חדשות אנליסטים

הראל פיננסים: רכבת ההרים של 2018 מהווה נקודת פתיחה טובה ל-2019

"דצמבר 2018 ייזכר כאחד החודשים הגרועים בשווקים מזה עשרות שנים, אך בזכותו גדל הפוטנציאל באג"ח ובמניות לשנת 2019"

חדשות ספונסר 31/12/2018 11:46

א+א-

כלכלני הראל פיננסים מפרסמים היום את הסקירה השבועית האחרונה לשנת 2018. על פי כלכלני הראל מי שלא צופה מיתון ב-2019 במניות, זה המקום להיות בו. בוול סטריט, מדד 500 S&P סגר את השבוע בעלייה של 2.9% אך השלים ירידה של קרוב ל-10% בדצמבר, ושל 7% ב-2018 כולה. הנאסד"ק עלה השבוע ב-4%, אך ירד ביותר מ-10% בדצמבר, ובכ-4.6% השנה. הדאקס 30 הגרמני איבד בשבוע שחלף 0.7%, בדרך לירידה של 6.2% בדצמבר, ושל יותר מ-18% ב-2018.

 

גם בתל אביב נרשם שבוע לא פשוט, עם נפילה של 5.1% בת"א 35, ושל 4.8% בת"א 125 – ירידות שדרדרו את השוק המקומי להפסד מתחילת השנה. מאז תחילת 2018, ת"א 35 ירד ב-4.1%. מדד הבנקים, שירד השבוע ב-6.5%, עלה בשנה החולפת ב-4.4%. מדד חברות הביטוח ירד השבוע ב-8%. ועם זאת, במבט קדימה ל-2019, השוק הישראלי שגם בסיכום 2018 הפגין ביצועים עודפים ביחס לעולם, עדיין מהווה את הנתח המרכזי בתיק המניות של כל לקוח ל-2019.

 

מי שצופה מיתון גלובלי בתקופה הקרובה, ראוי שישקול הקטנה של החשיפה למניות. מי שלא צופה תגובה כזו ומעריך כי בסופו של דבר הכלכלה תגבר על הפסיכולוגיה והנתונים הטובים של הכלכלה והחברות יחזרו לשלוט בשווקים – שווה לו להמשיך לשמור על חשיפה מנייתית. העדפה שלנו היא לא לחפש ריגושים ולהעדיף מניות מוכרות, מדדים "משעממים", להגדיל משקל מניות ערך ו"חזרה לבסיס": מדדים כדוגמת S&P500, ת"א 125 וכו’.

 

גם בעולם נראה כי יש לעמדה הזו תמיכה. מניתוח של המלצות 10 בתי ההשקעות המובילים בעולם לשנה הקרובה עולה כי 8 מהם, כולל מורגן סטנלי, גולדמן סאקס, ברקליס ואחרים המעניקים משקל עודף לפחות לסקטור דפנסיבי אחד ב-2019. הכוונה לסקטורים כמו צריכה בסיסית, תשתיות וכו’. זה שונה מאוד מהמצב לפני שנה, שבו רק שניים מבתי השקעות המליצו על סקטור דפנסיבי כלשהו.

 

אג"ח – אטרקטיביות לאג"ח הקונצרני

באג"ח הקונצרני בישראל נפתחו המרווחים לרמה הגבוהה ביותר ב4 שנים האחרונות. יש לא מעט רעשים שוודאי ימשכו בימים הקרובים, לא רק בגלל האג"ח של חברות הנדלן האמריקאיות שמשקלן במדדים גבוה, אך כדי למזער את הסיכון אנחנו מתמקדים באג"ח הקונצרני המדורג גבוה במח"מ קצר וזו לדעתנו חשיפה נכונה לתחילת 2019. חשוב לוודא שיש חשיפה לדולר בתיקים – לא רק בגלל שהריבית הדולרית היא הגבוהה ביותר בעשור האחרון, אלא בגלל שבשנה האחרונה הוא מספק הגנה לתיקים. 2018 היתה שנה קשה באג"ח חו"ל. כמעט בכל אפשרויות ההשקעה באפיק זה נחלו המשקיעים הפסדים, במיוחד כל מי שהתחכם וחיפש מוצרים מיוחדים או נישתיים. אג"ח ארוך ממשלתי וקונצרני או אג"ח בדירוגים נמוכים (High Yield) וגם מי שחיפש ליהנות מהחשיפה לריביות הגבוהות במטבעות אקזוטיים – כולם סיימו את השנה בתשואות שליליות. המוצר המצטיין של 2018 היה גם הפשוט ביותר: פיקדונות ואג"חים קצרצרים או קרנות כספיות דולריות, שאלה עיקר האחזקות שלהן.

 

תיק השקעות – הירידות ייצרו הזדמנויות, אך צריך להעדיף את הפשטות

מתוך ההבנה כי כשהשוק בפאניקה הירידות פוגעות גם נכסים טובים, ברור כי השבועות האחרונים יצרו בשווקים לא מעט הזדמנויות השקעה. מאחר שבלתי אפשרי לתזמן את השוק, אנו ממשיכים להמליץ שלא לבצע שינויים משמעותיים בתיק בימים תנודתיים, אך גם לא למהר להסתער על מה שנראה בשלב ראשון כהזדמנות. בהסתכלות על התקופה הקרובה אנו מתמקדים ב-4 מהלכים מרכזיים בתיק ההשקעות: דולר בתיק מספק ריבית שוטפת גבוהה ומאזן את התנודתיות, אג"ח קונצרני מדורג גבוה במח"מ קצר, ניצול התנודתיות באג"ח לאור השינוי במגמת הריבית, מניות בישראל יציבות יותר מחו"ל ומתומחרות בזול.

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

כתבות נוספות

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה