קרדיט: depositphotos

תפקידו של מחזור המסחר

חלק חמישי בסדרה. מה הוא פרמטר המחזור? התשובה הפשוטה מצביעה, כמובן, על הכמות, או על הכסף, הנסחרים בתקופה מסוימת במסגרת נכס פיננסי מסוים

משה שלום 08/02/2017 12:12

א+א-

נושא השבוע הוא המחזורים. זהו נושא מאוד רחב בעולם הטכני, אבל אני יכול לפשט בשבילכם את התמונה במשפט אחד, והוא: המחזורים צריכים לאשר את המגמה. כל השאר הוא פירוט והרחבה של כלל זה.

 

אבל לפני שניכנס לעובי הקורה של הפרטים הקטנים בדבר המחזור וחשיבותו, עלינו להבין את מהות התופעה עצמה. מה הוא פרמטר המחזור? התשובה הפשוטה מצביעה, כמובן, על הכמות, או על הכסף, הנסחרים בתקופה מסוימת במסגרת נכס פיננסי מסוים. נכון, אבל מהי המהות? ולמה היא כל כך חשובה לנו? העניין נעוץ בהבנה הבסיסית של הפסיכולוגיה האנושית:

 

יש הבדל עצום בין דיבורים, ומעשים!

 

רבים וטובים יכולים להלל או לנעץ נכס מסוים, אבל כאשר זה אינו כרוך בסיכון של הון ממשי, נחשיב את הדיבורים האלו כ-"זולים". לעומת זאת, כאשר המשקיע-סוחר הבודד, או המוסדי, מגבה את דעתו בכסף, זה כבר מצביע על כנות השכנוע של אותו משקיע ב"אמת" שהוא מביע לגבי אותו נכס: בעיניו הוא יקר מדיי, וכדאי לעשות עליו שורט או למכור אותו, או שלפי דעתו הוא זול מדי, וכדאי לקנותו.

 

לא משנה אם "אמת" זו נכונה או לא, היא הופכת להיות גורם משפיע במשוואה של הביקוש וההיצע, ובשבילנו זה מה שחשוב. כך, המחזורים הם השתקפות של סך כל אותם שכנועים עצמיים. סה"כ, שגודלו חייב לגבות את התנועה עצמה, כחלק אינטגרלי מן ההבנה שלנו את הסיכוי להצלחה של אותה מגמה הנולדת לנגד עינינו.

 

הבה נפרט את העניין למשהו קונקרטי יותר: אם אנו נמצאים בשלב האיסוף, דהיינו בדשדוש מתמשך, ופתאום נפרץ דשדוש זה כלפי מעלה, חייבת פריצה זו להיות מלווה בגידול משמעותי במחזורים על מנת שנאמין שאותה פריצה אינה פריצת שווא זמנית, שמיועדת להטעות אותנו. כך, מדשדוש אנו מקבלים תחילתה של מגמה עולה, שהיא התחלה של שלב ההשתתפות. עכשיו גם נחכה לרצף השיאים ושפלים המתאימים לאישור הסופי של המגמה העולה.

 

דוגמה נוספת: כאשר לפנינו מגמה ממוסדת היטב, אשר עברה כבר את שלב הבחינה הראשונית, אנו נצפה שבכל קטע מגמתי, דהיינו עולה במגמה עולה, או יורד במגמה יורדת, שתתבצע גם עלייה במחזורים. לעומת זאת, בכל קטע מתקן, אשר במהותו הוא אנטי מגמתי, אנו אמורים לראות קיטון של המחזורים.

 

אחרי הבנת המהות כמה נקודות עיקריות לגבי השימוש במחזור כפרמטר טכני מועיל: תחילה, אנו יכולים לחשב עליו הרבה דברים מעבר לרצף הכמויות עצמו. הפעלת כלי מומנטום על המחזור עצמו יכולים למצוא בו התראות מקדימות כמו ביישום שלנו של כלים אלו על המחיר. המסגרת הזו צרה מלהרחיב על כל הכלים הקיימים אבל מטרתה להפנות את העניין שלכם אליהם. לדעתי, אחרי הבנת המסר של המחזור כל השאר הוא פשוט בחירה של הכלי המתאים ביותר לאישיות של הסוחר-משקיע ואת זה אני משאיר לכם להחליט.

 

***

משה שלום מנתח שווקים פיננסיים, ולא יועץ השקעות מורשה. יובהר ויודגש כי כל האמור בכתבה, בניתוח שווקים זה, או בדוא"ל המוגש כאן, אינו מהווה ייעוץ השקעות, המלצה לפעולה מכל סוג שהוא, ואין בו שום אלמנט הלוקח בחשבון את הנתונים של הקורא, או המשתמש בחומר, ואינו מתחשב בצרכים הייחודיים לו. במידע, בניתוחים, בכל האמור כאן, או בחלקיו, אין, בכל אופן שהוא, חוות דעת, או העדפה, אשר אמורה להביא להשקעה כל שהיא במכשירים, כלים, ניירות ערך, או כל נכס פיננסי או אחר. יובהר ויודגש עוד, כי על הקורא, או המשתמש, לבדוק את המידע המתפרסם כאן, לאמת אותו, ולבחון את מידת התאמתו לצרכיו, להעדפות ההשקעה שלו. כמו כן, אין בחומר הכתוב, או המוצג, כדי להבטיח רווח, או תשואה, מכל סוג שהוא. יובהר, ויודגש עוד, כי במידע הנמסר כאן, עלולות ליפול טעויות, וכי אפשר שיחולו בו שינויים המתחוללים ללא אתראה מוקדמת. אפשר שגם יימצאו סטיות, בשיעור כזה או אחר, בין המתואר, או המצוין, בחומר הכתוב, לבין מצב הנכסים בפועל. יודגש ויובהר עוד, כי קבלת ההחלטה בדבר השקעה מכל סוג שהיא, במידה ונעשתה לאחר קריאת הכתוב בניתוחים המוצגים כאן, או על סמך נתוני שוק המוצגים בכתוב, היא על אחריותו של הקורא, או המשתמש, בלבד.

 

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה