"הרגולטורים של תחום הפיננסים הוציאו אזהרה צרכנית שאינה מחדשת דבר במקום לדאוג לאסדרת תחום המסחר בביטקויין ובמטבעות וירטואלים אחרים" - כך אומר עו"ד אוהד מימון, ראש מחלקת הבנקאות והפיננסים במשרד פרופ’ יובל לוי ושות’, בתגובה לסדרת האזהרות אודות המסחר בביטקויין שפרסמו הרגולטורים הבוקר.

 

עו"ד מימון, המתמחה בתחום אמצעי תשלום מתקדמים, הוסיף כי מדובר באזהרות "מפתיעות ומאכזבות מאוד. הן מפתיעות לא בשל תוכנן, אלא דווקא בשל הדברים שלא נאמרו בהן, והיו צריכים להיאמר, ובכלל זה התייחסות לסוגיה כיצד אמורים לא רק הצרכנים לנהוג אלא גם הגופים הפיננסים בכל הקשור למסחר בביטקויין".

 

לדברי עו"ד מימון, "לעת עתה אין התמודדות אמיתית של הרגולטורים עם סוגיית המטבעות הוירטואליים. הרגולטורים צירפו שורה של אזהרות בדבר סכנות שכולם כבר מכירים, במקום לפעול לאסדרה של השוק. לאחר תקופה ארוכה דיה בה קיים מסחר ער במטבעות וירטואלים ואמצעי תשלום מתקדמים, היינו מצפים מגופים בעלי יכולת אסדרה של השוק, כדוגמת בנק ישראל ומשרד האוצר, שייתנו מענה פרקטי לסוגיות הבוערות ושיוציאו הנחיות ותקנות מוגדרות, ולא יסתפקו באמירות ואזהרות צרכניות. לשם המחשה, כיצד אמורים הגופים הפיננסיים לנהוג ביחס לסוחרי ביטקוין לאור האזהרות שפרסמו הרגולטורים? כל שההודעה אומרת הוא שישנו סיכון מסויים במסחר בביטקוין (ובמטבעות קריפטוגרפיים אחרים). לא נאמר ולא נאסר על הבנקים לפתוח חשבונות לסוחרי ביטקוין".

 

גם עו"ד אורי גולדמן, שותף במשרד גולדמן ושות’ המתמחה במיסוי ובעבירות הלבנות הון, הגיב להודעת הרשויות מהיום, ואמר כי "הביטקוין הוא צפרדע שהרגולטורים בישראל לא יודעים איך לבלוע". עו"ד גולדמן הוסיף כי "הרשויות בחרו ’להזהיר’ ולא ’לאסור’ על מסחר במטבעות וירטואליים, ומשכך מי שמוכן לקחת את הסיכונים המסחריים של המטבע אינו עושה עבירה. המשמעות היא שניתן להמשיך ולעסוק בביטקוין, תוך נטילת הסיכונים המסחריים של תנודות המטבע".

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש