בעקבות חוק הריכוזיות נמחקו 25 חברות בשווי של כ-30 מיליארד שקל

בבורסה נותרו עדיין 8 חברות בשווי כולל של כ- 28 מיליארד שקל שבעיית השליטה בהן תטופל עד דצמבר 2019

חדשות ספונסר 23/10/2018 14:41

א+א-

חוק הריכוזית שאושר בכנסת בדצמבר 2013 הוא חוק ישראלי ייחודי, שנחקק במטרה להגביל את מבנה הפירמידה של חברות אחזקה לשתי שכבות בלבד, כאשר לחברות ניתן פרק זמן של 4 שנים, עד דצמבר 2017, לצמצום שכבה רביעית ואילך, ו- 6 שנים, עד דצמבר 2019, לצמצום שכבה שלישית.

 

החוק כולל בהגדרת חברות שכבה חברות בורסאיות, כולל חברות דואליות וחברות אג"ח בלבד, אך אינו כולל חברות הנסחרות בחו"ל בלבד, שותפויות מוגבלות וחברות הנפקות של חברות פיננסיות בורסאיות כך שהשפעה דרמטית על הבורסה לני"ע בת"א הייתה בלתי נמנעת.

 

בתחילת התהליך היו 23 קבוצות שליטה שהחזיקו כ-65 חברות בורסאיות שהוגדרו כחברות שכבה שלישית ואילך. במהלך 8 השנים האחרונות צמצמו קבוצות השליטה את הפירמידות באמצעות ביצוע 12 הצעות רכש, 9 מיזוגים עם חברות בורסאיות אחרות ו-8 מכירות של חברות בורסאיות.

 

בתקופה זו, נמחקו מהבורסה 22 חברות שכבה בשווי שוק כולל של כ-15 מיליארד שקל עקב הצעות רכש ע"י חברות האם הבורסאיות או מיזוגים בחברות האם הבורסאיות ופעילותן נותרה בידי חברות האם הבורסאיות. כך עולה מנתונים אותם מפרסמת יחידת המחקר של הבורסה בתל אביב.

 

בנוסף, נמחקו שלוש חברות בשווי כולל של כ- 15 מיליארד שקל שגריעתן מהבורסה פגעה בכיסוי הבורסאי של המשק: מיזוג "אדמה" ו"גיוון" לתוך חברות לא-בורסאיות וכן מחיקת "כלל תעשיות"- השכבה העליונה בפירמידה.

 

כיום נותרו 4 קבוצות שליטה הכוללות 8 חברות בלבד בשכבה השלישית שבעיית השליטה בהן חייבת להיפתר עד דצמבר 2019: גב ים, מהדרין, ישפרו, איירפורט סיטי, נפטא, איידיאי פיתוח, אדגר ובזק.

 

הסקירה באדיבות יחידת המחקר של הבורסה בתל אביב

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה