חדשות אנליסטים

הראל פיננסים: נתוני שוק העבודה תומכים בהמשך עליית השכר בסקטור העסקי

האינדיקטורים הריאליים לפעילות המקומית בתחילת הרבעון השני היו טובים מהצפי והם מפצים חלקית על החולשה בנתוני הסחר

חדשות ספונסר 25/06/2019 15:13

א+א-

עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים מפרסם את סקירת המקרו השבועית ואומר כי האינדיקטורים הריאליים לפעילות בישראל באפריל הצביעו על עלייה קלה בפעילות כאשר מדד פדיון ענפי המשק עלה ב-0.2 אחוז ומדד הייצור התעשייתי עלה ב-1.4 אחוזים – שניהם הגיעו לשיא חדש. המשך השיפור בפעילות לצד החוזקה בשוק העבודה מפצים באופן חלקי על החולשה בנתוני סחר הסחורות שהעיבו על המדד המשולב לפעילות המשק של בנק ישראל שעלה ב-0.1 אחוז בלבד במאי.

 

שיעור האבטלה ממשיך במגמת הירידה המרשימה שהחל בתחילת השנה והגיע ל-3.6 אחוזים במאי, חזרה לרמתו הנמוכה ביותר בהיסטוריה שנרשמה בתחילת 2018. יחד עם זאת, חלק ניכר מכך נובע מירידה מקבילה בשיעור ההשתתפות ל-63.5 אחוזים כך ששיעור התעסוקה ירד ל-61.1 אחוזים. בגילאי העבודה העיקריים (25 עד 64) התמונה דומה כאשר שיעור האבטלה ירד ל-3.2 אחוזים. הנתונים בשילוב היציבות בסך המשרות הפנויות תומכים בהמשך עליית השכר בסקטור העסקי, אך להערכתנו בשיעור מתון יותר בהשוואה לשנה שעברה.

 

נתוני התחלות הבנייה הראשוניים לרבעון הראשון השנה היו מאכזבים. אמנם נתוני 2018 עודכנו כלפי מעלה בכ-2 אחוזים, אך סך ההתחלות ירד ב-16 אחוזים (על פי נתונים מנוכים עונתיות) בהשוואה לרבעון הקודם. למרות הירידה ברבעון הראשון, סך היתרי הבנייה עלה בשיעור נאה של 10 אחוזים במהלך אותה התקופה, לכן, אנו מאמינים שתירשם התאוששות בהתחלות הבנייה ברבעון הבא, דבר שנתמך גם בגידול בביקושים לרכישות דירות חדשות לצד הירידה בתשואות אג"ח הממשלתיות שתומכת בצמיחה בפעילות בשוק הנדל"ן.

 

במקביל, נתוני גמר הבנייה זינקו ב-18 אחוזים ברבעון הראשון (על פי נתונים מנוכים עונתיות), קרוב להערכתנו, בשל התחלות הבנייה הגבוהות בשנתיים שקדמו לכך. אנו צופים שהשנה גמר הבנייה יהיה הגבוה ביותר מאז סוף שנות התשעים, מגמה זו תלחץ את מחירי השכירות כלפי מטה ובכך תפעל למתן את האינפלציה.

 

בשבוע האחרון מחיר הנפט נסק בשל המתיחות העולה בין ארה"ב לאירן והחשש לפגיעה אפשרית בהיצע הנפט, לכן עדכנו את התחזית מדד יולי ל-0.1 אחוז. הצפי לאינפלציה ב-12 החודשים הבאים 1.3 אחוז. למרות העלייה במחירי הנפט הציפיות לאינפלציה בארץ נותרו כמעט ללא שינוי בהשוואה לסקירה הקודמת.

 

לגבי המתרחש בשווקים הבינלאומיים, אומר קליין כי נגיד הבנק המרכזי בגוש האירו הדגיש בנאומו האחרון שבמידה והסיכונים לתחזית הצמיחה ולאינפלציה לא ישתפרו הבנק יצטרך להגיב בקרוב ע"י מדיניות מרחיבה. כלומר, הנגיד מאותת בחוזקה שבמידה והציפיות לאינפלציה לא יעלו בקרוב (וסיכוני הסחר ימשיכו לדרדר את התחזיות קדימה) הבנק עשוי להודיע על הגדלה מחדש של תוכנית הרכישות שלו כבר בפגישה הבאה ב-25 ביולי, כאשר הנגיד הדגיש שגם הפחתה נוספות של הריבית תהיה חלק מהכלים המוניטריים שנלקחים בחשבון. דברי הנגיד תרמו להמשך הירידה בתשואות האג"ח כך שסך יתרות האג"ח בעולם הנסחרות בתשואה שלילית הגיעה לשיא חדש.

 

למרות שדבריו תרמו מאוד לסנטימנט החיובי בשווקים חשוב לזכור שכרגע "ארגז" הכלים של הבנק המרכזי האירופאי דליל. ריבית ההלוואות בגוש האירו היא אפס והריבית על פיקדונות היא מינוס 0.4 אחוז, ולא ברור כמה הריבית יכולה עוד לרדת בלי לערער את יציבות חלק מהבנקים השבריריים באירופה. בנוסף, בעקבות תוכנית הרכישות (שרק הסתיימה לפני כחצי שנה) הבנק קרוב לתקרה שקבע בכמות האג"ח שהוא יכול לרכוש מכל מדינה וכדי לשנות זאת הוא יצטרך לגייס הסכמה פוליטית ומשפטית. לכן, ההשפעה של תוכנית הרחבה נוספת תהיה מתונה יותר בהשוואה לעבר. זה יספיק במקרה הנוכחי של האטה, אך במקרה של מיתון הבנק לא יוכל לאושש את הכלכלה במהירות ללא עזרה מהצד הפיסקאלי.

 

סנטימנט החברות בגוש האירו הפסיק לרדת. כך עולה מהאומדן הראשוני למדד מנהלי הרכש ליוני שעלה קלות ל 52.1 נקודות (לעומת 51.9 במאי), מעט טוב מהצפי. השיפור במדד הכללי (זה מספר חודשים) אולי מסמן שהתקופה הרעה ביותר כרגע מאחורינו, אך למרות זאת השוני בין הענפים והמדינות נותרו בולטים; המשך מיתון בענפי התעשייה לצד התרחבות של ענפי השירותים, שיפור בפעילות בגרמניה וצרפת לצד המשך חולשה בשאר המדינות.

 

בארה"ב, בהחלטת הריבית האחרונה סימן הבנק המרכזי באופן וודאי שהמהלך הבא של הריבית יהיה כלפי מטה כך עולה מההודעה לעיתונות וגם מדבריו של נגיד הבנק, והשאלה שנותרה היא באיזה קצב הריבית תרד. אמנם כצפוי התחזיות המעודכנות של הבנק נותרו כמעט ללא שינוי, עדות לחוזקה של הכלכלה, אך מההודעה לעיתונות הושמטה המילה "סבלנות" והנגיד הדגיש שהסיכונים לתחזית עלו משמעותית בהשוואה לישיבה הקודמת, במיוחד בשל הירידה בציפיות לאינפלציה והחששות שאי הוודאות בעולם מביאה לירידה חדה בהשקעות של החברות. לכן, הודגש שהבנק יהיה מוכן לפעול כדי לתמוך ולשמר את הצמיחה, ואף בתשובה לשאלה הנגיד לא שלל הפחתת ריבית של חצי נקודת אחוז במידת הצורך.

 

מסתמן שכרגע חברי המועצה המוניטרית של הבנק נחלקים ל-2 מחנות עיקריים - צד אחד מעדיף להמתין לראות נתונים בפועל לפני שיתמוך בהפחתת ריבית, והצד השני מאמין שיש להוריד את הריבית בחצי נקודת אחוז עוד השנה. למרות שהודעת הריבית והתחזיות המעודכנות היו קרובות להערכתנו ולהערכות חזאים אחרים, תשואות האג"ח הממשלתיות המשיכו לרדת במהירות. כעת השווקים מתמחרים בסבירות כמעט וודאית כ-0.75 נקודות אחוז הורדת ריבית עוד השנה. להערכתנו זהו תרחיש פסימי מידי והוא אפשרי רק במידה ופגישת מנהיגי ארה"ב וסין בסופ"ש הקרוב ביפן תסתיים באופן קשה ותוביל לכך שארה"ב תעלה את שיעור המכסים ל-25 אחוזים על כל שאר המוצרים המיובאים מסין (כ- 200 עד 300 מיליארד דולר).

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה