שלביה הפסיכולוגיים של המגמה

שלושת השלבים המרכזיים אשר מרכיבים את המגמה והפסיכולוגיה העומדת מאחרי כל אחד מהשלבים

משה שלום 11/01/2017 12:12

א+א-

כמו שהזכרתי בתיאור מאפייני המגמה, קיימת בעיה מעניינת כאשר אנו עוקבים אחרי נכס פיננסי מסוים: בכל זמן נתון, ישנן, בו זמנית, כמות גדולה של מגמות, כאשר חלקן יכולות לסתור את האחרות. כל זאת, כמובן, על פי טווח הזמן שעליו אנו מסתכלים.

 

יתר על כן, עלינו לקבל כעובדה שכל חלק של תנועת המחיר ה"נוסע" כנגד המגמה ייחשב כחלק ממנה, עקב הצורך לעקוב אחרי השיאים, והשפלים, הממשיכים כל הזמן לאשר את המגמה העליונה יותר. לדוגמא, ללא שפלים במגמה עולה, אין לנו אישורים לקיומה של אותה מגמה חיובית.

 

עם הזמן, ראו המנתחים שניתן, בכל זאת, לאפיין שלבים שונים במגמות ארוכות הטווח יותר, כאשר איננו מסתכלים על שיני המסור של התנועה, אלא יותר על אופייה האסרטיבי הגדל עם הזמן. ליתר דיוק, הזווית של קווי המגמה המחברים את אותם שיאים או שפלים.

 

בצורה הפשטנית ביותר נוכל לומר שכמו כל דבר בחיים, המכיל אספקט של פסיכולוגיה אנושית, גם כאן אנו יכולים לצפות למהלך רגוע תחילה, ואט אט לראות התפתחות של התלהבות. בכיוון היורד, המילה הנכונה יותר תהיה פאניקה, כמובן.

 

ככל שהזמן עובר, אנשים ישתכנעו ב"אמת" המובעת על ידי אותה מגמה, ויאלצו להשתתף בה. הן כלפי מעלה, על ידי רכישת הנכס, והן על ידי מכירתו, כאשר מחזיקי סחורה נשברים תחת הלחץ הפסיכולוגי של ההפסד הניבט אליהם מדף החשבון.

 

לתהליך הזה ניתן למנות שלושה שלבים: שלב האיסוף, שלב ההשתתפות (המרכזי), ושלב הפיזור. בכל שלושת השלבים אנו נזהה אופי תנועה, והתנהגות מחזורים שונה. הבה ניקח שוב את המגמה העולה כבסיס להסבר:

 

שלב האיסוף:

שלב זה מגיע אחרי תקופת הירידות הקודמות. אנו נראה בו דשדוש מתמשך בתנועת הנכס. זהו שלב ליקוק הפצעים, ובנייה מחדש של אמון המשקיעים סביב בסיס מחיר חדש. בשלב זה, נראה הלוך ושוב מייגע, המלווה בפריצות ושבירות שווא, כאשר כל העניין מתנהל במחזורים הולכים ונמוגים.

 

בזמן זה משתתפים שחקני הטווח הארוך, אלו הרוצים להשקיע יותר מאשר לסחור, ובעצם לאסוף סחורה ברמה הנמוכה ביותר שניתן. סביבת האזור הנמוך של המחיר יהווה את הרצפה של הנכס לתקופה ארוכה מאוד, בהינתן, כמובן, שזהו אכן מקום של איסוף, ולא דשדוש זמני.

 

שלב ההשתתפות:

לאחר פריצה ראשונית מאושרת מתחום הדשדוש, עם מחזורים גדולים יחסית, אנו אמורים לראות שלב שבו מצטרפים כל הסוחרים המתוחכמים, ומנהלי התיקים של הטווח הבינוני, הרואים בנכס הזה הזדמנות של עשיית רווחים זמניים בלבד.

 

תחילה בהססנות, ואח"כ בשכנוע עצמי גדל, אנו נראה את התיקונים הטכניים קטנים, והחלקים המגמתיים של שלב זה גדלים. המחזורים אמורים כאן לעלות, בחלקי התנועה המגמתיים, כי יש יותר ויותר ציבור המשתתף בשלב זה. זהו החלק שבו אנו, כסוחרי מגמה, אמורים לעשות את רוב כספנו.

 

שלב הפיזור:

אחרי שבשלב הקודם היינו רגילים לזווית אופטימאלית של 45 מעלות, כאן אנו חווים עליות עם 60 או יותר מעלות בקו תנועת המחיר. הציבור הכללי מתחיל להיות פעיל מאוד, ובעצם, הנכס הזה הופך להיות אופנתי בשיחה שבין המשקיעים הפרטיים, ובמדיה הכלכלית.

 

התיקונים נהיים עוד יותר קטנים, והחזרה מהן מהירה יותר. ולמה קורים לשלב הזה שלב הפיזור? כי בשלב הזה כל ה"חכמים" שקנו בשני השלבים הקודמים מפזרים את הסחורה שלהם לאלו החדשים, המתלהבים, והמגיעים רק עתה.

 

בסופו של דבר אנו נתחיל לראות סטיות שליליות בין אינדיקאטורים של תנועה והון, והשיאים הבאים חדשות לבקרים במחיר. סיום שלב זה הוא התחלת הירידות הגדולות, שיביאו אותנו חזרה לשלב האיסוף הבא.

 

****

 

משה שלום מנתח שווקים פיננסיים, ולא יועץ השקעות מורשה. יובהר ויודגש כי כל האמור בכתבה, בניתוח שווקים זה, או בדוא"ל המוגש כאן, אינו מהווה ייעוץ השקעות, המלצה לפעולה מכל סוג שהוא, ואין בו שום אלמנט הלוקח בחשבון את הנתונים של הקורא, או המשתמש בחומר, ואינו מתחשב בצרכים הייחודיים לו. במידע, בניתוחים, בכל האמור כאן, או בחלקיו, אין, בכל אופן שהוא, חוות דעת, או העדפה, אשר אמורה להביא להשקעה כל שהיא במכשירים, כלים, ניירות ערך, או כל נכס פיננסי או אחר. יובהר ויודגש עוד, כי על הקורא, או המשתמש, לבדוק את המידע המתפרסם כאן, לאמת אותו, ולבחון את מידת התאמתו לצרכיו, להעדפות ההשקעה שלו. כמו כן, אין בחומר הכתוב, או המוצג, כדי להבטיח רווח, או תשואה, מכל סוג שהוא. יובהר, ויודגש עוד, כי במידע הנמסר כאן, עלולות ליפול טעויות, וכי אפשר שיחולו בו שינויים המתחוללים ללא אתראה מוקדמת. אפשר שגם יימצאו סטיות, בשיעור כזה או אחר, בין המתואר, או המצוין, בחומר הכתוב, לבין מצב הנכסים בפועל. יודגש ויובהר עוד, כי קבלת ההחלטה בדבר השקעה מכל סוג שהיא, במידה ונעשתה לאחר קריאת הכתוב בניתוחים המוצגים כאן, או על סמך נתוני שוק המוצגים בכתוב, היא על אחריותו של הקורא, או המשתמש, בלבד.

 

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה