חדשות אנליסטים

לאומי: הפעילות הכלכלית במשק נחלשה ביחס לרבעון הראשון של השנה

"להערכתנו ישנה עלייה מסוימת ברמת הסיכונים בענפי משק שונים, תוך ירידה במידת האופטימיות של הסקטור העסקי"

חדשות ספונסר 30/06/2019 12:38

א+א-

בסקירה השבועית של התפתחויות מקרו כלכליות ושוק הריביות ואיגרות החוב של דר’ גיל מיכאל בפמן, כלכלן ראשי ודודי רזניק, אסטרטג ריביות, אומרים כלכלני הבנק כי התמונה העולה, בישראל, מהנתונים הכלכליים לחודשים אפריל – מאי הינה להיחלשות הפעילות הכלכלית במשק ביחס לרבעון הראשון של השנה. תמונה זו עולה ממכלול תחומים כגון: שוק העבודה, סחר חוץ, המדד המשולב, הכנסות המדינה ממסים, גירעון תקציבי ועוד. במקביל, להערכתנו ישנה עלייה מסוימת ברמת הסיכונים בענפי משק שונים, תוך ירידה במידת האופטימיות של הסקטור העסקי כפי שמשתקפת בסקר החברות של בנק ישראל.

 

המדד המשולב לבחינת מצב המשק עלה בחודש מאי 2019 ב-0.13%. מדובר בשיעור העלייה החודשי מהנמוכים בשנים האחרונות, אשר בא בהמשך למגמת ההתמתנות בשיעור זה בחודשים האחרונים. בתנאים אלו, ריבית בנק ישראל צפויה לשמור על יציבות במהלך כל שנת 2019 לפחות.

 

לגבי הנעשה בארה"ב אומרים כלכלני לאומי כי מבנה עקום התשואות בארה"ב משקף צפי חזק מצד השוק כי בקרוב מאוד תבוא הפחתה ניכרת של ריבית הפד ושפעילות נמרצת זו תבוא לידי ביטוי עתידי בשיפור ניכר של הפעילות הכלכלית בארה"ב.

 

"אנו סבורים שהשוק טועה בהערכת "פונקציית התגובה" של הפד, ומעריך יתר על המידה עד כמה הפד יהיה מוכן לפעול בטווח הקרוב, בפרט לאחר שכבר סימן בבירור את התוואי בהחלטת הריבית האחרונה (DOT PLOT). לפיכך נראה כי לכל הפחות רמת התשואות הקצרות בארה"ב נמוכה מהתואם למצב המשק האמריקאי ולהערכות הריבית, גם היוניות ביותר, של 17 חברי וועדת השווקים הפתוחים של הפד".

 

מדדי אמון הצרכנים באירופה ממשיכים לרדת ומשקפים ככל הנראה את המשך דעיכת הצמיחה. ירידת הסנטימנט העסקי לצד דעיכת הצמיחה יחזקו את החלטת קובעי המדיניות של הבנק המרכזי האירופאי להקל את המדיניות המוניטרית בחודשים הקרובים באופנים שונים.

 

בשוק האג"ח, אומרים בלאומי, מהלך רווחי ההון נראה כקרוב למיצוי. גם רמת התשואות בעולם נמוכה יחסית וסביר שנראה תיקון כלפי מעלה. לפיכך אנו ממליצים על קיצור מח"מ האחזקות למח"מ קצר יחסית של 3 – 4 שנים לכל היותר. בחודש האחרון בלט השוק המקומי בביצועי חסר ביחס לשוקי אג"ח ממשלתיים בעולם. גם השקל בלט בחודש האחרון בביצועי חסר ביחס למטבעות אחרים בעולם. ייתכן ומדובר בתגובה לחוסר היציבות הפוליטית, המשך העלייה בגרעון הממשלתי, ואי-וודאות לגבי מידת המחויבות לקיום מהלך מתמשך של "התכנסות תקציבית".

 

שוק האג"ח הקונצרני רשם שבוע של ירידות שערים בדומה למגמה באפיק הממשלתי. חריג למגמה היה סקטור חברות הנדל"ן הזרות שרשם עליות שערים השבוע. חודש יוני היה החודש החזק ביותר, מתחילת השנה, בשוק הראשוני תוך בולטות של הנפקות חברות בדרוג גבוה, באפיק צמוד המדד. אנו סבורים כי ברמת המרווחים הנוכחית, ולנוכח הסימנים לעלייה ברמת הסיכונים בסקטור העסקי הישראלי, ניתן להמשיך ולהפחית החשיפה לאפיק הקונצרני בדגש על חברות בדרוג נמוך.

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה