”80% מהקנאביס הרפואי שבשימוש לא נבדק במדויק”

התוצאה של חוסר הוודאות הזה היא שרק 21% מהרופאים בקנדה סומכים על השפעתו של הקנאביס על הרגשתם ובריאותם של המטופלים

חדשות ספונסר 24/01/2019 14:18

א+א- 4

"תעשיית הקנאביס זקוקה כיום לבדיקה אמינה ומדויקת של פרחי הקנאביס שבהם היא משתמשת". כך אמרה ד"ר רוני אטלי, סמנכ"לית מחקר ורגולציה בחברת גמאסרט בכנס הטכנולוגיה Isranalitica בתל אביב.

 

לדברי ד"ר אטלי: "קיימת כיום הכרה כללית בתועלות הרפואיות של הקנאביס, אבל גם בבעיות האמינות שלו ובצורך לבדוק את פרחי הקנאביס בבדיקה פרטנית ומדויקת לפני שמפיקים מהם תכשירים רפואיים.

 

לכל פרח קנאביס יש תכונות רפואיות שונות. יש צורך חיוני בבדיקה מדויקת יותר מהבדיקות המקובלות של איכות פרחי הקנאביס. מגדלי הקנאביס שולחים כיום פרחים לבדיקה אבל הפרחים שנבדקים מושמדים תוך כדי הבדיקה ולכן, למעשה, הבדיקה שמתבצעת אינה רלוונטית לקנאביס שנמצא בשימושם של החולים. התוצאה, לפי מחקרים, היא שכ-80% מהקנאביס שנמצא כיום בשימוש רפואי אינו בדוק בצורה מספיק מדויקת.

 

מגדלי הקנאביס מתלוננים, בצדק, שנמאס להם לשלם הון עתק על בדיקות שלא באמת מאפשרות לדעת את מצב הקנאביס, והחולים ויצרני התכשירים הרפואיים משוועים לבדיקה כזאת. כדי לבדוק קנאביס יש צורך בבדיקה פרטנית של כל פרח בנפרד, וזאת הבדיקה שאנחנו פיתחנו".

 

הפרופסור עודד שוסיוב, ממייסדי גמאסרט, שהשתתף גם הוא בכנס אמר: "גם כשמקבלים את הנחת היסוד הבסיסית שלקנאביס יש השפעה חיובית, אנחנו אף פעם לא יודעים מה בדיוק יקבל החולה והאם תכשיר קנאביס ספציפי יסייע לו וכיצד בשל ההבדל בין צמחי ופרחי הקנאביס. כשכואב לי הראש ואני לוקח אקמול אני יודע ברמה גבוהה מאוד של ודאות שבעוד חצי עשה ארגיש טוב יותר. כשאני משתמש בקנאביס רפואי אני לא יודע מה בדיוק תהיה התוצאה בעוד חמש שעות.

 

התוצאה של חוסר הוודאות הזה היא שרק 21% מהרופאים בקנדה – מדינה שבה השימוש בקנאביס רפואי מותר באופן גורף - סומכים על השפעתו של הקנאביס על הרגשתם ובריאותם של המטופלים. כשאני קוטף שני תפוזים שונים מאותו עץ תפוזים עצמו תפוז אחד עשוי להיות מתוק יותר והשני יותר חמוץ. כשמדובר בפירות זה לא נורא, כשמדובר בתכשיר רפואי זאת בעיה. בדיקות HPLC (הבדיקות המקובלות כיום) בודקות את איכות הקנאביס בצורה מדויקת למדי אבל הן הורסות את הפרח שאותו הן בודקות. כשיש הבדלים כה גדולים וקריטיים בין פרח לפרח זה הופך את הבדיקה לחסרת משמעות". 

 

גמאסרט, חברה ישראלית מרעננה, פיתחה והשיקה לאחרונה מכשיר נייד קטן, שיאפשר לבצע בדיקה ביתית מהירה ופשוטה להפעלה של איכות ותקינות הקנאביס הרפואי באמצעות בדיקה שאיננה פוגעת בפרחי הקנאביס. הבדיקה מודדת את רמת ה-THC – כמות החומר הפסיכואקטיבי הפעיל, ואת רמת ה-CBD – כמות החומר משכך-הכאבים בכל פרח קנאביס.

 

הבדיקה מופעלת בעזרת אפליקציה שניתן להפעיל מהטלפון הנייד ומתבצעת תוך דקות ספורות. המכשיר ניתן להפעלה בשטח בבדיקה פרטנית של כל פרח קנאביס מבלי לפגוע בפרחי הקנאביס. המדידה מתבצעת בידי סורק מולקולרי שמשתמש במודלים מעולם למידת המכונה והביג-דאטה לטובת מדידת ערכים כימיים ומולקולריים בצמחים.

 

גמאסרט הוקמה ב-2016 בידי ד"ר גיא סיטון, פרופסור עודד שוסאיוב וד"ר דנה ירדן. זהו המוצר הראשון שמשיקה גמאסרט, שעד כה פעלה כסטארט-אפ ועד היום גייסה הון של כ-5.25 מיליון דולר.

4 תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  הכל בגלל THC שיש בחומר

  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  יהושוע 24/01/2019 15:32

 2. 2
  בחילות, אפילפסיה,סרטן, קוליטיס,

  קרוהן ויש עוד
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  marom11 24/01/2019 14:53

 3. 3
  הקאנביס מאפדר לחיות"נורמלי" לאלו

  שחולים לא עלינו בסרטן אבל נותן מזור לגוף ולנפש לנפגעים במחלות אחרות. מיידע אישי מאפשר גם חיי משפחה לאלו שסובלים ....|12|
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  אקוש 24/01/2019 14:38

 4. 4
  הקנביס נועד לכאבים, לאכול יותר..

  להרגיע את האדם הנוטל. ולא יותר מיזה. הוא לא מרפא.. לפחות לא ה"רפואי"..תעשיה וטו לו.
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  wildstar 24/01/2019 14:28