מהות המתודולוגיה

המגמה, כפונקציה של שיאים ושפלים, בתנועת המחיר, היא הנגזר הראשון מן הגרף שאנו יכולים לעבוד איתו

משה שלום 08/01/2017 12:12

א+א-

בסדרה חדשה זו, אנסה להאיר על כמה סוגיות במתודולוגיה הגדולה הנקראת ניתוח טכני. למעשה, בעיני, זו סוג של אמנות (Craft) ולא מדע מדויק, כפי שאנסה להראות בהמשך הסדרה.

 

כמו כל דבר שקשור לפעילות אנושית, לא ניתן לייחס לניתוח הטכני חוקיות מדעית שיטתית כי ביסודו של המדע קיים הניסוי. בו, נכניס גורמי יסוד זהים על מנת לקבל תוצאה זהה. זה לא מה שקורה בשוקי ההון. אבל, אחרי שאמרנו זאת, אנו יכולים לומר שהניתוח הטכני הוא הדבר הקרוב ביותר למשהו מדויק, ואובייקטיבי, בכאוס הפיננסי. קרבה שניתן לייחס לניסיון להתרחק מכל התערבות של דעה, או רגש, בניתוח של הקורה בפועל בשוק.

 

Charles Dow ו-William Hamilton היו מייסדיה של המתודולוגיה הטכנית, ומהם קיבלנו הרבה תובנות. כולן מתייחסות לתנועת המחיר, ולא משהו סובייקטיבי כמו הערכת שווי כלכלי, או סביבה פוליטית. מנקודת המבט שלהם המחיר הוא הבסיס לכל, ומראה לנו, על פי התורה הזו, את כל מה שאנו צריכים לדעת על מנת לקחת החלטות השקעה.

 

המחיר מכיל את כל ה"אמת", או בלשון בני אדם, את כל הגורמים שיכולים להשפיע על תנועת מחירו של הנכס. לא רק אמת הנובעת מגורמים גלויים משפיעים, כמו למשל רווחיות חברה, או הביקוש התעשייתי לסחורה, אלא גם כל הגורמים שמוסתרים מן העין כמו גידורים, מניפולציות הוניות, וכו... באופן כללי ניתן לסכם את כל אלו כך: סיכום כל הביקושים וההיצעים של מי שיודע משהו, ועושה בהתאם. ידיעה שאנחנו, הציבור הכללי, נדע עליה הרבה יותר מאוחר, אם בכלל.

 

הסה"כ של אותו סיכום מתבטא במחיר בכמה אספקטים: בכיוון, בעוצמה, ובתאוצה של אותה תנועת מחיר. כמו כן, נלמד מגודל המחזורים, כאשר המחיר במגמה או בתנועה אנטי מגמתית, ועוד… הגרף, המהווה את ההשתקפות החזותית של תנועת המחיר, הוא האלמנט היחיד שאנו יכולים להיות בטוחים שהוא אובייקטיבי באותה מידה לנו, כפרטים, ולמוסדות הגדולים ביותר בעולם. וזאת, בזמן אמת.

 

למשל: אם היורו הוא כרגע 1.25 דולר, אזי הוא כזה עבורי, ועבור גולדמן סאקס באותה מידה, ותיאורטית, אני וגולדמן סאקס יכולים להחליט את אותה החלטה כתוצאה מעובדה זו. תיאורטית, כי יש גופים המשפיעים על התנועה במעשיהם, ואת זה, אנו לא יכולים לעשות.

 

בסופו של דבר, הניתוח הטכני הוא הכלי הטוב ביותר על מנת לאזן את חוסר השוויון הקיים בינינו לבין ה"גדולים". זאת בגלל שהמחיר משותף בינינו ובינם, ולא הקשרים שניתן לקשר, הטכנולוגיה, וכמות האנשים הזמינה.

 

המגמה, כפונקציה של השיאים, והשפלים, בתנועת המחיר, היא הנגזר הראשון מן הגרף שאנו יכולים לעבוד איתו. כהגדרה נאמר: כאשר יש זוג של שיאים ושפלים באותו כיוון, זו תהיה מגמה רשמית באותו כיוון. אגב, עובדה כזו תהווה שיקל גדול בקביעת החלטת השקעה של רבים מן המוסדות הגדולים ביותר בעולם, ולא רק עבורנו ה"קטנים".

 

בסה"כ ישנן שלוש מגמות: עולה, יורדת, ומדשדשת. זו האחרונה מתקיימת כאשר אין רציפות של שיאים ושפלים באותו כיוון. על פירוט יתר לגבי המגמה, בפרק הבא.

 

 

משה שלום מנתח שווקים פיננסיים, ולא יועץ השקעות מורשה. יובהר ויודגש כי כל האמור בכתבה, בניתוח שווקים זה, או בדוא"ל המוגש כאן, אינו מהווה ייעוץ השקעות, המלצה לפעולה מכל סוג שהוא, ואין בו שום אלמנט הלוקח בחשבון את הנתונים של הקורא, או המשתמש בחומר, ואינו מתחשב בצרכים הייחודיים לו. במידע, בניתוחים, בכל האמור כאן, או בחלקיו, אין, בכל אופן שהוא, חוות דעת, או העדפה, אשר אמורה להביא להשקעה כל שהיא במכשירים, כלים, ניירות ערך, או כל נכס פיננסי או אחר. יובהר ויודגש עוד, כי על הקורא, או המשתמש, לבדוק את המידע המתפרסם כאן, לאמת אותו, ולבחון את מידת התאמתו לצרכיו, להעדפות ההשקעה שלו. כמו כן, אין בחומר הכתוב, או המוצג, כדי להבטיח רווח, או תשואה, מכל סוג שהוא. יובהר, ויודגש עוד, כי במידע הנמסר כאן, עלולות ליפול טעויות, וכי אפשר שיחולו בו שינויים המתחוללים ללא אתראה מוקדמת. אפשר שגם יימצאו סטיות, בשיעור כזה או אחר, בין המתואר, או המצוין, בחומר הכתוב, לבין מצב הנכסים בפועל. יודגש ויובהר עוד, כי קבלת ההחלטה בדבר השקעה מכל סוג שהיא, במידה ונעשתה לאחר קריאת הכתוב בניתוחים המוצגים כאן, או על סמך נתוני שוק המוצגים בכתוב, היא על אחריותו של הקורא, או המשתמש, בלבד.

 

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה