חדשות שוק ההון

מגמה שלילית בת”א; טבע ואופקו ממשיכות לצנוח, מניות הגז מזנקות

ת"א-35 יורד ב-0.84% ות"א-125 ב-0.72% בהמשך להעלאת הריבית אמש בארה"ב; דלק קידוחים ונובל רוכשות 39% מצינור הגז למצרים - הזרמת גז צפויה ב-2019

מערכת ספונסר 27/09/2018 12:02

א+א-

יום המסחר המקוצר האחרון לשבוע של חול המועד סוכות בבורסה בתל אביב מתנהל במגמה שלילית בשעות הצהריים, בהשפעת הירידות בשווקים שהחלו אמש לאחר החלטת הריבית של הפדרל ריזרב ונמשכות היום בשוקי המניות האסייתים והאירופיים המובילים. החוזים העתידיים מצביעים על פתיחה מעורבת בניו יורק.

 

נזכיר כי בחול המועד סוכות מתקיימים ימי מסחר מקוצרים באחוזת בית, כאשר שלב טרום הנעילה הינו בין השעות 14:14 ל-14:15, ושלב נעילת המסחר בין 14:24 ל-14:25.

 

המניות הדואליות חזרו הבוקר עם פער ארביטרז’ שלילי בשיעור של 0.5% על מדד ת"א 35, בצל המשך הירידות בטבע ובאופקו: מניית טבע חזרה עם פער שלילי של 5.6% בהמשך לירידה של כ-6.8% ב-3 ימי המסחר הקודמים, וגם אופקו הלת’ ממשיכה באדום ושבה עם פער שלילי גבוה של 6%. מנגד, טאואר שבה לאחוזת בית עם פער חיובי של 0.7% ונייס בפלוס 0.4%.

 

מחזור המסחר המקומי הכולל בשוק המניות עומד בשעה על למעלה מ-1.3 מיליארד שקלים בשל הפקיעה החודשית. את מרב העניין בשוק מבחינת מחזורי מסחר מרכזות מניות הבנקים לאומי, פועלים ודיסקונט, ואחריהן טבע, נייס וכיל. ת"א-35 ות"א-125.

 

מניית קמטק ממשיכה לזנק ומובילה את העליות בעקבות קבלת הזמנה מיצרנית שבבים עולמית מובילה למספר מערכות ב-4.5 מיליון דולר. עוד מרכזות עליות קב’ דלק ומניות הגז דלק קידוחים ורציו בעקבות העסקה לרכישת נתח מצינור הגז במצרים, פרטנר ממשיכה גם היא לצבור תאוצה, וביוטיים. מנגד, באדום בולטות אופקו וטבע שממשיכות כאמור במסע דרומה בלחץ הארביטרז’ השלילי, ולצדה שפיר הנדסה, אלביט מערכות, בי-קום ואורמת טכנו.

 

הבנק המרכזי האמריקני העלה אתמול כאמור את הריבית ב-0.25% לטווח שבין 2% לבין 2.25%, בהתאם להערכות. עם זאת, הבנק השמיט בהודעתו לאחר תקופה ממושכת את המשפט המתאר את המדיניות המוניטארית כ"מדיניות תומכת" - כך שמעתה מדיניות זו היא נייטרלית.

 

ההודעה המרכזית בשוק המקומי הגיעה הבוקר מדלק קידוחים, שהודיעה כי חתמה, יחד עם נובל אנרג’י וחברת East Gas Company המצרית, על הסכמים מחייבים לרכישת 39% ממניות חברת EMG. במסגרת העסקה תקבלנה הרוכשות את הזכות הבלעדית לחכור ולהפעיל את צינור הגז הטבעי הימי שבבעלות EMG, המחבר בין אשקלון למערכת ההולכה המצרית באזור אל-עריש, וזאת לצורך הזרמת גז טבעי ממאגרי תמר ולוויתן למצרים.

 

בכך תתאפשר כבר בתחילת שנת 2019 הזרמת הגז הטבעי עליה סוכם בעסקת ייצוא הגז הטבעי שנחתמה בפברואר השנה בין דלק קידוחים ונובל אנרג’י – לבין דולפינוס המצרית, במסגרתה סוכם על אספקת גז ממאגרי תמר ולוויתן בהיקף של 64BCM בסך מוערך של 15 מיליארד דולר.

 

חברת ביולייט מודיעה על השלמת השלב השני בעסקת השקעה ומכירת החברה המוחזקת איי אופטימה (26%). במסגרת השלב השני, רכשה קאנגהונג, חברת תרופות סינית ציבורית הנסחרת בבורסת שנזן, מבעלי המניות של איי אופטימה כ-41% ממניות איי אופטימה תמורת 17.2 מיליון דולר ותעלה להחזקה של 60%. חלקה של ביולייט בתמורה עומד על כ- 12 מיליון דולר. עוד דיווחה ביולייט כי הושלמה מכירה ראשונה של מערכת ה- IOPtiMate™ של איי אופטימה לבית חולים בסין.

 

 אייסקיור מדיקל דיווחה על קבלת אישור שיווק באוסטרליה וחתימה על הסכם הפצה במדינה. החברה קיבלה אישור מהגוף הרגולטורי האחראי על מתן אישורים למכירת מוצרים רפואיים במדינה, למכירת מוצר ה-ProSense של אייסקיור. בנוסף נחתם הסכם הפצה, במסגרתו התחייב המפיץ האוסטרלי לרכוש מוצרים של החברה בסך של 190 אלף דולר ארה"ב.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה