חדשות אנליסטים

לאומי שוקי הון: האינפלציה מצויה ברמת שיא וצפויה להתחיל לרדת לקראת סוף השנה

על רקע המדיניות המוניטארית המרחיבה בעולם, בנק ישראל עשוי להמתין לפני מהלך של העלאת ריבית

חדשות ספונסר 16/06/2019 15:47

א+א- 5

ד"ר גיל בפמן, הכלכלן הראשי של לאומי שוקי הון ודודי רזניק אסטרטג הריביות כותבים היום בסקירת המקרו השבועית כי מדד המחירים לצרכן לחודש מאי עלה ב 0.7% מעל לתחזיות המוקדמות. לעליית המדד תרמו סעיפי ההלבשה, מחירי הדלק, הפירות והמזון. סביבת האינפלציה בישראל עולה לכיוון אמצע היעד, מצב התואם העלאת ריבית, אולם על רקע המדיניות המוניטארית המרחיבה בעולם, בנק ישראל, עשוי להמתין לפני מהלך של העלאת ריבית. יתכן שבנק ישראל ימתין עוד גם על רקע העובדה כי האינפלציה בישראל עדיין מצויה בשליש התחתון של מדינות ה-OECD.

 

זינוק במחיר הנפט שהינו, בעל אופי זמני יהיה בעל השפעה חולפת על האינפלציה. לכן, גם אם יהיה היפוך פתאומי של הירידות האחרונות במחירי הנפט, לא סביר כי זה ישפיע על הנטייה של בנקים מרכזיים בעולם להמשיך ולהתכוונן למדיניות מוניטרית מרחיבה, זאת תוך המשך ההתמקדות בחולשה הבסיסית בפעילות הכלכלית.

 

סביבת האינפלציה בארה"ב, הבאה לידי ביטוי במדד המחירים לצרכן ובמדד המחירים ליצרן, ממשיכה להיות מתונה וממשיכה לעלות את הציפיות בשוק להורדת ריבית הפד באחת מההחלטות הקרובות. עם זאת, החולשה במחירים, איננה כשלעצמה סיבה מספקת כרגע לכך שהפד יפחית את הריבית בפגישת ה- FOMC הקרובה בשבוע הבא.

 

האינפלציה הכללית בסין עולה על רקע עלייה במחירי המזון (בעיקר בשר החזיר) אולם אינפלציית הליבה מצויה דווקא בירידה.

 

על רקע מלחמת הסחר, נראה שהשלטונות בסין, יאיצו את הגדלת האשראי לסקטור הפרטי, עם דגש על הסקטור העסקי, ובכך ינסו להאיץ את צמיחת הפעילות המקומית, שהלכה והואטה על רקע מאמצי הצמצום של היקף המינוף הגדול בסקטור הפרטי, עם דגש על מינוף עסקי.

 

נמשכת חולשת הייצור התעשייתי באירופה. הראיות המוקדמות לחודש מאי מעידות כי תעשיית גוש האירו נותרה במצב חלש, כאשר סקרים עסקיים כמו מדד מנהלי הרכש חלשים ועקביים עם ירידות נוספות בייצור.

 

על המתרחש בשוק האג"ח אומרים בלאומי כי למרות המדד הגבוה יחסית, שמחזיר את האפשרות של העלאת ריבית קרובה, אנו מעריכים כי בנק ישראל עשוי להמתין בשלב זה עם העלאת ריבית. להערכתנו סביבת האינפלציה מצויה ברמת שיא מקומית וצפויה להתחיל לרדת לקראת סוף השנה ובעיקר אל תוך שנת 2020. לפיכך מומלצת אחזקת מח"מ בינוני תוך מתן עדיפות להשקעה באפיק השקלי הלא צמוד.

 

אנו ממליצים על המשך השקעה במח"מ אחזקות בינוני של 5 שנים. למרות ההפתעה במדד אנו ממליצים על המשך אחזקה עודפת בשקלים הלא צמודים לאור הירידה הצפויה במחצית השנייה של השנה בסביבת האינפלציה. חשיפה לאג"ח בטווח הארוך מומלצת בעיקר על ידי איגרות חוב לטווח של 20 – 30 שנה חלף איגרות חוב לטווח של 10 שנים. מגמת ביצועי החסר של השוק המקומי צפויה להימשך בין היתר על רקע חוסר הוודאות הפוליטי וסוגיית הגרעון שעדיין אינה מוצאת פתרון.

 

שוק האג"ח הקונצרני נסחר השבוע במגמה חיובית תוך המשך הירידה ברמת המרווחים. השוק הושפע השבוע יותר ממגמת העליות בשוקי המניות ופחות ממגמת הירידה של שוק האג"ח הממשלתי. הסיכון בשוק להערכתנו גבוה יחסית. אנו ממליצים על הקטנת החשיפה לאפיק הקונצרני ובעיקר לחברות בדרוג נמוך.

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

5 תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  לא, לא הבנת. משחרר

  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  wildstar 16/06/2019 22:16

 2. 2
  לא הבנתי, קח הלוואה עם ריבית נמוכה

  למה שזה לא יהיה זול ? יש הלוואת עם ריבית קבועה YOU KNOW...קח משכנתא -הרווחת, יש דרכים לנצל את המשכנתא ולהשאיר מסלולים עם פריים מינוס וכו'...כסף זול זה מתנה ליזמים ומי שמחפש לשדרג את עצמו פיננסית.
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  ליטל ג'ון 16/06/2019 21:29

 3. 3
  |9|קח הלוואה.. אח"כ נתראה בסיבוב

  כסף זול זה לא יהיה אם הריבית תעלה, זה מדיניות להכניס אנשים לחובות..אבל אתה יודע זאת..
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  wildstar 16/06/2019 19:52

 4. 4
  קח כסף זול שלם פחות, עכשיו או אחכ.

  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  ליטל ג'ון 16/06/2019 17:50

 5. 5
  קחו עוד כסף זול, שלמו אחר כך, יותר.

  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  wildstar 16/06/2019 16:05