

 

בישראל, עוד חודש נפלא בשוק אגרות המקומי וחודש פושר בשוק המניות בהשוואה למגמה העולמית. לתפישתנו האירוע הבולט של השבוע החולף היה גיוס חוב של ממשלת ישראל הנקוב באירו בהיקף של 500 מיליון אירו לטווח של 50 שנה בריבית של 2.5%. גיוס זה מבטא את האמון שיש בשווקים הגלובליים באופק הכלכלי של מדינת ישראל ואין מדובר בנקודה שולית.

 

העובדה שכולנו חווים מבוקר עד ערב דיונים אין סופיים באיומים ביטחוניים וחרדים לעתידה הקיומי של מדינת ישראל מקשה עלינו לראות את התמונה הכוללת מעמדה אובייקטיבית ואילו גורמים פיננסים אובייקטיבים מספקים לנו נקודת מבט אובייקטיבית חיצונית בדמות מימון החוב הלאומי לטווחי זמן דמיוניים בעלויות מגוחכות. הגיוס עצמו אינו גדול במונחים של חוב לאומי ואין לא משמעות פיסקאלית חריגה והוא בעיקר מצביע על יכולות גיוס לטווחים ארוכים לעת הצורך. אין ספק כי סביבת הריביות האפסית באירופה, הופכת כל חוב ריבוני לאטרקטיבי והחוב הריבוני של מדינת ישראל הוא אטרקטיבי אם מתמקדים בפרמטרים כלכליים בלבד ונותנים משקל קטן לשד הגיאופוליטי.

 

להערכתנו האינפלציה בשנה הקרובה תסתכם ב- 1.3% וזאת מבלי שנניח העלאת מיסים עקיפים ומע"מ אשר יתקיימו בהסתברות גבוהה. אנו משמרים את המלצנו ביחס לחשיפה מאוזנת בין האפיק השקלי הלא צמוד לאפיק השקלי הצמוד מכיוון שלהבנתו למרות המדד הגבוה לחודש מאי 19 אזי ציפיות האינפלציה לטווחים הבינונים בשוק ההון העומדות על כ- 1.6% בממוצע הוגנות ואולם אינן זולות במיוחד.

 

ב- 8/7/19 יפרסם בנק ישראל את החלטת הריבית הבאה שלו. נראה כי הנגיד החדש של בנק ישראל אינו שש להעלות ריבית מחשש להאצת התיסוף בשקל נוכח מדיניות הריבית הצפויה של הפד והאיומים לצמיחה הגלובלית הנשקפים ממלחמת הסחר ולפיכך העלאת ריבית ככל ותתרחש אזי היא תתרחש לקראת סוף השנה לאחר השגת הסכם סחר בין ארה"ב לסין ככל שייחתם הסכם כזה. משק המצוי בתעסוקה מלאה וצומח בקצב העולה על 3% בו האינפלציה חיובית ועומדת על כ- 1.5% ובו מתנפחות בועות אשראי זקוק לריבית גבוהה יותר ואולם היגיון כלכלי זה אינו מחייב את בנק ישראל.

 

החשיפה המומלצת שלנו לשוק המניות עומדת על 90%. לתפישתנו יש להחזיק 50% מתיק המניות בחשיפה למניות בבורסה תל אביב, זאת כאשר בזירה המקומית ראוי להתמקד בבחירת מניות פרטנית תוך ניצול המימוש הנוכחי לטיוב וחיזוק פוזיציות ואילו בכל האמור בהשקעות בשוק המניות מעבר לים יש להתמקד בהשקעה במדדי מדינות ומדדי סקטורים. אנו רואים בהשקעה בשוק המניות את אפיק ההשקעות המועדף בחלק הסחיר של התיק בכל האמור בשקלול משוואת הסיכוי – סיכון.

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה