מתי יש צורך להישאר מעודכנים?

הידע הכלכלי שאנו אוספים כרקע למה שקורה בזירות הפיננסיות יהווה הכוונה, וגיבוי פסיכולוגי, ובמקרים מסוימים אף יקבע את גודל הסיכון שנרצה לקחת. חלק רביעי בסדרה

משה שלום 18/01/2017 12:12

א+א-

אני יודע שאני קצת מרחיב על נושא המגמה (Trend) אבל זה בהחלט בכוונת מכוון. לדעתי, היא לוז ההתמודדות שלנו עם שוק ההון. הן כמשקיעים של הטווח הארוך, והן כסוחרים של הטווח הקצר.

 

לא צריך לפרט יותר מדי כמה היא קריטית עבור מי שעוסק בשוק בו הגורמים המשתנים היחידים הם הנרות בגרף הנכסים, דהיינו הסוחרים, אבל אומר כמה מילים על המגמה ככלי שימושי גם עבור המשקיעים.

 

עולה תמיד השאלה בדבר הצורך בלהיות מעודכנים במה שקורה, וזאת מעבר לגרף עצמו. כמנתחים טכניים, אנו אמורים לקבל את החלטותינו אך ורק על פי תנועת המחיר. יתר על כן, הצורך הזה בלהיות קשובים למתרחש בצד הפונדמנטלי של הדברים, דורש מאיתנו הרבה יותר מאמץ, השכלה, וזמן, מאשר לפתוח את המחשב, לנתח גרף ולהחליט על פיו.

 

ובכל זאת, דעתי הייתה, ועדיין הינה, שלא ניתן לוותר לגמרי על אותה עקיבה אחרי המדיה הכלכלית, אלא רק במקרה אחד: במקרה שבו אנו נחליט לסחור-להשקיע באוסף מצומצם, וקבוע, של נכסים פיננסיים.

 

הבה ניקח, לדוגמא, סוחר אופציות מעו"ף תוך-יומי. לו, באמת לא משנה כל כך מה עשה הנפט, אג"ח המדינה של יוון, או אפילו מדד המניות האמריקאי, עד פתיחת המסחר במדד ת"א 25. אחרי זמן המתנה סדור של טרום-פתיחה, והפתיחה, הגורמים הקובעים עבורו יהיו המדד הסינטטי של האופציות, היווניות שלהן, ואולי מה שקורה כרגע בחוזה העתידי של הדאקס הגרמני, כאלמנט מקדים במקצת כלפי השוק שלנו.

 

לעומת זאת, מי שרוצה לסחור-להשקיע במספר נכסים יחסית גדול, דהיינו לבחור כל פעם מאוסף של מדדים, מניות, סחורות, אגרות חוב, ומטבעות, יש חובה להצטייד באינפורמציה שתכוון את תשומת ליבו לנכסים שעכשיו יהיו בעלי הפוטנציאל הטוב ביותר לתנועה.

 

לדוגמא: אם אנו מעודכנים בדבר סנקציות על רוסיה, והאטה כלכלית גלובלית, המתבטאת בירידה מהירה של מחיר הנפט, יש להניח שהרובל הרוסי יהיה נכס שכדאי לעקוב אחרי סממני המגמה שלו. אוסף של אתראות מקדימות, ופריצה של רמת מחיר קובעת בדולר-רובל, תתקבל כהזדמנות בעל שכנוע עצמי הרבה יותר גדול עם הם יתלוו לאינפורמציה בעלת רקע מאשר לא.

 

בקיצור: הידע הכלכלי שאנו אוספים כרקע למה שקורה בזירות הפיננסיות יהווה הכוונה, וגיבוי פסיכולוגי, ובמקרים מסוימים אף יקבע את גודל הסיכון שנרצה לקחת בתהליך קבלת ההחלטות שלנו באותן זירות.

 

איך נכנסת כאן המגמה? זהו הגורם שעלינו להתמיד בו למרות החשיפה למדיה שתיארתי עד כה. יהיו הרבה מקרים שבהם אותה חשיפה תגרום לנו לחשוב שנכס "צריך" לעשות משהו, על פי מה שאנו יודעים עליו כרגע, אבל, וזה האבל הקריטי, הוא ממאן לעשות זאת בפועל. או במילים אחרות: מגמתו מתנגדת לדעתנו המלומדת עליו.

 

או אז, כאנשים טכניים, אנו תמיד נקבל את המגמה כעליונה. אם תקבלו את ה"דעה" כעליונה, הפכתם להיות דעתנים, המקווים להגיון בשוק ההון, או לפחות לסיבתיות ברורה בו. וזו, לפחות על פי ניסיוני, טעות חמורה למדיי. הרקע מגבה, אך לא מחליט, רק המגמה, או לפחות הסימנים המובהקים לתחילתה, הם הגורם המכריע.

 

***

משה שלום מנתח שווקים פיננסיים, ולא יועץ השקעות מורשה. יובהר ויודגש כי כל האמור בכתבה, בניתוח שווקים זה, או בדוא"ל המוגש כאן, אינו מהווה ייעוץ השקעות, המלצה לפעולה מכל סוג שהוא, ואין בו שום אלמנט הלוקח בחשבון את הנתונים של הקורא, או המשתמש בחומר, ואינו מתחשב בצרכים הייחודיים לו. במידע, בניתוחים, בכל האמור כאן, או בחלקיו, אין, בכל אופן שהוא, חוות דעת, או העדפה, אשר אמורה להביא להשקעה כל שהיא במכשירים, כלים, ניירות ערך, או כל נכס פיננסי או אחר. יובהר ויודגש עוד, כי על הקורא, או המשתמש, לבדוק את המידע המתפרסם כאן, לאמת אותו, ולבחון את מידת התאמתו לצרכיו, להעדפות ההשקעה שלו. כמו כן, אין בחומר הכתוב, או המוצג, כדי להבטיח רווח, או תשואה, מכל סוג שהוא. יובהר, ויודגש עוד, כי במידע הנמסר כאן, עלולות ליפול טעויות, וכי אפשר שיחולו בו שינויים המתחוללים ללא אתראה מוקדמת. אפשר שגם יימצאו סטיות, בשיעור כזה או אחר, בין המתואר, או המצוין, בחומר הכתוב, לבין מצב הנכסים בפועל. יודגש ויובהר עוד, כי קבלת ההחלטה בדבר השקעה מכל סוג שהיא, במידה ונעשתה לאחר קריאת הכתוב בניתוחים המוצגים כאן, או על סמך נתוני שוק המוצגים בכתוב, היא על אחריותו של הקורא, או המשתמש, בלבד.

 

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה