לאחר שבע שנים, המועצה הארצית לתכנון ובנייה אישרה את תמ"א 1 – תכנית מתאר המאחדת מעל 300 תוכנית מתאר לתכנית אחת בלבד. במסגרת התכנית הוקדש חלק נרחב לשמירה על שמורות טבע וחופי הים, גנים לאומיים, יערות ונחלים. כחלק מהתוכנית אף נוספו מאות אלפי שטחים מוגנים ושמורות טבע וכן אזורים המוגדרים בתוכנית כ"נחלת הכלל".

 

התוכנית אושרה לפני כחודש בוועדת המשנה של המועצה הארצית ובוועדה לשירת הסביבה החופית. התוכנית מגובשת במנהל התכנון על פני שנים, מאז שנת 2012, וכעת תעבור לאישור בממשלה.

 

ממנהל התכנון נמסר כי "התוכנית מביאה בשורה סביבתית גדולה- במסגרת התוכנית נוספו עוד כחצי מיליון דונם של שטחי שמורות טבע, גנים לאומיים, יערות טבעיים ויערות נטע אדם".

 

לדברי יו"ר לשכת שמאי מקרקעין, חיים מסילתי מדובר בתוכנית חשובה שמסנכרנת בין מגוון עצום של תוכניות מתאר, בעיקר תוכניות מתאר מקומיות לתוכנית מתאר ארצית אחת. מדובר במהלך לו צפויות השפעות משמעותיות על השוק. אני מעריך שההחלטה שהתקבלה במנהל התכנון תביא להסרת חסמים תכנוניים רבים ואני מאמין שחודשים ספורים לאחר שתאושר סופית, נראה את השפעותיה שתתבטאנה בין היתר בעלייה בהתחלות הבנייה. נוסף על כך התוכנית שומרת על מרקמי הטבע והנוף השונים בכך שהיא מגדירה מפורשות שטחים מוגנים.

 

לדברי עו"ד אילנית ציבין, שמאית מקרקעין וראש תחום תכנון ובנייה במשרד עוה"ד גינדי-כספי: אין ספק שתוכנית המתאר הארצית "אחת" הינה יוזמה מבורכת ומושכלת של המועצה הארצית לתכנון ובנייה ושל מינהל התכנון הארצי. תוכנית זו באה לעולם על מנת לייעל את הליכי התכנון הגלובאלי במדינת ישראל, ובאופן זה למקסם באופן מקצועי יותר את תכנונה של הארץ ובנייתה לדורות.

 

מעבר לכך שתוכנית אחת תשמש, עבור אנשי המקצוע העוסקים בתחום, כלי עבודה סדור ופחות מורכב מהמצב התכנוני הקיים, התוכנית נועדה לאפשר ראייה כוללת, ותפיסה בו זמנית של השלכות תכנוניות במספר רב של מישורי תכנון. חקיקה תכנונית זו מהווה צעד ענק מאין כמוהו של הפיכת החקיקה הארצית ל"חוקה" תכנונית המאחדת את כלל הנושאים התכנוניים ברמה הארצית לחקיקה תכנונית אחת.

 

עם זאת, רק חלוף הזמן ויישומה בפועל של התוכנית יעידו על יעילותה. יש לזכור, כי נושאים כלל ארציים הינם מורכבים מעצם טבעם גם כאשר נדון כל נושא לגופו ובפני עצמו. יתכן כי הראייה הגלובאלית של כל נושא בו זמנית וביחס לנושאים תכנוניים נוספים, תביא להתמשכות הליכים ולסירבול קבלת ההחלטות, לא רק ברמת התכנון הארצית, כי אם גם ברמה היומיומית של הליכי התכנון המקומיים והמחוזיים.

 

 מנכ"לית מינהל התכנון, דלית זילבר אמרה בתגובה לאישור: "התוכנית עושה מהפכה של ממש הן ברמה הסביבתית והן ברמה התכנונית. זו תכנית פשוטה ושווה לכל נפש, שתהווה מעתה כלי סיוע עדכני בהגשמת מדיניות התכנון הארצית".

 

ארז כהן, לשעבר יו"ר לשכת שמאי המקרקעין: "מדובר בהחלטה שבעיקרה יתרונה בקיצור ביורוקרטיה, וזה דבר חשוב, אולם עדיין הרפורמה בחוק התכנון והבנייה רחוקה מיישום ועל כן, לצערי, לא יביא הדבר לשינוי מהותי בבירוקרטיה שעוצרת תכנון מאות אלפי דירות חדשות ומאריכה מאוד תהליכים".
 

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש