פלוג: בהשוואה מול בנקים בינ”ל, הבנקים בישראל הם בין הפחות יעילים

נגידת בנק ישראל ביום עיון: "אני לא רואה סתירה בין שמירה על יציבות הבנקים לבין הגברת התחרות במערכת הבנקאית - להיפך"

מערכת ספונסר 30/06/2015 17:10

א+א-

"ישנה תפיסה מוטעית, הקיימת בקרב חלקים בציבור, לפיה בנק ישראל דואג ליציבות הבנקים, ובשל כך מזניח את קידום התחרות במערכת הבנקאית. אני לא רואה סתירה בין שמירה על יציבות הבנקים לבין הגברת התחרות במערכת הבנקאית. להיפך - מערכת תחרותית והוגנת הנה מערכת שהציבור ייתן בה את אמונו ביתר קלות, ולכן היא גם תהיה יציבה יותר". כך אמרה נגידת בנק ישראל, ד"ר קרנית פלוג.

 

דברי הנגידה נאמרו בערב עיון לזכרו של פרופ’ דוד רוטנברג, בבית הספר למנהל עסקים של האוניברסיטה העברית בירושלים, בנושא סוגיות במערכת הבנקאות בישראל. לדברי פלוג, "בנק ישראל פעל ופועל כדי להגביר את התחרות היכן שהיא אינה מספיקה. הצעדים שנקטנו בשנים האחרונות מוכיחים שניתן להגיע לתחרות רבה גם במבנה השוק הנוכחי, ואנו פועלים להגברת האיום התחרותי בין אם בתוך המערכת הבנקאית, ובין אם מחוץ לה.

 

"אנחנו פועלים להקמת ועדה ליציבות פיננסית, אשר תעקוב אחר סיכונים מערכתיים במערכות הפיננסיות ותקדם שיתוף פעולה וחילופי מידע טובים יותר בין הרגולטורים השונים", הוסיפה נגידת בנק ישראל.

 

לדבריה, "הציבור הרחב מצפה להתנהלות בנקאית אתית והוגנת. אין זו רק שאלה חברתית, אלא שיקול בעל השלכות כלכליות שעל הבנקים להכניס למערך קבלת ההחלטות שלהם. הציבור מסתכל לא רק על המצב הפיננסי של הבנק ועל יציבותו אלא גם על ההוגנות והשקיפות ביחסי הבנק עם לקוחותיו, ועל האיכות והנגישות של השירותים הבנקאיים. מדובר בשינוי תרבותי משמעותי, שיביא בסופו של דבר לשיפור אמון הציבור במערכת הבנקאית.

 

"הבנקים בישראל הינם בין הבנקים הפחות יעילים בהשוואה בינלאומית, כאשר הבעיה מתמקדת בצד ההוצאות, בעיקר בחלקו היחסי של רכיב השכר מסך ההוצאות.

 

"לשכר הבכירים השלכות רחבות על האווירה הציבורית ביחס לבנקים, על היכולת של הנהלות הבנקים לדרוש ריסון והפחתת שכר של יתר העובדים כחלק מהליכי ההתייעלות. בנק ישראל פעל בתחום זה על מנת לוודא שהסדרי התגמול לא יתמרצו נטילת סיכונים חריגים, אולם, כפי שציינתי בתחילת דברי על אתיקה והוגנות, אין מדובר רק בעמידה בהוראות רגולציה, אלא באחריות אתית וחברתית שהבנקים צריכים לקחת על עצמם.

 

"יש לנו מערכת בנקאות יציבה, הפועלת בסטנדרט גבוה, מעסיקה כוח אדם איכותי ומקצועי, ומספקת שירותים איכותיים לציבור. יש דברים רבים לשפר ולתקן, הן בתחום ההוגנות, הן בתחום היעילות והן בתחום הגברת התחרות. חשוב לעשות זאת בשיקול דעת", הוסיפה פלוג.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה