”הניסיון להוריד ביקושים לדירות באמצעות העלאת המס אינו יעיל - המשקיעים יברחו לחו”ל”

רועי מרציאנו, מנכ"ל משותף בחברת CITYR, בתגובה לתכנית הדיור של כחלון: "תוביל לירידת התשואות על ההון בהשקעה בנדל"ן ועשויה להביא לבריחה של המשקיעים לחלופות בחו"ל"

מערכת ספונסר 11/06/2015 15:49

א+א- 2

רועי מרציאנו, מנכ"ל משותף בחברת CITYR, אומר היום בתגובה לתכנית הדיור של שר האוצר כחלון כי "הניסיון להוריד את הביקושים באמצעות העלאת המס - לא יעיל; המשקיעים יברחו לחו"ל".

 

לדברי מרציאנו, "אין ספק שאפשר וצריך להחמיא לכחלון על ההיבטים בתוכנית שנוגעים להגדלת ההיצע ולהתרת החסמים בשוק הדיור. עם זאת, הניסיון להוריד את הביקושים באמצעות העלאת מס רכישה על נדל"ן להשקעה, הוא פשוט לא יעיל. אם משקיעים לא ירכשו דירות להשכרה, שוק השכירות יסבול מחוסר היצע, מה שישלח שוב את השוכרים לרכוש דירה ובסופו של דבר רק יביא לעלייה חוזרת בביקושים.

 

"העלאת מס רכישה על נדל"ן להשקעה משמעותה, בשורה התחתונה, הגדלת סכום ההשקעה הכולל ובפרט הגדלת ההון העצמי הדרוש לשם הרכישה. המהלך יוביל לירידת התשואות על ההון בהשקעה בנדל"ן בישראל ועשוי להביא לבריחה של המשקיעים בנדל"ן מישראל לחלופות נדל"ניות בחו"ל, ובמיוחד לשוק האמריקני שנמצא בעלייה.

 

"יש שיאמרו שהתוצאה של העלאת מס הרכישה תהיה גלגול העלויות לשוכרים, אבל זה לא כל כך פשוט. הרי גם כך מחירי השכירות בארץ עולים בשיעור נומינלי של כ-5% בשנה. אם לוקחים בחשבון גם עלייה שנתית במדד בשיעור של כ- 2-3%, הרי שבעוד שהמשקיע יוכל לצפות לעלייה ריאלית זניחה בתשואה על ההשקעה, הרי שלשוכר - העלייה בשכ"ד תהיה משמעותית מאוד. במקרה כזה אנשים שוב יעדיפו לרכוש על פני לשכור ורוכשי דירות להשקעה יברחו מהשוק הישראלי או יחפשו אלטרנטיבות בשוק ההון", סיכם מרציאנו.

2 תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  מרציאנו - זה כל הפואנטה - שישקיעו במקומות אחרים את הכסף ולא בדירות

  שישקיעו בחול - מס 15% מהשקל הראשון ניראה שהוא חושב שהציבור לא מבין. מה שכן, אם כן ישקיעו - אני מסכים ששכר הדירה יעלה כדי לפצות על המס. אבל בשוק רווי ושאין דירות ניראה לי שמס זה יהיה חיובי ואם לא יעזור לעלות ל 15% ולודא הריגה...

  אוהד 11/06/2015 16:59

 2. 2
  לא הבנתי את הסתירה בכתבה.

  אם המשקיעים יברחו לחו"ל, אז יגדל ההיצע כאן, וממילא יהיה איך לספק את הביקוש.
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  Rabin 11/06/2015 15:58