נתח שוק וצרכנות

נהג חדש? כל מה שכדאי לדעת יום לפני שנגמר המלווה

נהג חדש נדרש להצהיר על תכנית הליווי ולהגיש מסמכים למשרד התחבורה. בנוסף, יש כמה דברים שכדאי לדעת על אופי הליווי עצמו ועל הדרך שבה מגדירים מלווים

מערכת ספונסר 27/06/2018 16:01

א+א-

במהלך השנתיים הראשונות לאחר קבלת רישיון הנהיגה, כל נהג מוגדר כנהג חדש וחלות עליו הנחיות מיוחדות של משרד התחבורה. בנוסף, ישנה הגדרה של נהג חדש צעיר שחלה על כל נהג חדש שטרם מלאו לו 24.

 

עם זאת, נהג חדש שגילו 24 שנים ומעלה פטור מליווי ורק נהגים צעירים יותר חייבים בנוכחות של נהג מלווה. המלווה הוא רק בעל רישיון נהיגה במשך 5 שנים לפחות ובגיל 24 ומעלה, או בעלי רישיון נהיגה במשך 3 שנים ומעל גיל 30. השאלה המתבקשת היא מהן שאר ההנחיות שחלו על הנהג מלבד רכישת ביטוח רכב ומה עושים ביום שבו נגמר המלווה.

 

כמה זמן צריך לנהוג עם מלווה?

ראשית, יש לציין שתקנה 213 בתקנות התעבורה קובעת שבתום תקופת ההגדרה של הנהג כנהג חדש הוא יכול לחדש את הרישיון שלו ל-5 שנים בלבד, במקום ל-10 שנים כמו אצל נהגים אחרים. יתרה על כך, במהלך התקופה יהיה חייב הנהג לעבור קורס ריענון, שאינו נדרש עבור נהגים ותיקים.

 

שנית, חובת הליווי היא לתקופה של חצי שנה מיום קבלת היתר הנהיגה הראשון, אך 3 מהם יכולים להתבצע במתכונת של ליווי מלא ו-3 במתכונת של ליווי בשעות הלילה בלבד. בכל מקרה, החוק מחייב את הנהג החדש להשלים את תכנית הליווי ועליה לכלול מינימום 50 שעות נהיגה עם מלווה ובהן 20 שעות בדרך עירונית, 15 שעות בדרך שאינה עירונית ו-15 שעות נהיגה בלילה.

 

כך תצהירו על סיום תכנית הליווי

נהגים חדשים שהשלימו את תכנית הליווי ורוצים לקבל פטור כדי לנסוע לבד צריכים להצהיר על כך בפני נציגי משרד התחבורה. זה משהו שכדאי לזכור יום לפני שנגמרת תקופת המלווה, על מנת להימנע מהגבלות נוספות וכדי לעמוד בנהלים של משרד התחבורה.

 

הדרך הנוחה להגיש הצהרת נהג חדש על סיום תכנית ותקופת הליווי היא באמצעות אתר האינטרנט. על הנהג למלא פרטים כגון מספר תעודת זהות ומספר היתר נהיגה, כמו גם את מספרי תעודות הזהות ומספרי הרישיון של הנהגים המלווים. בדרך כלל ההורים של הנהג החדש ממלאים את רוב הפונקציות של הליווי, אז לא אמורות להיות לו בעיות מיוחדות להשיג את הפרטים הללו.

 

מי שלא רוצה או לא יכול למלא ולשלוח את טופס ההצהרה באופן מקוון נדרש להדפיס ולמלא את אותו הטופס כדי להגישו למשרד הרישוי באופן אישי. אופציה אחרת היא להגיש את הטופס באמצעות מיופה כוח או דרך מורי הנהיגה, בכפוף להנחיות ועל פי התקנות החדשות של משרד התחבורה. 

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה