חדשות שוק ההון

רשות ההגבלים: מיזוג מזרחי-אגוד מעלה חשש סביר לפגיעה משמעותית בתחרות ובציבור

הרשות פרסמה היום את נימוקי ההחלטה להתנגד למיזוג: "היעלמות בנק אגוד עלולה לפגוע בתחרות המועטה ממילא על לקוחות פרטיים במערכת הבנקאית"

מערכת ספונסר 21/06/2018 15:25

א+א-

ממלא מקום הממונה על הגבלים עסקיים, עו"ד אורי שוורץ, פרסם היום (21 ביוני 2018) את נימוקיו להחלטה להתנגד למיזוג בין בנק מזרחי - טפחות לבנק אגוד. בדיקת הרשות העלתה כי בתחום הבנקאות הקמעונאית ובתחום מתן האשראי לענף היהלומים, המיזוג מעלה חשש סביר לפגיעה משמעותית בתחרות ובציבור.

 

בענף הבנקאות פועלים מספר מתחרים מצומצם והוא מאופיין בחסמי כניסה תמירים, שהובילו לכך שלא קם בנק חדש בישראל מזה עשורים רבים. תחום הבנקאות הקמעונאית מאופיין בחסמי מעבר גבוהים מאוד, ובפועל כמות הלקוחות שעוברים בין בנקים קטנה מאוד.

 

מבדיקת הרשות עולה שקיים חשש סביר כי המיזוג יביא לעליית מחיריםכתוצאה מהתייצבות על שיווי משקל חדש, וזאת כתוצאה מגריעת בנק אגוד שהוא בעל תמריץ לפעול באופן שונה מהבנקים האחרים, לרבות בנק מזרחי. ניתן לראות ביטוי בפועל לתמריץ השונה של בנק אגוד בכך שכמות הלקוחות שעוברים לבנק גבוהה משמעותית מחלקו במערכת, וכן באופן בו מנתחים הבנקים השונים את התחרות בשוק, בעמלות הנמוכות שגובה בנק אגוד בפועל מלקוחותיו, בהצעת הערך הייחודית והפומבית (חשבון עו"ש הפוך) שהוא מפרסם ובפירוק סל המוצרים הבנקאיים על ידי מתן אשראי ללקוחות כל הבנקים.

 

מהניתוח עולה גם חשש כי לאחר המיזוג תגדל יכולתם של הבנקים הקיימים להגיע לשיווי משקל מתואם. חשש זה עשוי להתבטא ביתר שאת לאחר שיושלמו הצעדים הננקטים כיום להקטנת חסמי המעבר בין הבנקים ולהגדלת פריקות המוצרים הבנקאיים.

 

בנוסף, כמות המתחרים בתחום מתן האשראי לענף היהלומים מצומצמת וחלקם המצרפי של הצדדים בשוק זה משמעותי ועולה על 50%. בדיקת הרשות העלתה שקיים חשש סביר כי כתוצאה מהמיזוג תיפגע באופן משמעותי התחרות גם בשוק זה.

העלמות בנק אגוד עלולה לפגוע בתחרות המועטה ממילא על לקוחות פרטיים במערכת הבנקאית

כתבות נוספות

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה