מיטב דש: ”יש מקום לשיפור באחריות התאגידית של כיל”

אמיר אדר ערך ניתוח ראשון מסוגו לאחריות התאגידית של החברה: "אופטימיים בנוגע לשינויים הצפויים בחברה בתחום וכן בנוגע למידת יכולתנו כמשקיעים לעקוב אחריהם"

מערכת ספונסר 01/12/2014 11:53

א+א- 1

 מיטב דש ברוקראז’ מבצעים ניתוח ראשון מסוגו של בית השקעות לאחריות התאגידית של כיל. בשורה התחתונה קובע אמיר אדר, אנליסט בכיר בבית ההשקעות, כי "יש מקום לשיפור באחריות התאגידית של החברה".

 

"כחברה ישראלית כיל הנה מהמתקדמות בתחום האחריות התאגידית. אך כחברה גלובלית, כזו כפי שכיל שואפת (שלא נאמר מאיימת) להיות, כאן יש מקום לשיפור", מציינים במיטב דש. "החברה פעילה בשוק האשלג, אשר מונחים כגון קרטל או ויסות כמויות מיוחסים לו מדי פעם ופעם. גם שוק הברום הנו למעשה שוק ריכוזי יחסית של שלוש שחקניות עיקריות. לא בדיוק המרכיבים הראשונים שקופצים בראש כאשר עוסקים בחלק מהיבטי אחריות תאגידית.

 

"דו"ח האחריות התאגידית שפרסמה פחות מיועד ללקוחות, לספקים וגם פחות למשקיעים ולעובדים. בסופו של יום, לעניות דעתנו, הדו"ח בראש ובראשונה מיועד לארגונים סביבתיים, חברתיים וכמובן לגורמי הרגולציה השונים בישראל.

 

"עמדת המוצא של כיל חלשה כמעט מכל הבחינות. התשובה הניתנת חלקית יחסית. לעניות דעתנו, דווקא בגלל היותה חברת כימיקלים בינלאומית העוסקת בתחומים בעלי השלכות גלובליות ובשווקים בעלי אופי ייחודי כדוגמת אשלג וברום, עליה לצאת מגדרה בכל הקשור למישור הדיווח והשקיפות. אולם כאן החברה נמצאת בפיגור משמעותי לעומת מתחרותיה לענף.

 

"הדו"ח עצמו חלקי למדי, כשאנו מנטרלים את ההצהרות השונות ומעוניינים לבחון את מדדי הביצוע השונים, השקיפות פוחתת ורמת הפירוט בנתונים יורדת. כך למשל ניקח כדוגמא את נושא איכות הסביבה –החברה ענתה לכ- 13 בלבד באופן מלא, על 12 באופן חלקי ועל 5 סעיפים לא ענתה כלל".

 

פירוט הציונים: סביבה (E) – טוב - "כיל פועלת לשיפור מתמיד בהשפעתה על הסביבה, ניתן בהחלט להעריך מהפעולות בהן נוקטת החברה כי לא מדובר לא במס שפתיים בלבד אלא הבנה עמוקה בנוגע לאחריותה. הבעיה הנה כי הנתונים שמפרסמת כיל כל כך דלילים , וודאי ביחס למתחרותיה. נקודת האור, המחזקת את הערכתנו לפעילותה של החברה הנה דירוג הגבוה של כיל מטעם ארגון ה-CDP הממחיש כי עם קצת יותר שקיפות מצדה, היינו כנראה יכולים להעלות את דירוג החברה בנושא".

 

חברה (S) – טעון שיפור: "גם כאן אנו נתקלים ברמת פירוט נמוכה יחסית במיוחד בכל הקשור לפעילות בחו"ל: יחסי הנהלה/עובדים – אחריות תאגידית נמדדת לא רק בזמנים טובים אלא גם בזמנים קשים. תוכניות התייעלות הנן חלק בלתי נפרד ממחזור העסקים של כל ארגון וארגון אולם לא ניתן להתעלם מההתדרדרות ההולכת ונמשכת בשנה האחרונה.

 

"פערים מגדריים –עדיין לא רואים תוצאות בשטח. דירקטוריון כיל כולל אישה אחת (דח"צית) בלבד וגם בהנהלה הבכירה קיימת רק בכיל חברת הנהלה בכירה אחת בלבד, החברה אינה מפרטת את פערי השכר המגדריים וכן לא את אחוז המנהלות בחברה ביחס לשיעורן בחברה.

 

"תרומות - כיל תרמה בשנת 2013 כ- 5.5 מיליון דולר כ- 0.7% מהרווח הנקי שלה (0.5% מהרווח לפני מס), שיעור נמוך לעומת פועלים ולאומי ואם נכניס גם את ההשוואה הגלובלית, הרי שהחברה נמצאת מתחת לממוצע. בנוסף החברה אינה מפרטת את התפלגות תקציב התרומות שלה הן בהיבט של מגזרים (חינוך, בריאות , קהילה וכיו"ב) והן בהיבט גיאוגרפי (מלבד ישראל כמעט ואין פירוט) וכן כיצד מפקחת ובודקת את האפקטיביות שלהן".

 

ממשל תאגידי (G) – טוב: "המצב תקין אולם נציין כי לחברה כיום 2 דירקטורים חיצוניים מתוכם רק אחד בעל הכשרה חשבונאית. במידה ותאושר שוב כהונת הדח"צ אשר סיים את כהונתו, מדובר בתקופת כהונה מצטברת רביעית שהחלה בשנת 2003, עם הפסקת צינון למשך שנתיים בשנים 2009-11. מבחינתנו הלכה למעשה מדובר בכהונה רביעית".

 

לסיכום, מציינים במיטב דש ברוקראז’ כי "יש אחריות תאגידית בכימיקלים לישראל, בוודאי בסטנדרטים ישראליים. החברה פועלת, יוזמת ומתקדמת בהטמעה מדי שנה. עדיין, נראה כי החברה טרם הגיעה למצב של אחידות בגיאוגרפיות/ פעילויות השונות. נקודה זו מעצימה את החשיבות במהלך האסטרטגי הרב שנתי שנקטה החברה לפני כשנה של ’כיל אחת’, במסגרתה פועלת החברה להאחדת המערכות והתהליכים ולהגברת שיתוף הפעולה בכל חלקיה.

 

"להערכתנו, הרישום הכפול יביא אף הוא לשינוי התייחסות שכן כיל לא תימדד עוד כאחת החברות הישראליות היחידות המטמיעות את תחום האחריות התאגידית בארץ, אלא כחברה גלובלית המצופה ממנה לעמוד בסטנדרטים הבינלאומיים לא רק בישראל אלא בכלל הגיאוגרפיות על שלל הפעילויות השונות. כך שאנו אופטימיים בנוגע לשינויים הצפויים בחברה בתחום וכן בנוגע למידת יכולתנו כמשקיעים לעקוב אחריהם".

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1
    ממליץ מאוד לרכוש כיל .

    משקיע 01/12/2014 12:36