חדשות אנליסטים

פועלים: האינפלציה בישראל מתרחקת מהגבול התחתון של היעד

"האינפלציה בשנה הקרובה צפויה להיות מושפעת במידה רבה מצעדי הממשלה, וכפי שזה נראה כעת רוב הסיכויים שהמיסים יועלו בשנה הבאה"

חדשות ספונסר 16/06/2019 16:21

א+א- 2

כלכלני בנק הפועלים מפרסמים היום את סקירת המקרו השבועית ואומרים כי האינדיקאטורים מצביעים על האטה מסוימת בצמיחה. נתוני סחר חוץ לחודש מאי מראים ירידה ביצוא התעשייתי, ביבוא חומרי גלם, וביבוא מוצרי צריכה. שוק העבודה עדיין מהווה גורם תמיכה, והצמיחה מושפעת מהגידול בהכנסות של משקי הבית.

 

ההאטה המסתמנת בכלכלה העולמית, בשילוב של אי-ודאות פוליטית בישראל, ומדיניות פיסקאלית שתהיה מרסנת יותר בשנה הבאה, מעלים את הסיכון שהצמיחה תפחת במחצית השנייה של השנה. סביבת האינפלציה עלתה והריביות הריאליות במשק לכן ירדו. המדיניות המוניטרית היא מרחיבה מאוד ומקזזת במידה מסוימת את ההשפעות הממתנות מהעולם. המחיר של זה יכול להתבטא בירידה בשיעורי החיסכון, והמשך עלייה במחירי הנכסים.

 

סקר מחירי הדירות של הלמ"ס מצביע על עלייה של 1.5% במחירים במהלך הרבעון הראשון של השנה, זאת לאחר ירידה של 2.7% בשנה וחצי לפני כן. רכישות הדירות החדשות ירדה על פי נתוני המגמה בחודשים פברואר-אפריל, אך יחד עם זאת, רמת המכירות מתחילת השנה עדיין גבוהה בכ-10% מזו של התקופה המקבילה אשתקד. יתכן שאי-הוודאות שנוצרה בגלל הבחירות, מיעוט הגרלות מחיר למשתכן וירידה בריביות המשכנתאות החזירו רוכשים ’שישבו על הגדר’ לשוק הנדל"ן.

 

משרד האוצר צפוי להביא לאישור הממשלה הצעות לקיצוץ רוחבי בתקציבי המשרדים בהיקף של 1.15 מיליארד שקל עוד השנה ו-3.25 מיליארד שקל בשנה הבאה. בנוסף האוצר מתכוון להעלות את המס על רכבים ירוקים ועל חברות הביטוח. צעדים אלו צפויים, לפחות בחלקם, לממן תוספת לתקציב הביטחון ולמימון הצהרונים, כלומר הם לא אמורים להפחית את הגירעון. מכל מקום מדובר בסכומים נמוכים מאוד ביחס להתאמות בתקציב שאמורות להתבצע ב-2020, שעשויות להגיע לכ-20 מיליארד שקל (תלוי מה יהיה יעד הגירעון שהממשלה תאמץ). הממשלה הזמנית אינה יכולה לצאת בתוכנית שכוללת שינוי חקיקה, והטיפול בגירעון יידחה לכן לשנה הבאה. הגירעון התקציבי צפוי להיוותר גבוה, ואולי אף להגיע ל4.0% מהתוצר עוד השנה, ואם הצמיחה תואט המצב יכול אף להיות חמור יותר. בשלב מסוים המשקיעים ידרשו פרמיה עבור הסיכון שהגירעון הזה יוצר, וזה מהווה לדעתנו איום על שוק האג"ח.

 

מדד המחירים לחודש מאי עלה בשיעור של 0.7%. המדד היה גבוה מהעונתיות לחודש זה, כל שכן על רקע הייסוף בשער השקל מתחילת השנה. האינפלציה בשנה האחרונה הסתכמה ב-1.5%. ניתן לראות שהשינוי במרבית סעיפי המדד המרכזיים הוא חיובי בשנה האחרונה, וגם בסעיפים כמו הלבשה והנעלה וריהוט וציוד לבית קצב ירידת המחירים התמתן מאוד. אנו סבורים שיש בנתון זה להעיד על עלייה בסביבת האינפלציה. סעיף הדיור (מחירי שכ"ד) נותר ללא שינוי החודש ובשנה האחרונה עלה בשיעור של 2.2%, התמתנות מחודש פברואר השנה בו נרשמה עלייה שנתית של 2.7%. האינפלציה בשנה הקרובה צפויה להיות מושפעת במידה רבה מצעדי הממשלה, וכפי שזה נראה כעת רוב הסיכויים שהמסים יועלו בשנה הבאה. כמו כן צפויה התייקרות במוצרי החלב, במחירי המים, במחירי החשמל ובארנונה (הצפויה לעלות בינואר בשיעור של 2.6%). אנו צופים אינפלציה בשיעור של 1.5% ב–12 החודשים הקרובים.

 

האינפלציה בישראל מתרחקת מהגבול התחתון של היעד, ומחירי הדירות, שהם גם סוג של אינפלציה, חזרו לעלות בחודשים האחרונים. מנגד, הבנקים המרכזיים בעולם נוטים עתה להרחבה מוניטרית, ובארה"ב השווקים מגלמים הסתברות מאוד גבוהה לירידת ריבית השנה. אנו מעריכים כי בנק ישראל ייתן משקל גדול בהחלטתו לגורמי אי-הוודאות בעולם, ויותיר את הריבית ללא שינוי בהחלטה הקרובה (8 ביולי). קצב האינפלציה השנתי צפוי לעלות לקראת סוף השנה לרמה של כ–2.0%, כך שלא ניתן לשלול לגמרי אפשרות לעליית ריבית עוד השנה. העלייה החדה בגירעון התקציבי היא גם גורם שעשוי להשפיע על החלטת הריבית. מכל מקום, גם אם הריבית תעלה פעם אחת, אנו לא רואים סיכוי גבוה להמשך העלאות ריבית, ובהינתן שסביבת האינפלציה עלתה, הריבית הריאלית עדיין שלילית.

 

לגבי הכלכלה הגלובלית אומרים כלכלני לאומי כי סנטימנט העסקים בעולם נפגע ממלחמות הסחר שמנהל הממשל האמריקני, בעוד שהנתונים בפועל, ובעיקר נתוני הצריכה הפרטית, ממשיכים להפתיע דווקא לחיוב. אם מישהו היה מראה לנו לפני שנה את הנתונים שהתפרסמו עד כה, ובכלל זה את נתוני האינפלציה, זאת מבלי לספר לנו על מלחמת הסחר והפסימיות בשווקים, לא היינו מעלים על הדעת שהשוק יתמחר במצב זה שלוש הפחתות ריבית של הפד בשנה הקרובה. אבל המדיניות לא יכולה להתעלם לאורך זמן מהשווקים הפיננסיים, והפסימיות בקרב העסקים תתורגם בסופו של דבר גם להאטה בצמיחה. פסגת ה-20G מהווה מבחינה זו הזדמנות להפיח רוח חיים בסנטימנט העסקים בעולם.

 

ביום רביעי הקרוב יתכנסו חברי הפד בארה"ב לדיון על החלטת הריבית, הסיכויים להפחתה השבוע הם אומנם נמוכים מאוד, אבל מוזיקת הרקע שתלווה את ההחלטה הקרובה, חשובה יותר. ההסתברות להפחתת ריבית בישיבה שתתקיים בסוף יולי כבר הגיעה ל-86%, וייתכן שהבנק המרכזי ירצה להכין את הקרקע לקראת הפחתות ריבית במחצית השנייה של השנה. החוזים העתידיים על ריביות הפד מגלמים שלוש הפחתות ריבית בשנה הקרובה. זאת, על רקע סביבת אינפלציה נמוכה והסיכון של האטה בצמיחה לאור אי-ההתקדמות בשיחות בין ארה"ב לבין סין. מאידך, נתוני המאקרו של ארה"ב ממשיכים להיות טובים, ובפרט שוק העבודה בו שיעור האבטלה מצביע על מצב של תעסוקה מלאה.

 

מדד הסנטיקס לאמון הצרכנים והעסקים בגוש האירו, רשם ירידה נוספת בחודש מאי והוא נמצא ברמתו הנמוכה ביותר מאז שנת 2014. תחזיות הצמיחה בגוש האירו עודכנו כלפי מטה, והצמיחה הממוצעת החזויה בגוש האירו ברבעון השני עומדת על 1.3% כשבאיטליה אף צפויה התכווצות של כ-1.0% בתוצר. אינפלציה הליבה בגוש האירו ירדה, עפ"י אומדנים ראשונים, לשיעור שנתי של 0.8% בחודש מאי לעומת 1.3% בחודש אפריל. בכירי הבנק המרכזי האירופי שנפגשים השבוע בפורטוגל יצטרכו לבחור מבין מעט הכלים שנותרו להם על מנת לטפל בכלכלה המדשדשת.

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

2 תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1
    ע"י מה הבלוף הזה מוסבר?

    1 23/06/2019 11:13

  2. 2
    הכל בלוף אחד גדול - המחירים קופצים בעשרות אחוזים והמדד עולה בקושי באחוז .

    חבקוק 19/06/2019 23:26