מחשבים וטכנולוגיה

איום הסייבר בבחירות – על מה המהומה?

מהם איומי הסייבר המאיימים על טוהר הבחירות והאם קיימת ענישה בתחום? על הסיכונים שבאיומי הסייבר לקראת הבחירות הקרבות

מערכת ספונסר 30/01/2019 14:10

א+א-

בשנים האחרונות אנו שומעים חדשות לבקרים על איומי סייבר שונים העשויים לפגוע בתקינותה של מערכת הבחירות. בארה"ב, למשל, נמצאות בחקירה מגוון סוגי הפרות שבוצעו לכאורה על ידי גופים חיצוניים באמצעות האקרים אשר שינו את תוצאות הבחירות. במאמר זה ננסה לעמוד על הסיכונים השונים העומדים בפנינו - שאת כולם ניתן ללמוד במהלך קורס סייבר ולהבין כיצד ניתן להגן על טוהר הבחירות.

 

הבחירות בארה"ב כאמצעי לזיהוי הסיכונים העשויים להתרחש בארץ

הבחירות בארה"ב החלו מקמפיין הנשיא טראמפ ב-2016 ולוו בשלל אזהרות על מגוון איומי סייבר. בין האיומים שזוהו היו:

  • הפצת "פייק ניוז" – הפצה של מידע שגוי על ידי גורמים המעוניינים להחליש חלק מהמתחרים לתפקידים השונים. החל מהמידע שהופץ ברשת על מזכירת המדינה הילרי קלינטון (בתמיכה של סוכנויות רוסיות ככל הנראה) וכלה במידע שהופץ על אשתו של הנשיא הנוכחי ששמשה כדוגמנית בעבר.
  • חדירה למאגרים ממוחשבים של הקלפיות – חלק מהטענות שהפנה הנשיא טראמפ כנגד מארגני מערכות הבחירות קשור לעובדה כי תוצאות הבחירות היו שונות בחלק מהמדינות בארה"ב מהצפי על פי הסקרים. לטענת הנשיא יתכן וגורמים שונים בצעו שינויים במספרים שהועברו בצורה ממוחשבת מהקלפיות.
  • פריצה לשרת המיילים של הילרי קלינטון – על מנת להפיל את המתחרה המרכזית של המפלגת הדמוקרטית לכהונה בבית הלבן השתמשו האקרים בטכניקות שונות על מנת לפרוץ לאי-מייל של מזכירת המדינה קלינטון ולהוכיח כי היא משתמשת בשרת מיילים פרטי שאינו מאובטח מספיק.
  • בנייה של פרופילי מצביעים תוך ניצול פרצה באפליקציות פייסבוק – חברה שהשתמשה בחזות תמימה של חברת מחקר אספה פרטים על מיליוני גולשים בארה"ב למטרת פרסום ישיר על מועמדים. החברה השתמשה בפרצה שהייתה קיימת ברשת במידה ומתקינים אפליקציה של פייסבוק ומידע על החברים של בעל הפרופיל ברשת החברתית נחשף בפני מפעילי האפליקציה.

 

האם הענישה בתחום לא מספיקה?

נשאלת השאלה – האם הענישה לאחר חקירות ואיתור הגורמים שהובילו לשינויים בבחירות אינה מספיקה על מנת להרתיע אחרים מהשפעה על תוצאות הבחירות?

בפועל, תוצאות הבחירות בארה"ב נקבעו ולא שונו, גם לאחר שהוכחות שונות הובאו בפני הרשות המחוקקת ובתי המשפט הגבוהים בחודשים האחרונים בארה"ב. היות ולבחירות קיימת משמעות הרת גורל על המדינה כולה כאשר אדם נבחר, ענישה מאוחרת אינה משנה את תוצאות הבחירות.

אם כך, מה ניתן לעשות על מנת לנסות ולמנוע השפעה של גורמים שונים על מערכת הבחירות במדינת ישראל ובעולם?

 

אזהרה על ידי גורמים שונים

על פי מסמך שהפיץ המכון הישראלי לדמוקרטיה זוהו מקרים רבים של התערבות מצד מדינות אחרות באמצעות התקפות סייבר. בין הפעולות שזוהו היו הפרעה לתהליך הביצוע של הבחירות עצמן, לצד תקיפה של השחקנים הפוליטיים והשפעה על תודעת הבוחרים באמצעות מניפולציה ברשתות החברתיות.

על מנת להבין את הסיכונים באיומי הסייבר הללו יש להבחין בין הפרעה לתהליך ההצבעה בפועל לבין ההשפעה על החלטות הבוחר. הפרעה למהלך הבחירות עצמן אינה יכולה להתקיים בארץ משום שהבחירה מתבצעת באמצעות פתקי נייר ותוצאותיה נרשמות ידנית על ידי המשקיפים בקלפיות.

לעומת זאת, בעוד בארה"ב החלה פייסבוק להקים מערך שנועד להילחם בתופעת ה"חדשות המפוברקות" על ידי חסימה של לינקים וקישורים מאתרים שפרסמו בעבר ידיעות שאינן נכונות בארץ, עדיין אין לרשת החברתית יכולת לבצע את הסינון.

חלק מהחדשות המוטות או הלא נכונות מופיעות באמצעי תקשורת לגיטימיים ואף באתרי החדשות הגדולים ועשויים לגרום להטיה ארוכת טווח בבחירות לכיוון מפלגה זו או אחרת.

 

שינויים בהגדרת תהליך הבחירות כתשתית לאומית קריטית

בסיום המסמך שהוציא המכון הישראלי לדמוקרטיה הוצע לתקן את תהליך הבחירות לכנסת ולקבוע כי מדובר ב"תשתית לאומית קריטית". כך מוקדשים חלק מתקציבי הבחירות לביצוע פעולות מנע שונות כמו הגנה על התשתיות "מפני פריצה, דליפה ושינוי" וכן ניסיון להגן על הבוחרים מפני מניפולציות שנועדו לפגוע במתמודדים.

כך, מערך הסייבר הלאומי יפנה חלק מפעולותיו המיועדות למנוע התקפות טרור סייבר ולהציע פעולות שונות לאבטחת מערכות המחשוב שמהוות חלק מביצוע הבחירות כמו גם להעביר לשב"כ את האחריות לסווג חלק מהמשרות במהלך הבחירות כדורשות סיווג בטחוני.

לסיכום, ככל שעוברות השנים והיכולת הטכנולוגית מתחזקת כך גם הסיכונים השונים הקשורים למניפולציות שונות המתבצעות ברשת ולפריצה על ידי האקרים למאגרים בטכניקות שונות. נוכל לקוות כי מערכת הבחירות הקרובה הצפויה לנו תתנהל תוך שמירה קפדנית על ידי מערך הסייבר המקצועי על טוהר הבחירות.

 

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה