חדשות אנליסטים

אלומות: את תיק האג”ח הממשלתי כדאי לנהל באסטרטגיה דפנסיבית יותר

“האתגר המיידי העומד בפני בנק ישראל הינו הנורמליזציה של המדיניות המוניטרית”

חדשות ספונסר 01/01/2019 10:57

א+א-

בסקירת המאקרו השבועית שלו, כותב יניב חברון האסטרטג הראשי של בית ההשקעות אלומות כי יש את כל הסיבות להיזהר משוק האג"ח הממשלתי המקומי – לא שיניתי את דעתי, אני עדיין חושב שלא בשלו התנאים להעלאת ריבית בישראל ומוטב היה אם בבנק ישראל היו מאפשרים לפער הריביות בין ישראל לארה"ב להישמר ואולי אפילו להתרחב ככל שניתן, כלומר כל עוד האינפלציה לא מחייבת. עם זאת אם יש משהו שלמדתי בשנים שלי בשוק ההון הוא להקשיב!

 

לזכותו של אמיר ירון חייבים להגיד, כבר בנאומו הראשון הוא היה מאוד ברור בנוגע לתפיסתו כיצד יש לנהל את המדיניות המוניטרית, לא רק החלטות הריבית בפועל, אלא יותר יצירת וניהול הציפיות. הנגיד מבטיח כי התהליך יהיה מדוד ושקוף, והשינוי מבחינתי הוא "שקוף". אמיר ירון בעצם מאותת לנו כי הוא מתכוון להכין את השוק היטב למדיניות המוניטרית הצפויה לא יהיו עוד הפתעות עם הריבית ובשורה התחתונה ואולי גם בעליונה, הוא גם מתכוון להעלות את הריבית וגם מתכוון ליצר ציפיות ברורות לתוואי ריבית עולה.

 

זריקת עידוד לעליית ריבית תגיע מעליות מחירים בטווח המיידי והקצר. אולי סוג של הימור אבל בטווח המיידי נראה שכל החברות שהתכוונו להעלות מחירים וגם אלו שעדיין לא, יוכלו לעשות זאת באין מפריע כאשר הממשלה תפוזר כאשר השרים לשעבר ושאר חברי הכנסת יהיו עסוקים בבחירות ולאחר מיכן בהרכבת קואליציה. במילים אחרות לפחות ב6-8 חודשים הקרובים השטח פנוי לאותן העלאות מחירים שניצנים שלהם נראו רק לפני חודש ימים. בטווח הקצר, כלומר לאחר הקמת הממשלה נראה כי שר האוצר החדש יאלץ להתכבד בהעלאות מיסים שכן הגירעון עשוי להעמיק ובנוסף נראה שכדי להקים ממשלה יצטרכו להגדיל את התקציב בהמשך כדי לרצות כל כך הרבה מפלגות קטנות.

 

הריביות הקצרות, המשכנתא הארוכה והתיק הממשלתי.  אם נתחיל מהסוף, את תיק האג"ח הממשלתי, רצוי לנהל באסטרטגיה דפנסיבית יותר, כאשר מח"מ התיק צריך להיות קצר יותר. בנוסף לא פעם דיברנו על העיוות של העקום הממשלתי, שכן הוא התלול ביותר בעולם ויצטרך להשטחת בהמשך. יצירת ציפיות לתוואי ריבית עולה וברור יותר של בנק ישראל, יוכלו לשטח את העקום הממשלתי, ולכן רצוי לבצע אחזקה סינטטית קיצונית של האג"ח הממשלתי (שילוב של איגרות חוב בעלות מח"מ הכי ארוך והכי קצר/מזומן שיצרו את המח"מ הקצר הרצוי בתיק).

 

ריבית לטווח קצר ובינוני תעלה בקרוב בעקבות שיפור בציפיות הריבית מה שייקר את ההלוואות הקצרות והאשראי בכלל במשק. עם זאת בריבית המשכנתא אנחנו עשויים לראות תופעה קצת שונה. מחד עלייה בריבית בנק ישראל תעלה כמובן את עלויות הריבית המשתנה שמהוות כשליש מהמשכנתאות החדשות ושני שליש מתוך סך כל מלאי המשכנתאות. מנגד דווקא בריבית ארוכת הטווח ל-30 שנה אנחנו עשויים לראות יציבות ואולי אפילו התמתנות נוספת שכן היא נגזרת מאג"ח הארוך בישראל והתשואה שלו גבוהה, אפילו גבוהה מידי.

 

נכון להיום אינני מכיר שוק מפותח עם אג"ח ממשלתי ל-30 שנה המבטיח תשואה של 3.5%!!! וזה עוד במשק עם 60% יחס חוב תוצר, עם רזרבות מט"ח שוות ערך לתוצר שנתי ו95% מהחוב הציבורי שמוחזק ע"י התושבים המקומיים.

 

אסטרטגיה בשוק המקומי - התלילות של העקום הממשלתי ירדה מעט השבוע, כאשר תשואות הקצרות רשמו עלייה והארוכות נותרו ללא שינוי. התלילות תמשיך לרדת. התלילות הזו תתקשה להחזיק מעמד. יצירת תוואי ריבית עולה בתהליך שקוף של בנק ישראל תוביל להשתטחות של העקום, הן השקלי והן הצמוד ולכן יש להחזיק את העקום בצורה סינטטית קיצונית.

 

הצמודים חוזרים להיות מעניינים, בתקופה הקרובה צפויות עליות מחירים כוללות כאשר הממשלה מתפזרת. בנוסף צפי להעלאת מיסים במחצית השניה של 2019.

 

מאז חודש יוני, הזרים מגדילים את אחזקת המק"מ משמעותית – ומחזיקים 13.5% משוק המק"מ נכון לחודש אוקטובר. ההערכה היא כי מחסור בדולרים במערכת הבנקאית מייצר ריבית אפקטיבית גובהה יותר על פיקדונות דולריים ולכן גוזרת עבורם רווח ארביטראז של 0.4%-0.6% בעסקת החלף שמשלבת אחזקת מק"מ.

 

שער החליפין שקל/דולר מצליח לשמור על הרמה הגבוהה שלו – השבוע. עם זאת להערכתנו פער הריביות בין ישראל לארה"ב ימשיך להצטמצם, מה שיחליש את "כוחות הפיחות" של השקל. השקל נותר לא שינוי משמעותית מול שער החליפין הנומינלי האפקטיבי – השבוע ושומר על פיחות של 5.7% לעומת רמת השפל של הסל שנרשמה בשלהי ספטמבר.

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

כתבות נוספות

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה