דליפת שתן במהלך הריון - כל מה שרצית לדעת

השינויים שעוברים על גופך במהלך ההריון והלידה עלולים לגרום לדליפת שתן. עם זאת, יש דברים שאפשר לעשות כדי להתמודד איתה

מערכת ספונסר 24/02/2019 16:49

א+א-

הריון הוא תהליך מרגש אך גם תובעני שבו גוף האישה עובר שורה ארוכה של שינויים ביולוגיים, אנטומיים והורמונליים. בין היתר, במהלך ההיריון ולאחר מכן הלידה מוטל עומס רב על השרירים שנמצאים באזור האגן, הגב והבטן התחתונים. העומס הזה עלול לפגוע בשרירים ולגרור נזקים פיזיולוגיים כגון צניחת אברי המין, קשיי התרוקנות, כאבים ברצפת האגן ובגב וכמובן דליפות שתן.

 

החדשות הטובות הן שתופעה של דליפת שתן לאחר הריון ולידה משותפת לנשים רבות בכל רחבי העולם ושיש כיום דרכים יעילות להתמודד איתה. כמו כן, מערכת השרירים היא מרכיב ברצפת האגן שעליו יש לנו שליטה. בשביל לשמור על התפקוד התקין של מערכת השרירים, אנחנו רק צריכות לזהות את פעולתם ולאחר מכן ללמוד כיצד לשלוט על מידת הכיווץ וההרפיה שלהם.

 

כך תמנעי את הדליפה כבר במהלך ההריון

האמת היא שלא חייבים לחכות עד לסיום הלידה על מנת להתמודד עם בריחת שתן ולנסות להפחית את תדירות האירועים כפי שהם מופיעים לאורך תהליך ההריון. ראשית, כדאי חזק ולאמן באופן סדיר ומבוקר את שרירי רצפת האגן. ככל שעושים זאת טוב יותר טרם הלידה, כך ניתן לשקם את השרירים אחרי הטראומה שהגוף עובר.

 

במקביל, עלייך להימנע מעצירות כרונית שמאפיינת את ההריון ולהחליף את התזונה. כדאי לבסס תזונה בהריון על סיבים תזונתיים מסיסים ובלתי מסיסים, אפשר להתייעץ עם רופא המשפחה בכל מקרה של דילמה והתלבטות וצריך להגדיל את כמויות שתיית המים – אך להפחית משקאות שמכילים קפאין ובהם קפה, תה וקולה.

 

הטעות הנפוצה היא לנסות להימנע משתיית מים במהלך הריון כי זה לכאורה מגביר את התדירות של אירועי דליפת שתן. בפועל, מים חיוניים גם עבורך וגם לעובר ואין שום סיבה לשתות פחות מ-10-15 כוסות ביום. אם לעומת זאת אירועי דליפת השתן מפריעים לאיכות השינה שלך, אפשר להימנע משתייה כשעתיים לפני שנכנסים למיטה.

 

איך מזהים זיהומים בדרכי השתן?

תופעות של בריחת שתן נגרמות אצל גברים ונשים בגלל גורמים זמניים וקבועים. מבחינתך, בתקופת ההריון יש סיכון גבוה להופעת זיהומים בדרכי השתן. הדבר החשוב בהקשר הזה הוא לזהות את הזיהומים ולפנות לרופא על מנת לטפל בהם בצורה יסודית.  

 

זיהומים בדרכי השתן תוכלי לזהות לפי תחושת צריבה בעת מתן שתן, דחיפות או תכיפות במתן שתן ואם יש דם בשתן. הזיהום בדרכי השתן עלול להיות מסוכן ולהסתיים בלידה מוקדמת, אז לא כדאי להקל ראש בתסמינים.

 

לסיכום, דליפת שתן אולי תלווה אותך במהלך ההריון ואחרי הלידה אבל יש דברים שאת יכולה לעשות כדי למנוע את הפגיעה באיכות החיים.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה