אזורי מחיר חשובים

חלק שישי בסדרה – על קווי תמיכה והתנגדות ומהם הקווים המחושבים

משה שלום 22/02/2017 12:12

א+א- 3

הבסיס לכל הניתוח הטכני הוא המחיר. כמו כן, המגמה היא הכיוון המוגדר של המחיר אחרי שהוא עבר בהצלחה כמה קריטריונים של שיאים ושפלים. מכאן, ועל בסיס אותם שיאים ושפלים אנו יכולים לקבוע את המפה ההיסטורית של האזורים החשובים, בהם המחיר אמר לנו משהו. כך, אנו קובעים את מפת החשיבות בגרף של הנכס הפיננסי. ומה כלול במפה הזו? קווי המגמה, קווי התמיכה וההתנגדות, ואזורי מחירים מחושבים.

 

ניתן לומר כמה דברים כלליים על כל סוגי הקווים שהזכרתי:

 • כולם מצוירים כקווים, אבל מייצגים בעצם אזורים סביב אותו קו.
 • כאשר נגדיר קו כ"חשוב", כוונתנו היא שחצייתו תהיה משמעותית יותר עבור הסוחר-משקיע.
 • אין לצופף יותר מדיי קווים, ויש לנסות להתייחס לקווים הרלוונטיים והעיקריים ביותר.

 

כלל אצבע: קווים של טווח אחד, מעל הטווח בו אנו פועלים, בעלי משמעות גדולה. לדוגמא: קווי מגמה שבועיים יהיו חשובים לסוחר יומי.

  

קווי מגמה:

קווי מגמה מחברים את השיאים במגמה יורדת, ואת את השפלים במגמה עולה. כך אנו מקבלים אזורי התנגדות דינאמיים, התלויים בתנועה המגמתית של המחיר. ככל שאנו יכולים לקשר יותר נקודות נגיעה לקו אחד, וככל שהקו הזה מתקיים בזמן, חשיבותו גדלה. ברגע שקו מגמה נחצה, אין בו יותר חשיבות עקרונית, אלא כהתייחסות היסטורית שאינה חשובה לנו לצורך השקעות.

 

 

קווי תמיכה והתנגדות:

הם קווים אופקיים המושמים על נקודות שיא ושפל, כי נקודות אלו מייצגות מקום בו המחיר החליף כיוון. הם בעצם מייצגים אזורי מחיר בו מאזן הכוח שבין ההיצע והביקוש השתנה, וזה מקום חשוב לציון. כמו בקווי המגמה, כמות נקודות הנגיעה והזמן נותנים חשיבות גדולה יותר לקו.

 

 

קווים מחושבים:

קווי סרגל Fibonacci, קווי Pivots, או כל קוו הנובע מחישוב של נתוני המחיר, הם קווי תמיכה והתנגדות מחושבים, שאין בהם זכר בעבר. העיקרון בהם הוא שיש הרבה אנשים שיצפו שהמחיר יעשה בהם משהו, ושהנבואה תגשים שם את עצמה. אם וכאשר קווים אלו יהיו במקומות שבהם אנו גם נזהה קווי מגמה, או קווי תמיכה-התנגדות היסטוריים, אזי אנו נקבל בטחון גדול יותר ששם יקרה את שאנו מצפים לו.

 

יש לזכור שרק בקווי התמיכה, וההתנגדות, היו פעילים שעשו משהו בפועל עם כספם. מכרו, קנו, הפסידו או הרוויחו. בכל אופן, שם נחרטה להם חוויה שהם ירצו לשכוח, או לזכור, היטב. זו הסיבה שאותם קווים הם האצולה של מפת גרף הנכס. האחרים הם סיכוי, הסתברות, ותקווה המבוססת על הפסיכולוגיה האנושית שתקרה בהם אירוע פיננסי.

 

מי שאינו לוקח כמה דקות, ומשרטט על גרף המחיר של הנכס שאותו הוא סוחר, או בו הוא משקיע, את הקווים העיקריים שתיארתי עד כה, משול למי שמנסה ללכת עיוור במסלול מכשולים. שוק ההון הוא קשה מספיק מבלי שנטיל על עצמנו מגבלה כזו.

 

ניתן למצוא את משה שלום גם בפייסבוק

 

****

 

משה שלום מנתח שווקים פיננסיים, ולא יועץ השקעות מורשה. יובהר ויודגש כי כל האמור בכתבה, בניתוח שווקים זה, או בדוא"ל המוגש כאן, אינו מהווה ייעוץ השקעות, המלצה לפעולה מכל סוג שהוא, ואין בו שום אלמנט הלוקח בחשבון את הנתונים של הקורא, או המשתמש בחומר, ואינו מתחשב בצרכים הייחודיים לו. במידע, בניתוחים, בכל האמור כאן, או בחלקיו, אין, בכל אופן שהוא, חוות דעת, או העדפה, אשר אמורה להביא להשקעה כל שהיא במכשירים, כלים, ניירות ערך, או כל נכס פיננסי או אחר. יובהר ויודגש עוד, כי על הקורא, או המשתמש, לבדוק את המידע המתפרסם כאן, לאמת אותו, ולבחון את מידת התאמתו לצרכיו, להעדפות ההשקעה שלו. כמו כן, אין בחומר הכתוב, או המוצג, כדי להבטיח רווח, או תשואה, מכל סוג שהוא. יובהר, ויודגש עוד, כי במידע הנמסר כאן, עלולות ליפול טעויות, וכי אפשר שיחולו בו שינויים המתחוללים ללא אתראה מוקדמת. אפשר שגם יימצאו סטיות, בשיעור כזה או אחר, בין המתואר, או המצוין, בחומר הכתוב, לבין מצב הנכסים בפועל. יודגש ויובהר עוד, כי קבלת ההחלטה בדבר השקעה מכל סוג שהיא, במידה ונעשתה לאחר קריאת הכתוב בניתוחים המוצגים כאן, או על סמך נתוני שוק המוצגים בכתוב, היא על אחריותו של הקורא, או המשתמש, בלבד.

 

3 תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  אזורי ביקוש והיצע הם

  החשובים ביותר. יש המון וובינרים ביוטיוב על זיהוי של רצועות supply/demand הסיבה שמדובר באזורים, כפי שצוין נכון ע׳´י כותב הסקירה נובעת מכך שרוב הפקודות של הגופים הגדולים הן מסוג קרחון, ואזורי האיסוף/פיזור ממשיכים להיות פעילים עד שפקודות הקניה/מכירה באזורים אלו בוצעו כולן. כך שאפשר לאסוף/לפזר מנות קטנות ולהיכנס בהדרגה יחד עם הגדולים עד לפוזיציה מירבית. בגלל רמות האי ודאות הגבוהות סביב אזורים אלה, מומלץ להציב פקודות גם בנקודות שהיינו מציבים בהם סטופ אילו היינו מצייתים לכללי הניתוח הטכני המתודי. למשל, מעל/מתחת קצוות של מהלכים (פטיש, כוכב נופל וכו). בגרפים ארוכים אפשר להתרשם אם שלב הביקוש/היצע הסתיים, לרוב בנר חזק בצבע המגמה החדשה. לאחר שנר כזה נוצר אפשר לתת פקודות לימיט לאורכו ולצבור מנות בכיוון הנכון. והכי חשוב: לשכוח מפקודות מרקט, זה הכסף הטיפש. Luck

  שחף 15/03/2017 14:43

 2. 2
  בקטגוריה החדשה שפתחנו באתר

  THE TRADER
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  ספונסר 22/02/2017 14:33

 3. 3
  ספונסר, תודה רבה. איפה ניתן לראות

  את כל הסדרה?
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  דיאן 22/02/2017 14:32