חדשות אנליסטים

אלומות: ”החגיגות הן לזמן מוגבל, העולם בדרך להרחבות מוניטריות”

זה לא ייקח יותר מכמה רבעונים, אבל בסוף יחזרו לדבר על ריבית שלילית בישראל; הדולר צפוי להמשיך ולהיחלש בעולם וכך גם מול השקל

חדשות ספונסר 30/06/2019 12:19

א+א-

בסקירת המאקרו השבועית כותב יניב חברון, אסטרטג ראשי של בית ההשקעות אלומות כי חידוש המשא ומתן בין ארה"ב וסין והקפאת הטלת מכסים נוספים מצדן של שתי המדינות, הן חדשות טובות אבל ממש צפויות. לפחות מבחינת שוק ההון, כאשר מדד ה-S&P 500 סמוך לרמות השיא שלו וגם המדד הסיני לא איבד יותר מידי גובה. 
 
המחלוקת העיקרית היתה ונשארה קניין רוחני, או במילים אחרות הגנה מפני העתקות בסין. העניין הוא שהסיכוי שהגנה כזו, תאוגד בחוקים כלשהם בסין הוא אפסי. הסיבה היא שהגנה כזו, קלה ככל שתהיה, עשויה להוות מכה קשה לכלכלה הסינית. 
 
אין יעד לסיום השיחות – אחד הטריגרים שהשווקים מאוד אהבו בתחילת השיחות בין ארה"ב וסין הוא יעד הזמן שהציבו שתי המעצמות לסיום השיחות והגעה להסכם. התנהלות כזו בדרך כלל מובילה לתוצאות חיוביות ופרקטיות ולא לסחבת. יחד עם זאת, ציפיות לחוד ומציאות לחוד, הסחבת נמשכה, הסכם לא הגיע וגם עכשיו שהשיחות מתחדשות, אין באמת יעד לסיום. המכסים נשארו וימשיכו להכביד על הכלכלה ובהסתברות לא נמוכה יעלו עוד בשנה הקרובה. בשורה התחתונה, העולם לא הולך למשבר כלכלי בעקבות עליית מדרגה במלחמת הסחר בין שתי המעצמות הכלכליות הגדולות בעולם, אבל הוא גם לא מקבל רוח גבית בעקבות פתרון ולכן ההתמתנות הכלכלית צפויה להימשך.
 
הבנק המרכזי בארה"ב בדרך ל 3-4 הפחתות ריבית, שאולי יחלו בשנת 2019 אולי יידחו כולן ל-2020. מה שכן, הפד כמו תמיד לא יפחית ריבית פעם אחת ודי, כשהריבית תרד היא תרד מספר פעמים. גם חידוש השיחות בין סין וארה"ב לא יחזיר את הכלכלה למסלול, אלא בסך הכל ימנע ממנה הדרדרות מהירה יותר. 
 
מלבד הבנק המרכזי בארה"ב, גם הבנק המרכזי האירופאי מבטיח הרחבות מוניטריות מחודשות במידה והתחזית הכלכלית לא תשתפר והסיכונים ימשיכו לעלות. בבנק האירופאי יחליטו בקרוב כיצד להילחם בהתמתנות האינפלציה, כאשר הפחתת ריבית נוספת והשקה מחודשת של ה-QE עומדים על הפרק. בשורה התחתונה, הדולר צפוי להמשיך ולהיחלש בעולם וכך גם מול השקל.
 
זה לא ייקח יותר מכמה רבעונים, אבל בסוף יחזרו לדבר על ריבית שלילית בישראל – בנק ישראל פספס את ההזדמנות שלו להעלות את הריבית. פער הריביות בין ישראל לארה"ב עומד להצטמצם משמעותית בשנה הקרובה והבנק המקומי יצטרך לחפש פתרונות לתמיכה בשער החליפין. בבנק ישראל מעריכים כי תיסוף של השקל מעכב את החזרה של האינפלציה לסביבת היעד. בנוסף בבנק ישראל התייחסו לא פעם בחודשים האחרונים לפער הריביות בין ישראל לארה"ב, שעוד צפוי להצטמצם. 
 
השבוע צפויים שלל נתוני מאקרו בשוק המקומי, אבל החשוב ביותר יהיה פרסום ביצוע התקציב לחודש יוני של משרד האוצר. החשש הוא כמובן מהתרחבות נוספת בגירעון התקציבי. כבר היום ברור שלא יהיה מנוס מקיצוץ רוחבי ועליית מיסים כוללת.
 
בארה"ב צפויים להתפרסם שלל נתוני מאקרו, ביניהם הוצאות על בניה ומדד מנהלי הרכש שעשוי להפתיע לרעה על רקע התמתנות בהזמנות בחודש יוני, בעקבות אי הוודאות לגבי תוצאות הפגישה של שני הנשיאים ב-G20. בסוף השבוע יתפרסם בארה"ב דוח התעסוקה לחודש יוני ואחרי האכזבה בחודש קודם, הפעם צפויה קפיצה משמעותית ביצירת המשרות החדשות.
 
גם באירופה יתפרסמו השבוע שלל נתוני מאקרו שיעידו על מצבה של הכלכלה ויחדדו את ההסתברות להפחתת ריבית נוספת. מדדי מנהלי הרכש צפויים להצביע על התמתנות, האבטלה צפויה להיוותר ללא שינוי והמכירות הקמעונאיות צפויות לתקן.
 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה