חדשות כלכלה

פורסמו הזוכים במכסות יבוא בשר טרי פטורות ממכס לשנת 2017

החברות שזכו בהליך של משרד הכלכלה: נטו מלינדה, עוף ירושלים, טעמן, בסט מייסטר (מגה ויינות ביתן), מעדני גורמה (יוחננוף ומחסני השוק), שופרסל, רמי לוי ולוי עמיאל

מערכת ספונסר 05/12/2016 14:25

א+א-

ועדת המכסות של משרד הכלכלה והתעשייה מפרסמת הבוקר את רשימת הזוכים בהליך התחרותי ליבוא בשר בקר מצונן בפטור ממכס. הועדה הקצתה למעלה מ-10,000 טון של מכסות פטורות ממכס לשמונה זוכים.

 

שר האוצר, הכלכלה והתעשייה, משה כחלון ציין כי מדובר בצעד נוסף בתהליך שהחל עוד בשנה שעברה ושכבר בא לידי ביטוי בהפחתת מחירי הבשר הטרי לצרכן בשיעור של כ-15%-20% בממוצע בשנה האחרונה. השר כחלון הוסיף, כי על פי הצו שעליו חתם לאחרונה, מכסות היבוא של בשר בקר הטרי צפויות להמשיך ולגדול בשלוש השנים הבאות עד כדי 17,500 טון בשנת 2020, כך שמרבית תצרוכתו של השוק הקמעונאי תסופק ע"י יבוא זול ותחרותי. הצעד הזה הוא צעד נוסף בסדרת מהלכים שהובנו בשנה וחצי האחרונות לפתיחת השוק ויבוא ותחרות במטה להפחית את יוקר המחייב בישראל.

 

עמית לנג, מנכ"ל משרד הכלכלה והתעשייה, ציין כי מדובר במהפכה של ממש בשוק הבשר הטרי. לפני שנה בדיוק, למעלה מ80% מן הבשר הטרי הנמכר ברשתות היה במקורו משחיטה מקומית, ובעיקר משני שחקנים מקומיים דומיננטיים, ששלטו בכ-80% משוק הבשר הכשר הטרי המקומי. ואילו היום, כשנה לאחר תחילת היבוא של בשר טרי במסגרת המכסות פטורות ממכס, מהווה הבשר המצונן המיובא למעלה מ-66% מן הבשר הטרי הנמכר ברשתות. דבר זה, מציין לנג, מביא להגברת התחרות והפחתת המחירים לצרכן. "נוסף על כך, הגיב השוק למכסות היבוא של בשר מצונן ע"י גידול של כ-20% בצריכת בשר טרי, על חשבון צמצום בהיקפי הצריכה של בשר מופשר ובשר קפוא".

 

יאיר שירן, יו"ר ועדת מכסות, ציין כי לקראת חלוקת מכסות הבשר המצונן המיובא לשנת 2017, החליטה הועדה על הפעלת הליך תחרותי, המזכיר במהותו את ההליך התחרותי שהופעל בחלוקת מכסות ליבוא גבינות קשות. במסגרת זו, התבקשו מגישי הבקשות למכסות בשר מצונן, לציין את היקף ההקצאה בה הם מעוניינים וכן את גובה הקנס העצמי שהן מוכנות לספוג על עצמן, במקרה שלא ינצלו את ההקצאה אותה ביקשו וקיבלו. באמצעות מנגנון זה, מוסיף יאיר שירן, אנו מצפים להימנע ממקרים, אמנם מועטים, שקרו בשנה האחרונה בהם בעלי רישיונות לא ייבאו את הסחורה שבעבורה קיבלו רישיונות. מנגנון זה יעודד שיעורי ניצול גבוהים מאוד של המכסות שחולקו וכתוצאה, יאיץ עוד יותר את התחרות ואת תהליך הפחתת המחירים לצרכן.

 

להלן רשימת הזוכים וההקצאות אותן קיבלו: חברת נטו מלינדה – 1,950 טון, עוף ירושלים- 1,910 טון, טעמן – 1,400 טון, בסט מייסטר (רשתות מגה ויינות ביתן) – 1,200 טון, מעדני גורמה ( יוחננוף ומחסני השוק) – 1,200 טון, שופרסל – 1,020 טון, רמי לוי – 1,020 טון, לוי עמיאל – 500 טון.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה