חדשות כלכלה

מנכ”ל משרד האנרגיה: משק הגז זז - זה לא היה קורה בלי המתווה

שאול מרידור בכנס תחזיות משק האנרגיה ל-2017: "כמעט כל הסכמי המימון נחתמו, העבודה מולנו כרגולטור מתקדמת בקצב משביע רצון, יש היתרי בנייה לאסדה ורואים שהדברים זזים"

מערכת ספונסר 19/12/2016 10:53

א+א- 1

מנכ"ל משרד האנרגיה, שאול מרידור, נאם הבוקר (שני) בכנס תחזיות משק האנרגיה לשנת 2017. "מתווה הגז הטבעי חי וקיים וכל מה שאנו רואים בימים אלה הוא תוצאה חיובית שלו, למרות שיש כאלה שהאג׳נדה שלהם נגדו מביאה אותם לכתוב דברים שאינם נכונים", אמר מרידור והוסיף כי "מאז שהמתווה אושרר סופית, אנו רואים פה רק תהליכים שמזיזים אותו קדימה".

 

מנכ"ל משרד האנרגיה הוסיף כי "לראשונה מזה שלוש שנים, נקדח בימים אלה קידוח תמר 8 שנועד להגדיל את ההפקה מתמר. אתמול הודיעו שותפויות לווייתן כי בפברואר יתחילו לקדוח את קידוח לווייתן 5. המשמעות היא כי המשק זז. זה לא היה קורה בלי המתווה. כמעט כל הסכמי המימון נחתמו, העבודה מולנו כרגולטור מתקדמת בקצב משביע רצון, יש היתרי בנייה לאסדה ורואים שהדברים זזים. השר אישר בשבוע שעבר את מכירת כריש ותנין לאנרג’יאן היוונית וכל התזוזות האלה - בזכות המתווה. כך גם ההליך הבינלאומי לפתיחת הים לחיפושי גז טבעי ונפט, הליך שיוביל למציאת מאגרים נוספים".

 

מרידור הציג את מדיניות משק האנרגיה לשנה הקרובה ואת המטרות שקבע המשרד עם יעדים מדידים, וציין את תכנית האב למשק האנרגיה, אשר חלקים ממנה צפוי המשרד לפרסם לציבור במהלך 2017, הסביר על גיוון מקורות האנרגיה והמהפך הצפוי בהוספת מגה ואטים רבים באנרגיות מתחדשות, והזכיר את אחריותו של המשרד לאספקת אנרגיה בשגרה ובחירום.

 

מרידור הזכיר כי למרות הרעש הגדול סביב הגז הטבעי, יש לזכור כי מדובר במשק חדש יחסית, ובו המובן מאליו אינו מובן מאליו. "קבענו יעדים שאפתנים מאוד, של חיבור מפעלים לגז טבעי והחדרתו לעולם התחבורה, ומכאן אני קורא למפעלים להתחיל את ההסבה לגז היום, כדי ליהנות מפירותיו מהר ככל הניתן. למרות האתגר והקשיים אנחנו מתכונים לעמוד ביעדים ולהביא את בשורת הגז הטבעי למפעלים ולציבור הרחב", סיכם.

 

בכנס נאם גם יוסי רוזן, יו"ר מכון האנרגיה, שאמר כי "עברנו לכלכלה שמשק האנרגיה הוא אחד המרכזיים שבה. אנחנו מדברים הרבה על הייטק ולידנו עובר שוק האנרגיה ואני לא בטוח שאנחנו נערכים לטפל בו".

 

לדבריו, "הפער הרב בין פיתוח שוק להסתגלות אליו הוא במשק הגז. נראה שפיתוח התשתיות של הגז נעצר על הגבול הימי של ישראל. אנחנו יחד עם משרד התשתיות ומשרד ראש הממשלה מנסים להשיג משהו פשוט- רגולציה מידתית ולא רטרואקטיבית. השוק שלנו משווע להסדרה. אי היציבות הרגולטורית משפיעה עלינו ועל היצוא אבל יש דבר אחד קבוע – המיסוי על הדלקים שנשאר גבוה. ייצוא הגז נמצא תחת ההתקפה. ענף זה הוא לא האויב".

 

פרופ’ ליאו ליידרמן, כלכלן ראשי בבנק הפועלים: "באמצע השנה בסביבות מאי חשבנו שהשנה תהיה יותר מאכזבת ממה שהיא כרגע בצמיחה אבל המחצית השניה פיצתה. מבחינת משק האנרגיה בכל מה שתלוי בתוצר אנחנו לא צופים פריצת דרך אבל אין גם שיפוע שלילי.

 

"עיקר הפוקוס הוא על הכלכלה בארה"ב. הנשיא אובמה נתן לנשיא הנכנס נקודת התחלה טובה עם שוק בצמיחה ותעסוקה בצמיחה. כל מדדי הסנטימנט של האמון בין צרכנים והעסקים חיוביים והמדדים גבוהים. כמובן שיש הרבה ציפיות מטראמפ.

 

"בתחום הנפט והאנרגיה קורה משהו משמעותי. בחירת טראמפ והחלטת אופ"ק הביאו לאופטימיות בענף האנרגיה בארה"ב ובעולם. הנפט השימוש העתיר ביותר שלו הוא בתחום התחבורה. לעולם, יקח עוד הרבה שנים עד שהתלות של עולם התחבורה בנפט תרד.

 

"מבחינת המשק הישראלי החדשות העיקריות מתייחסות פחות מהצמיחה עצמה ויותר להרכב הצמיחה. הגורם המרכזי בצמיחת המשק בשלוש השנים האחרונות היתה צריכה פרטית. זה אומר שאנחנו מצפים שיהיה גידול בהשקעות בין 6-10 אחוזים במונחים שנתיים. ברור שבישראל הגז הטבעי כבר החליט את הפחם כמקור עיקרי ליצור חשמל.

 

"מחירי האנרגיה- אין ספק שהסיפור הגדול של 2015-2016 זו היתה הירידה המאוד דרמטית במחירי האנרגיה. אפשר לחזות שמחירי האנרגיה בעולם יהיו מעט גבוהים יותר מ 2016. גם ההחלטה של אופ"ק לצמצם מכסות וההתפתחויות של טראמפ הם העיקריים שהשפיעו. ראינו ירידת מחירי דלק בישראל של 22% בתקופה מ 2014 עד היום במחיר הבנזין 95. ראינו גם ירידה של מחיר החשמל לצרכן בשימושים הסופיים.

 

"השפעה דרמטית על הירידה במחירי האנרגיה בישראל היא הירידה באינפלציה בארץ. הגז הטבעי והירידה במחירי האנרגיה הביאו לשיפור במאזן התשלומים של ישראל.

 

"מה חושבים השווקים על מחירי הנפט בעולם? השווקים מאמינים שהמחיר יתייצב והצפי הוא בין 55-60 דולר לחבית נפט. מבחינת שער החליפין אנחנו בתקופה של שקל חזק וממשיך להיות מושפע בעיקר מהדולר.

 

"ריביות- גם אחרי 2-3 העלאות ריבית ע"י הפד רמת הריביות הבינוניות והארוכות תשאר נמוכה. אנחנו רואים מנצחים ברורים ל 25 השנים הבאות, הגז הטבעי הרוח ואנרגית השמש שיחליפו את האלוף של 25 השנה הקודמות, הפחם", הוסיף פרופ’ ליידרמן.

כתבות נוספות

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1
    הבטיח 100 מפעלים מחוברים ב2017

    נראה אם יעמוד במילה. ולא הבנתי מה כל כך טוב באסדה בתמר לפני ליוויתן. אבל באמת שחיבור המפעלים הכי חשוב. אפילו יותר מהמחיר!
    למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

    ATUK19 19/12/2016 10:59

ת"א 35 4,118 4.57% ת"א 35 גלום 4,118 4.57% ת"א 125 4,118 4.57% ת"א SME 60 4,118 4.57% דולר רציף 3.4328 4.57% DAX 4,118 4.57% CAC 4,118 4.57% מחזור מסחר 4,118