”המלחמה היא התקווה הכי גדולה של ישראל ליציאה מההאטה ומניעת המיתון”

ארז צדוק מקרנות אביב ממליץ להגדיל את הסלקטיביות בהשקעה בשוק המניות הישראלי עם דגש על חברות שתלויות יותר בשוק העולמי ופחות בכלכלה הישראלית

מערכת ספונסר 27/08/2014 12:12

א+א- 2

ארז צדוק מקרנות אביב אומר הבוקר כי "הסיכון בשוק הישראלי בכלל ובשוק ההון בפרט, עלה בשבועות האחרונים, וכך גם אי הודאות. עוד לפני מלחמת צוק איתן הייתה אי ודאות לגבי תקציב 2015, מחלוקת בין האוצר שמתכוון לקצץ בתקציב שממילא איננו מספיק לצרכים, לבין בנק ישראל שמעדיף העלאת מיסים, שוב.

 

"תוסיפו לזה את הסוגיה הבלתי פתורה של הנדל"ן – יעלה או ירד, המחירים ימשיכו להשתולל או יתרסקו, יהיה מע"מ אפס או לא, ועכשיו תזרקו לכל הקלחת, או יותר נכון תשאבו ממנה עוד לפחות 16 מיליארד שקלים למשרד הביטחון עקב המלחמה ועוד תקציבי פיצוי לדרום ומשק שנמצא באופן רשמי בהאטה - והרי לכם אי ודאות במיטבה.

 

"אז למה שוק המניות הישראלי לא מתרסק? בגלל שתי סיבות – ריבית אפסית והמלחמה. לגבי הריבית האפסית – זה ברור. כל עוד מקבלים כלום על פיקדון בבנק וכמעט כלום על אג"ח סולידיות, אנשים יחפשו את התשואות בשוק המניות. כשגם הנדל"ן לא מהווה אלטרנטיבה עקב הסיכון ואי הודאות הטמונים בו, בוודאי ששוק המניות נהנה מזרימה נוספת של כספים. הסיבה השנייה היא כפי שאמרנו – המלחמה. סטטיסטיקה של למעלה ממאה שנים על מדד הדאו-ג’ונס האמריקאי מראה שהמדד הניב תשואות של כ-13% בתקופות מלחמה שארה"ב הייתה מעורבת בה, לעומת תשואה של כ-9% בתקופות ללא מלחמות. מלחמה גורמת לנזקים ולחוסרים ולכן מגדילה את הייצור ואת הפעילות הכלכלית בתקופה שאחרי המלחמה ומעודדת צמיחה. למעשה המלחמה היא התקווה הכי גדולה של ישראל כרגע ליציאה מההאטה ומניעת המיתון שמתדפק על דלתותינו.

 

"ההמלצות שלנו הן להגדיל את הסלקטיביות בהשקעה בשוק המניות הישראלי עם דגש על חברות שתלויות יותר בשוק העולמי ופחות בכלכלה הישראלית. כדאי גם להיות מוכנים עם היד על הדופק לביצוע הקטנת החשיפה למניות או לביצוע הגנות על תיק המניות. לגבי אגרות חוב, הורדת הריבית האחרונה סיימה למעשה את פוטנציאל רווחי ההון והתשואות ברוב האג"חים אינם מצדיקות את סיכון עליית התשואות וירידת המחירים, שעשוי לבוא דווקא בהשפעת עליית תשואות בארה"ב. לכן את הסיכון אנחנו מעדיפים לקחת במניות ופחות בשוק האג"ח. בעולם, השוק האמריקאי בשיא אך הכלכלה בצמיחה בריאה, בעוד שאירופה עדיין מקרטעת אבל לשווקים שם יש עדיין לאן לעלות. אנחנו ממליצים על פיזור גלובלי עם מעט דגש לשווקים המתעוררים שצפויים ליהנות מהתאוששות הכלכלה האמריקאית ומזרימת כספים שעשויים להביא לתשואת יתר שלהם על פני שוק המניות העולמי", סיכם ארז צדוק מקרנות אביב.

2 תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  זו לא סוג המלחמה שתמנע האטה

  השלמת מלאי תחמושת,שחלקו יבוצע בחול,ותשלום על ימי מילואים זה לא הדיוק זריקה לכלכלה.ההרס בעזה-והשיקום המסיבי שיבוא כנראה,זה מביא פרוספריטי.

  אפי 27/08/2014 11:05

 2. 2
  אלספק.בבילון..וויטסמוק..נהנות|65|

  אלספק.בבילון..וויטסמוק..נהנות מהחלשות השקל ומעלית ערך הדולר ו/ או האירו. כל הזמן-עם הפנים ליצוא. למען-שיפור הכלכלה בישראל. |12||13||65|
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  ymsyms 27/08/2014 09:26