קרדיט: Photo by Olu Eletu on Unsplash

מסחר בבורסה באמצעות בית השקעות או בנק - איפה הכי כדאי לנהל תיק השקעות?

התפיסה הרווחת היא שאנחנו משווים מחירים כל הזמן. אם היינו פועלים כך, יתכן שהיינו מגלים שניתן לסחור בבורסה באמצעות בית השקעות, באותן פעולות - בעמלה נמוכה עוד יותר

מערכת ספונסר 10/08/2017 12:12

א+א-

כולנו משווים מחירים, כל הזמן ובכל מקום. בטוחים? אז זהו שלא. לדוגמה, אנשים שעומדים חצי שעה מול מדף הפסטה בסופר כדי לקנות את המוצר הזול ביותר ולחסוך כמה עשרות אגורות, אך מנגד, באופן אירוני, כשהם יחזרו הביתה ויתקשרו ליועץ ההשקעות שלהם בבנק לבקש שיקנה עבורם לתיק ההשקעות 100 יחידות ממניית אפל, הם ישלמו על כך עמלה של 20 דולר למרות שיתכן שביכולתם לשלם הרבה פחות. אם באמת היו משווים מחירים, יכול להיות שהיו מגלים שתוך דקות הם יכולים לעבור למסחר בבורסה באמצעות גוף אחר (כמו לדוגמא בית השקעות, שנקרא גם ברוקר פרטי), כשדרכו היו מבצעים את אותה פעולה בדיוק אבל יתכן שהיו משלמים עמלה נמוכה יותר.

 

מהו מסחר בבורסה באמצעות בית השקעות?

קניה ומכירה של ניירות ערך מתבצעת כידוע דרך חברי בורסה. הבנקים הם חברי הבורסה המוכרים ביותר, אבל פרט להם ישנם גם בתי השקעות שעומדים בתנאים מחמירים והוסמכו גם הם כחברי בורסה. מדובר בבתי השקעות מובילים שאצלם מנוהלים בין היתר כספי הפנסיה והגמל שלכם.

אחד היתרונות המרכזיים של חברי הבורסה שהינם בתי השקעות הוא המחיר האטרקטיבי של העמלות - לא משנה אם אתם מנהלים תיק של 50 אלף או מיליון שקלים, הם יגבו מכם על פי רוב דמי ניהול של כ-20 שקלים בחודש ועמלת קניה או מכירה שנמוכה בדרך כלל מעשירית אחוז (0.1%) משווי הפעולה.

 

לדוגמה, אם תקנו ב-10,000 דולר את מניית פייסבוק בנאסד"ק, יתכן שתשלמו עמלה שגובהה רק 5 דולרים בבית השקעות לעומת עמלה שיכולה להגיע אף ל- 25 דולר שתשלמו בבנק. זה חיסכון של 20 דולר. תכפילו את זה בעשרות הפעולות שאתם מבצעים בשנה, ותבינו איך המעבר לבית השקעות יחסוך לכם מאות דולרים ויותר כל שנה. לא חבל על הכסף?

 

אז איך ייתכן שכל המשקיעים לא מעבירים בהמוניהם את התיק שלהם מהבנק לבית השקעות?

התשובה אולי תפתיע אתכם: אך על פי מחקרי שוק אחת הסיבות העיקריות לכך היא פשוט עצלנות. מדהים נכון? סיבות נוספות לכך הן שחלק מהמשקיעים פשוט לא מכיר את האפשרות הזו, ויש גם כאלו שפוחדים שכספם לא יהיה בטוח בבית ההשקעות, למרות שבפועל הכסף נמצא בבנק בחשבון נאמנות כך שהוא בטוח באותה מידה כמו בחשבון העו"ש שלכם. כפי שכבר הבנתם, אלו שסוחרים דרך הבנק פשוט שורפים הרבה כסף כל שנה על דמי ניהול ועמלות מסחר גבוהות מדי, שפוגעות בתשואת התיק.

הנקודה היא שלמרות התפיסה הרווחת שהמעבר למסחר בבורסה באמצעות בית השקעות הוא תיק, למעשה המעבר ממש פשוט ואפילו לא נדרש מכם לצאת מהבית. כל מה שתצטרכו לעשות זה למלא טופס פתיחת חשבון אינטרנטי בבית ההשקעות שתבחרו, וזהו. תוך זמן קצר כבר תוכלו לסחור בזול במערכת המסחר שיספק לכם בית ההשקעות. גם הפקדת כספים נוספים לחשבון מתבצעת בצורה דיגיטלית לגמרי.

 

העמלות הזולות הן סיבה מספקת לעבור לסחור דרך בית השקעות, אבל יש עוד סיבות רבות. למשל, העובדה שבית ההשקעות מציע ללקוחותיו מערכות מסחר מתקדמות בהרבה מאלו שאתם מכירים בבנק. יש גם אפשרות לסחור באמצעות אפליקציה משוכללת בסמארטפון. חלק מבתי ההשקעות יאפשרו לכם גם לסחור במגוון הרבה יותר רחב של שווקים בעולם, ולא רק בתל-אביב, בארה"ב, בלונדון ובקנדה, שאפשריים במסחר בבנק. בתי ההשקעות גם מחזיקים אנשי שירות וסוחרים שיעמדו לרשותכם בכל שעות המסחר, גם בערב (מכירים בנק עם שירות לקוחות פעיל בערב?).

 

מה עם כאב הראש של בחירת בית השקעות? איך יודעים במי כדאי לבחור?

יש מספר בתי השקעות בארץ. כולם טובים ואמינים. ובכל זאת, הנה שלושה פרמטרים לבחירת בית ההשקעות הטוב ביותר:

 

  1. גם בין בתי ההשקעות אפשר למצוא עמלות שונות. לכן, בדקו איזה מהם מציע את גובה עמלות המסחר הנמוך ביותר.
  2. עכשיו משצמצמתם את הרשימה לבתי ההשקעות שמציעים את העמלות הנמוכות ביותר, לכו עם זה שמאפשר לכם לסחור בכמה שיותר בורסות ברחבי העולם.
  3. העדיפו בתי השקעות שייתנו לכם מערכת מסחר איכותית, כדי שיהיה לכם קל לסחור ופקודות המסחר שלכם יבוצעו במחירים אופטימליים.

 

ולסיום – בין אם תבחרו בבית השקעות כזה או אחר, עשו לעצמכם טובה: גם אם אתם נהנים לבזבז חצי שעה בבחירת הפסטה הכי זולה בשביל לחסוך כמה שקלים בודדים, הקדישו לתיק ההשקעות שלכם כמה דקות מזמנכם, העבירו אותו לבית השקעות וכך תחסכו מאות או אלפי שקלים בכל שנה.

 

הסקירה אינה מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

כל התקשרות בין החברה לבין הלקוח תעשה באמצעות הסכם פתיחת חשבון בהתאם לדין ותנאי ההסכם הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד. לגילוי נאות אודות היותה של החברה משווקת השקעות ולא יועצת השקעות ולזיקתה למוצרים פיננסיים, ראה לשונית גילוי נאות באתר החברה בכתובתwww.xnes.co.il 

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה