דו”ח: תעשיית מדעי החיים בישראל במגמת צמיחה מהירה והתבגרות

לפי האיגוד הישראלי לתעשיות מתקדמות, בשנת 2016 המשיכה התעשייה לצמוח ומספר החברות הישראליות הפועלות בתחום גדל בכ-80% בהשוואה למספר החברות לפני עשור

מערכת ספונסר 17/05/2017 12:12

א+א-

האיגוד הישראלי לתעשיות מתקדמות (IATI), ארגון הגג של תעשיות ההייטק ומדעי החיים בישראל, מפרסם היום דו"ח מקיף על תעשיית מדעי החיים הישראלית, לקראת כנס MIXiii Biomed 2017 שיתקיים ב-23-25 במאי, בארגון IATI וכנס תערוכות.

 

הדו"ח מלמד כי בשנת 2016 תעשיית מדעי החיים בישראל המשיכה לצמוח ומספר החברות הישראליות הפועלות בתחום גדל בכ-80% בהשוואה למספר החברות לפני עשור. כיום פועלות בישראל כ-1,350 חברות העוסקות בתחום מדעי החיים, מתוכן 612 נוסדו במהלך העשור האחרון (2016-2007). בהיבט ההשקעות, מצביע הדו"ח על סכום כולל של 823 מיליון דולר אשר הושקע בחברות מדעי החיים בישראל בשנת 2016, סכום שהיווה כ-20% מסך ההשקעות בהייטק הישראלי.

 

במקביל לגידול במספר החברות, מצביע הדו"ח על מגמת התבגרות של התעשייה, הבאה לידי ביטוי בין היתר במספר רב יותר של חברות המייצרות הכנסות. כ-39% מהחברות נמצאות בשלבים מתקדמים ומפיקות הכנסות: 33% בשלב ההכנסות הראשוניות ו-5% בשלב הגדלת ההכנסות. הדבר בא לידי ביטוי גם בהיקפי ההשקעה בחברות בוגרות, עם גיוסים הגבוהים מ-20 מיליון דולר. גיוסים אלה היוו בשנת 2016 כ-55% מסך ההשקעות בתחום מדעי החיים, לעומת 24% בממוצע בעשור האחרון.

 

לצד מגמת ההתבגרות של התעשייה, הדו"ח מראה גם מגמת צמיחה משמעותית בתחום הבריאות הדיגיטלית (Digital Health), אשר מתאפיין דווקא בחברות צעירות בתחילת דרכן וברמת חדשנות גבוהה. למעלה ממחצית מהחברות הפועלות בתחום זה בישראל הוקמו בחמש השנים האחרונות, ובעוד שבארצות הברית חלה ירידה של כ-8% בהשקעות בחברות בתחום הבריאות הדיגיטלית, בישראל חלה עליה חדה של כ- 27% בהשקעה בחברות אלה בהשוואה ל-2015.

 

מימון: מתוך סך השקעות של 823 מיליון דולר בחברות מדעי החיים בשנת 2016, סכום של 312 מיליון דולר (38%) הגיע ממשקיעים מקומיים. זהו גידול משמעותי בהשוואה להשקעות מקומיות בחברות מדעי החיים בסך של 265 מיליון דולר (28%) בשנת 2015 ו-193 מיליון דולר (24%) בשנת 2014. העניין הגובר של משקיעים מקומיים במגזר מדעי החיים הישראלי ב-2016 הינו סממן נוסף של התבגרות התעשייה המאפשר למשקיעים מוסדיים להגביר מעורבות בתחום.

 

החלק של קרנות הון סיכון ישראליות בהשקעות בחברות מדעי החיים בישראל ב-2016, עמד על 106 מיליון דולר, שהם 13%, וזאת בדומה לממוצע של שלוש השנים האחרונות.

 

בעשור האחרון גייסו חברות מדעי החיים מישראל יותר מ-6.7 מיליארד דולר בנאסד"ק, כשמתוך סכום זה, 5 מיליארד גויסו מאז 2013. ב-2016 גייסו 12 מתוך 21 החברות הישראליות במגזר מדעי החיים הנסחרות בנאסד"ק 366 מיליון דולר בהנפקות ראשונות ובהנפקות המשך. מנגד, בבורסה של תל אביב, המשקיעים נותרו זהירים, עם חמש חברות בלבד ממגזר מדעי החיים שגייסו ב-2016 בבורסה בתל אביב, סך של 108 מיליון דולר. עם זאת, למרות הקיטון במספר חברות מדעי החיים שגייסו הון בבורסה בת"א, מדובר בגידול משמעותי בסך ההון שגויס - חיזוק נוסף למגמה של התבגרות התעשייה, כאשר יותר גיוסים היו בחברות בוגרות ובהיקפים גדולים יותר לעסקה בהשוואה לשנים קודמות.

 

כבשנים עברו, ממשלת ישראל המשיכה להתמקד ביצירת רשת תמיכה למו"פ באמצעות מגוון תכניות מענקים ותמריצים. בשנים 2006 עד 2015 התקבלו לתוכנית החממות הטכנולוגיות של המדען הראשי או רשות החדשנות יותר מ-600 חברות, כש-10% הן חברות בתחום התרופות.

 

מגמה נוספת בשנת 2016 היא גידול במספר עסקאות הרכישה של חברות ישראליות. בראיה של חמש שנים אנו רואים, שהיקף רכישת חברות (במונחים דולריים) עולה על היקף ההשקעות בהן. מגמה זו בישראל היא חלק מהמגמה העולמית של קונסולידציה, וב-IATI מזהים בכך פוטנציאל לאקזיטים עתידיים של חברות ישראליות.

 

יקי ינאי, יו"ר משותף וראש תחום מדעי החיים ב-IATI: "תעשיית מדעי החיים הישראלית יכולה להיות מעסיק גדול ומשמעותי למשק. חברות בינוניות בגודלן בתחום מדעי החיים זקוקות למאות ואלפי עובדים, כך שיש בצמיחת התעשייה בשורה טכנולוגית, לצד בשורה חברתית. אין לנו ספק, כי תעשיית מדעי החיים יכולה להפוך לקטר תעסוקתי שיתרום גם להגברת השוויון החברתי במשק. מחובתנו לוודא שהחברות הללו יצליחו ויתרמו להעלאת אחוז המועסקים במשק הישראלי בחברות ביו-טכנולוגיה ומדעי החיים.

 

קרין מאיר רובינשטין, מנכ"לית IATI: "כארגון הגג של התעשייה בישראל, אנו פועלים לסנכרון מלא בין כל הגורמים, לקידום וביסוס תעשייה בת-קיימא בתחום מדעי החיים בישראל. לאחר עשור של צמיחה משמעותית, מגזר מדעי החיים ממשיך לרשום הצלחות ולשפר את המיצוב שלו בשוק הבריאות העולמי. המגזר מראה סימנים מעודדים של התבגרות, והדבר מתאפיין במספר גדול יותר של חברות המגיעות לשלב ההכנסות. מגזר מדעי החיים הוא תחום חדשני המתבסס על המצוינות הישראלית בתחום המחקר האקדמי, וכן על תמיכה ממשלתית נדיבה. מעבר לכך, ההצלחה המסחרית טמונה גם בשילוב בין כוח אדם מקצועי בעל השכלה איכותית, תרבות המעודדת יזמות, רוח חדשנית ומצוינות טכנולוגית. לשם כך נחוץ שיתוף פעולה הדוק בין הממשל, האקדמיה והתעשייה".

 

הזדמנויות לתעשיית מדעי החיים בישראל: לדברי יקי ינאי, "מדינות רבות עומדות היום בפני אתגרים משמעותיים. הנתונים מאסיה ואירופה מראים על שינוי סדרי עולם ועלייה דרמטית במספר המטופלים והמבוגרים. בשנה האחרונה אנו רואים בנוסף לשווקים המסורתיים בארה"ב ואירופה, עניין גובר של השוק האסייתי בטכנולוגיה הישראלית. חברות ישראליות צריכות להשכיל לעבוד עם שווקים צומחים אלה, שיש להם צורכי בריאות אדירים, וצריכים למצוא פתרונות מתקדמים בשנים הקרובות".

 

לדברי קלאודיו ירזה, מנהל תחום מדעי החיים ושותף ב-PwC ישראל, שסייע בכתיבת הדו"ח יחד עם עומר גביש, מנהל בכיר ב-PwC ישראל, "המגמות אשר דוחפות קדימה את הרפואה הדיגיטלית - כגון אוכלוסייה מתבגרת, רפואה מותאמת אישית ויסודות קיימים שמאפשרים טיפול רפואי מרחוק - יוצרות הזדמנות להפיכת הטיפול הרפואי ליותר נגיש, יותר מהיר, יותר טוב ויותר זול. דווקא בתקופה שתעשיית מדעי החיים העולמית ניצבת בפני אתגרים משמעותיים, עבור התעשייה הישראלית אתגרים אלה מהווים הזדמנות להפוך למובילה במהפכה זו. ככל שהתעשייה הישראלית תצליח לגייס משאבים מגורמים זרים ומקומיים, נוכל לראות המשכיות למגמת הצמיחה של התעשייה כשחקנית מובילה בחדשנות הרפואית העולמית".

 

על פי הדו"ח, גורם חיובי נוסף עבור מגזר מדעי החיים בישראל הוא הפעילות של גורמי רגולציה במדינות שונות לעודד חדשנות, ולזרז את הגעתן של טכנולוגיות חדשות לשלבי שיווק, בעיקר באמצעות זירוז תהליך האישור של תרופות וציוד רפואי. גם התפתחות זו תומכת בחדשנות הישראלית בתחום מדעי החיים, והיא תאפשר לחברות בגודל בינוני להתקדם מהר יותר בתהליך האישור הרגולטורי.

 

שת"פ תעשייה-אקדמיה וחברות המסחור (TTO) בישראל: מדוח IATI ו-PwC עולה, כי למעלה מ- 50% מהפרסומים המדעיים בישראל בשנת 2016 היו בתחום מדעי החיים. הגידול במספר הפרסומים בישראל גבוה יחסית לשאר העולם, ובשנת 2016 ישראל הייתה אחראית לכ-0.5-0.8% מסך הפרסומים המדעיים בעולם בתחום מדעי החיים - יותר מפי חמישה מחלקה היחסי באוכלוסייה. מאיר רובינשטין: "החדשנות באקדמיה יכולה להיות גורם משמעותי ביצירת פער טכנולוגי בין חברות ישראליות לשאר העולם, ולחיזוק עתידה של תעשיית מדעי החיים בישראל. עלינו לטפח את המצוינות באקדמיה ולהדק את קשריה עם התעשייה, כדי להפוך את ישראל לאומת הביו-טק".

 

"על אף הסימנים החיוביים בתחום מדעי החיים בישראל", הוסיפה מאיר רובינשטין, "התעשייה העולמית סובלת ממצוקת השקעות הנובעת מחשש מרגולציה, מלחצים פוליטיים ואחרים להורדות מחירים ועוד. אופי החברות בישראל, שרובן עדיין תלויות בגיוסי הון ממקורות חיצוניים, הופך אותן לפגיעות יותר באופן יחסי לשאר העולם, ועשוי להשפיע על התעשייה המקומית בשנים הקרובות. על כן, המשך התמיכה הממשלתית בחדשנות באמצעות הרשות לחדשנות ותכניות תמריצים שונות, הנו חיוני להמשך התפתחות תעשיית מדעי החיים והחדשנות בישראל".

 

לחברות מסחור יש תפקיד חשוב במגזר מדעי החיים בישראל, כיוון שרבים מהפטנטים, חברות ההזנק (סטראט-אפים) והסכמי הרישיון בתחום מקורם בשמונה אוניברסיטאות מחקר ו-11 מוסדות מחקר ובתי חולים הפזורים ברחבי הארץ. חברות המסחור הגישו ב-2015 לא פחות מ-509 בקשות לאישור פטנטים מקוריים, והיו מעורבות בהקמת 53 חברות הזנק. התחומים המובילים להגשת בקשות לפטנטים מקוריים היו ביו-טכנולוגיה (25%), רפואה (15%) ופיזיקה, אלקטרוניקה ואלקטרו-אופטיקה (14%).

 

בשנת 2015, נחתמו 162 הסכמי רישיון חדשים עם חברות מסחור, ולא פחות מ-319 הסכמים הניבו תמלוגים ב-2015. מתוך ההסכמים שבתוקף, 201 נחתמו עם חברות בישראל, ו-118 נחתמו עם חברות מחו"ל. התחומים העיקריים במדעי החיים שבהם נחתמו הסכמי רישיון בשנת 2015 הם: ביו-טכנולוגיה (22%), חקלאות וגנטיקה של צמחים (21%), רפואה (15%).

 

תעשיית מדעי החיים הישראלית בחלוקה לתתי-מגזרים: הדו"ח מסווג את חברות מדעי החיים לפי חמישה תת-מגזרים עיקריים: מכשור רפואי, תרופות (ביוטק/פארמה, לרבות אגרו-ביוטק), דיאגנוסטיקה, מחשוב רפואי (לרבות רפואה מרחוק וביו-אינפורמטיקה), ותת-מגזר "אחרים". תעשיית מדעי החיים הישראלית עדיין מוטה באופן ניכר לעבר תחום המכשור הרפואי, ו-42% מהחברות הפעילות בה משתייכות לתת-מגזר זה. תת-מגזרי התרופות ומחשוב רפואי מדורגים לאחר מכן, וכל אחד מהם מהווה כ-16% מכלל חברות מדעי החיים.

 

תת-מגזר המכשור הרפואי המשיך גם ב-2016 למשוך אליו את מרבית ההשקעות במגזר מדעי החיים, הן מבחינת סכומי ההשקעה והן במספר העסקאות. בשנתיים מאז פרסום הדוח הקודם של IATI, תת-המגזרים מחשוב רפואי ורפואה דיגיטלית רשמו עלייה משמעותית, הן במונחי מספר החברות בכל תת-מגזר והן בסכומי הכסף שגייסו.

 

יותר ממחצית מחברות המחשוב הרפואי והרפואה הדיגיטלית בישראל נוסדו בחמש השנים האחרונות, עם ממוצע של 38 חברות בכל שנה. בתוך תת-מגזר הרפואה הדיגיטלית (Digital Health), תחום המכשור לבריאות אישית הוא תת-המגזר הבולט ביותר, עם 45%, וניתוח נתונים רפואיים (אנליטיקה רפואית) הוא השני בגודלו, עם 22%. תחום התהליכים קליניים (clinical workflow) שהיה בעל המשקל הגדול ביותר ב-2010, הראה את קצב הצמיחה הנמוך ביותר.

 

תת-מגזר התרופות נותר ב-2016 במקום השני, הן במונחי הסכומים שהושקעו והן במספר העסקאות, אם כי יש לציין שגם פה מספר העסקאות ירד משמעותית ב-2015 וב-2016, וחזר לרמה מ-2007.

 

תת המגזר השלישי בגודלו הוא מחשוב רפואי, שהוא הצומח ביותר מבחינת הערך ומספר העסקאות, וב-2016 כמעט והגיע למספר העסקאות של מגזר התרופות, המדורג מעליו.

 

יצוא מישראל של מוצרי מדעי החיים: שישה-עשר אחוזים מהיצוא התעשייתי של ישראל ב-2016 היה של מוצרים הקשורים בתרופות, בסך של 6.9 מיליארד דולר, נתון המשקף עלייה של 1.5% בהשוואה ל-2015. כמו כן, התרופות תרמו חלק משמעותי (כ-30%) מכלל יצוא תעשיית ההי-טק המקומית.

 

היצוא לארה"ב, שהיא השוק הגדול ביותר עבור החברות בישראל, עלה ב-3% ב-2016 לסך של 11.6 מיליארד דולר, וזאת בעיקר הודות לגידול ביצוא מוצרי טכנולוגיה עילית, בהובלת הציוד הרפואי והתרופות. היצוא לבריטניה, שהוא שוק היצוא השני בגודלו, והגדול ביותר באירופה, עלה אף הוא ב-3% (במונחים דולריים).

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה