חדשות נדל”ן

מומחי נדל”ן: הפתרון לשיווק הקרקעות - פירוק רשות מקרקעי ישראל

אסטרטג נדל"ן אדי כספי מזהיר כי "אם לא יפרקו לאלתר את רמ"י, ב-2020 רק ל-46% מהצעירים עד גיל 40 לא תהיה דירה בבעלות"; "רמ"י הפך לספסר הקרקעות הלאומי"

מערכת ספונסר 12/01/2015 09:45

א+א-

מומחי נדל״ן ממליצים היום לממשלה הבאה שתיבחר בישראל לפרק את רשות מקרקעי ישראל. אדי כספי, אסטרטג נדל"ן המתמחה באיתור והשבחת מקרקעין והבעלים של כספי גרופ, הזהיר כי "אם לא יפרקו לאלתר את רמ"י, ב-2020 רק ל-46 אחוזים מהצעירים עד גיל 40 לא תהיה דירה בבעלות".

 

כספי הוסיף כי "רשות מקרקעי ישראל הוקמה ב-1960 על מנת לשמור את קרקעות המדינה, וב-2015 היא לא רק שאינה שומרת על קרקעות המדינה, היא הגורם העיקרי להברחת מיטב הנוער הישראלי למנהטן ולברלין. הפיאסקו שהיה בשבוע שעבר במסיבת העיתונאים המשותפת לשר הבינוי ומנכ״ל רמ"י בו הבטיחו להתחיל השנה בבניית 50 אלף דירות והתגאו בשיא, כביכול, של התחלות בנייה, ממחיש את גודל השבר: המחסור בדיור הולך וגדל משנה לשנה ומנתוני מחלקת המחקר של משרדי מתברר כי ב-2020 יהיו במדינת ישראל 9.3 מיליון תושבים עם צורך ב-60 אלף דירות חדשות מידי שנה בשנה ומחסור של 200 אלף דירות בשוק, רובן המכריע באיזור המרכז.

 

"אבל הנתון החמור ביותר הינה התחזית שבאותה שנה רק לכ-58 אחוזים מהישראלים תהיה דירה בבעלות ורק ל-46 אחוזים מהצעירים עד גיל 40 תהיה דירה בבעלות. רמ"י הפך לספסר הקרקעות הלאומי ויש לפרק אותו ומוטב שעה אחת קודם", אמר עוד כספי.

 

נדב ברזילי, מבעלי קבוצת אחים ברזילי הבונה בפריפריה: "רמ"י, יחד עם משרד הבינוי, גרמו במו ידיהם בשנים האחרונות לעליות מחירים דרמטיות בפריפריה. בעפולה, לדוגמא, מחירי פיתוח זינקו תוך שנתיים מ-40 אלף ל-100 אלף שקלים, שלא לדבר על הזינוק במחירי הקרקע שאילצו את הקבלנים והיזמים לעלות בממוצע את מחירי הדיור בכ-200 אלף שקלים. האבסורד הגדול הוא שהסיבה העיקרית, ובפועל היחידה, לזינוק במחירים, לא היתה המחברות בדיור או הביקושים האדירים, אלא מדיניות ספסור מכוונת בקרקע הן של משרד בבינוי והן של רמ"י. הפתרון לכך הוא פשוט: שיפרקו את רמ״י ושיווק הקרקעות יעשה בטופו ישיר על ידי המדינה, ובפיקוח הדוק של משפטנים, רואי חשבון ואנשי ציבור ניטראלית דוגמת שופטים בדימוס, כך שלא ניתן יהיה יותר לספסר בקרקע על חשבון זכאי משרד הבינוי ומשפרי הדיור".

 

אורן מור, מנכ"ל ובעלי אייקום, מומחים להתחדשות עירונית: "השיווק המדומה של רמ"י יוצר מיצג שווא שבא על חשבון ההתחדשות העירונית באזורי הביקוש. מוטב היה לו הממשלה הנבחרת תתמקד בתכנית אב לאומית מקיפה שתתכנן מאסה קריטית של כחצי מיליון דירות חדשות שיוקמו באיזור הביקוש במרכז הארץ, במקום כ-120 אלף דירות שיכון שיתפנו. מה שקורה היום זהו נזק בלתי רגיל ואשליה שהנה, הנה רמ"י ומשרד הבינוי הולכים לפתור את בעיות הדיור של המוני צעירים חסרי בית. כשבועה הזו תתנפץ לכולם בעיניים בשנה-שנתיים הקרובות, זה יהיה מאוחר מידי לתקן. אני קורא לכל המפלגות שרצות כעת לבחירות לקבוע יעד לאומי זה - 500 אלף דירות - במרכז המצע שלהן".

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה