נתח שוק וצרכנות

המדריך למתלבט: איך בוחרים מה ללמוד?

התאמת תחום לימודים למבנה האישיות, הצרכים והשאיפות שלכם תעלה את הסיכוי לכך שתיהנו מהמסלול ותשתלבו בשוק העבודה. רוצים לדעת איך עושים זאת נכון? הנה המדריך המלא

מערכת ספונסר 25/03/2018 14:42

א+א-

לפי נתונים שפורסמו על ידי המועצה להשכלה גבוהה בנובמבר 2016, בשנת הלימודים האקדמית תשע"ו פעלו ברחבי הארץ 63 מוסדות להשכלה גבוהה ובהם 8 אוניברסיטאות מחקר. ביתר הרשימה ניתן למצוא את האוניברסיטה הפתוחה, עשרות מכללות מתוקצבות, 13 מכללות חוץ תקציביות ומספר גבוה יחסית של מכללות אקדמיות לחינוך. בתוך כך, כ-309 אלף סטודנטים למדו באותה שנה בכל מוסדות הלימוד, בהם מעל 236 אלף לתואר ראשון.

 

למרות האטה בגידול במספר הסטודנטים במערכת ההשכלה הגבוהה, יש כיום יותר מסלולים ואפשרויות לימוד מאי פעם. היתרון של זה הוא שכל סטודנט יכול למצוא מסלול שמתאים לו, אך החיסרון הוא שרבים מוצאים את עצמם מתלבטים ומתוסכלים.

 

כך תתאימו לעצמכם מסלול לימודים

התנאי הכי חשוב לבחירת מסלול לימודים הוא התאמה למבנה האישיות, לאופי ולתכונות. חשוב להקדים ולומר שאין מסלול אחד שמתאים לכולם, וקורס שמומלץ על ידי חברים או בני משפחה עלול לגרום יותר נזק מתועלת עבור אנשים אחרים. התאמה אישית של מסלול לימודים היא התנאי הראשון והעיקרי לבחירה נכונה ולהגדלת סיכויי ההשתלבות בשוק העבודה.

 

הבעיה מתחילה עם סטודנטים שלא ממש יודעים מה מתאים להם, ולכן הפתרון עבורם הוא להשקיע זמן בהשוואה בין האפשרויות שעל הפרק. כדאי לחקור את קווי האופי האישי, לקבל ייעוץ חיצוני מיועצי לימודים אובייקטיביים ולשאול איזה מהכישורים הטבעיים יבואו לידי ביטוי בקריירה שאותה רוצים לפתח.

 

במקביל, רצוי להשתמש בכלים שונים כדי לבדוק מה מידת ההתאמה לתחומי לימוד שאותם שוקלים: אפשר להיעזר בידע מהאינטרנט, להשתתף בתערוכות לימודים ובימים פתוחים, להגיע למוסדות הלימוד כדי להתרשם מהסביבה והתנאים, להתייעץ עם חברים בוגרים ולערב גם אנשים שסיימו ללמוד וכבר עובדים כמה שנים במקצוע שבו מעוניינים להשתלב.

 

איך מסננים בין האפשרויות?

קיימים מספר רב של מסלולי לימוד חופפים וגם אחרי שמכריעים בין קורס מחשבים ללימודי משפטים צריך להחליט איפה בדיוק ללמוד.

 

בשלב הזה רשימת השיקולים כוללת פרמטרים כגון תנאי קבלה, עלות התואר או התעודה, עלויות המחיה בזמן הלימודים, אפשרות למגורים במעונות, אפשרויות תעסוקה ומספר התלמידים במסלול לפי גודל הכיתות. בנוסף, ניתן להיכנס לעובי הקורה ולהשוות בין האפשרויות לפי המרצים, עומס הלימודים כפי שמתבטאת בכמות הימים והשעות ומסלול ההשמה עם סיום הלימודים.

 

לסיכום, חשוב לבחור מסלול לימודים שמתאים לכישורים האישיים, לשאיפות ולחלומות של כל אחד בנפרד. התאמה אישית תבטיח הנאה גדולה יותר מהלימודים ותעלה את הסיכוי לציונים גבוהים והשתלבות מהירה בשוק העבודה. כמו כן, רצוי להשתמש בכמה שיותר כלים רציונאליים כדי להשוות בין מסלולי לימוד ולא לקבל החלטה אמוציונאלית.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה