נתח שוק וצרכנות

כל מה שצריך לדעת על ביטוח לרכב ישן

בעלי רכב ישן לא תמיד יודעים כיצד לנהוג עם הביטוח לרכבם - האם לעשות ביטוח? איזה סוג ביטוח יתאים לרכב שלהם ומהי העלות לביטוח רכבם הישן. כל הפרטים, בכתבה הבאה

מערכת ספונסר 26/03/2019 14:06

א+א-

קבלתם רכב ישן במתנה או שרכשתם יד שנייה? כעת, הגיע הזמן לעשות לו פוליסת ביטוח. במרבית המקרים נבחר שלא לבטח רכב ישן בביטוח מקיף אלא לבחור ביטוח לרכב שהוא כיסוי צד ג’ וכמובן ביטוח חובה. איך תבחרו את החברה המתאימה עבורכם, מה כדאי לשאול כאשר מזמינים את הביטוח ואילו תוספות יש לביטוח החובה ?– הכל במאמר לפניכם.

 

היתרונות והחסרונות של רכב ישן

כאשר קונים רכב ישן היתרון הגדול שלו הוא תג המחיר בעת רכישת הרכב. בעוד רכב חדש מתחיל מעשרות אלפי שקלים, קיימים רכבים ישנים שניתן לקנות בארבעת אלפים עד עשרת אלפים שקלים. אך, חשוב לזכור כי ככל שהרכב עבר יותר קילומטרים והוא ישן יותר כך הוא גם מועד יותר לתקלות שונות. לכן, חברות ביטוח רבות לא יסכימו למכור ביטוח לרכבמקיף עבור רכבים משנתון 1995 ומטה. במצב זה גם עבורכם יהיה פחות משתלם לרכוש ביטוח מקיף.

 

עם זאת, לפחות סוג אחד של ביטוח תהיו מחויבים לעשות על פי חוק. ביטוח החובה שלכם. ביטוח זה יפצה אתכם במקרה של נזק פיזי או במקרה שפגעתם באופן פיזי באדם אחר. לביטוח זה ניתן להוסיף גם כיסוי לפגיעה ברכושו של אחר המכונה "ביטוח צד ג’".

 

מה אם יש תקלה ברכב?

תקלות ברכב אינן מכוסות בכל סוגי הביטוח אם לא נגרמו כתוצאה מתאונה. לכן, כאשר אתם רוכשים ביטוח לרכב ישן כדאי לקחת בחשבון כי את עלות כל התיקונים הטכניים כמו תקלות במנוע, ברדיאטור או במנגנון ההילוכים תצטרכו לתקן מכספכם. לכן, לפני שאתם קונים רכב יד שנייה משנתון העולה על חמש עשרה שנה ומעלה מהתאריך של היום מומלץ לבדוק היטב את המערכות השונות במכוני בדיקת רכב ולוודא כי אינכם עומדים לרכוש רכב ישן בזול – שיעלה ביוקר בטווח הארוך.

 

ביטוח אונליין

בין אם תרצו לבטח את רכבכם בביטוח חובה ובין אם תרצו להוסיף לו כיסוי של צד ג’ תוכלו לעשות זאת בנוחיות מביתכם. בימים עברו נדרשתם להגיע עד משרדו של סוכן הביטוח שלכם ולהעביר שם זמן מה עד שכל הנושא הביטוחי יוסדר. כיום אפשר לרכוש גם את הפוליסות הנדרשות באמצעות האינטרנט ולחסוך זמן וכסף.

בנוסף אתם יכולים לחסוך גם את העמלות של הסוכן ולקבל את כל הכיסויים הביטוחים הנדרשים בלחיצת כפתור.

 

האם ביטוח החובה כולל גם נזק להולכי רגל במקרה של תאונה?

אכן כן. אין זה משנה אם אתם מבטחים רכב ישן או רכב חדש. ביטוח החובה בישראל מיועד להגן על כל אדם שנפגע כתוצאה מפגיעה על ידי הרכב שלכם. לכן, אם הולך רגל חצה את הכביש ובמקרה נפגע על ידכם, הביטוח יכסה את עלות הטיפולים והפיצויים שלו. כל עוד, כמובן, הפוליסה שלכם בתוקף והיא מכסה את הנהג הנוהג ברכב והוא בעל רישיון ולא היו מוגדרים נהגים נקובים ברכב שהנהג לא נמנה עליהם.

 

האם יש תנאים שבהם הביטוח לא יכסה את הפגיעה?

פגיעות שבוצעו בכוונה תחילה או כאשר הנהג היה בגילופין לא יהיו מכוסות במסגרת ביטוח הרכב שלכם. עם זאת, על מנת שלא לפגוע בזכותם של הנפגעים לפיצויים בשל הפגיעה, בית המשפט עשוי להחליט כי חברת הביטוח תפצה את הנפגעים והנהג השיכור יפצה את חברת הביטוח.

 

מקרה שכזה ארע בשנת 2013 כאשר נהג שיכור ניסה להימלט מניידת ופגע ברכבים ובהולכי רגל נוספים. בית המשפט קבע בתביעה כנגד חברת הביטוח כי את הפיצוי הנפגעים יקבלו מהחברה והנהג יפצה את חברת הביטוח. כמובן, המקרה שציינו הוא נדיר ובמרבית המקרים, גם כאשר מדובר ברכב ישן – כל עוד הנהג כשיר לנהוג ובעל רישיון נהיגה חברת הביטוח תפצה את הנפגעים בתאונה.

 

כמה עולה ביטוח לרכב ישן

מחיר פוליסת צד ג’ הינו זול יחסית למקיף משום שהוא כולל כיסוי בפני פגיעה בצד ג’ ואין לו כיסויים נוספים כמו בביטוח מקיף. ניתן כמובן להוסיף עליו הרחבות אשר עשויות לייקר את המחיר כמו שירותי גרירה, שבר שמשה ואף רכב חילופי במידה ותזדקקו לו. אך גם בסעיפים אלו תמצאו מחירים שונים בין החברות השונות ולכן תמיד טוב לברר בכמה מקומות שונים טרם מבטחים את הרכב.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה