חדשות נדל”ן

חברות בניה תוקפות את הסכמי הגג: ”לא נותנים מענה למצוקת הדיור”

אפי קפיטל: "הקרקעות שהממשלה מצהירה על שיווקן יתנו פתרון אולי רק בעוד 3-5 שנים"; היזם אלדד פרי מעדיף לקנות קרקעות פרטיות: "המדינה מפקיעה מחירים ומעכבת הפיתוח"

מערכת ספונסר 22/01/2014 14:23

א+א-

יזמים ובכירים בחברות הבניה מבקרים בחריפות את הסכמי הגג להקמת עשרות אלפי יח"ד בישראל, עליהם חתמו היום שרי האוצר והשיכון.

 

שייקה נפחא, סמנכ"ל אפי קפיטל: "גם הפתרון שהציגו היום לא נותן מענה למצוקת הדיור שיש לנו כיום. חסרות כ- 100 אלף דירות בשוק, והקרקעות שהממשלה מצהירה על שיווקן יתנו פתרון אולי רק בעוד 3-5 שנים. כמו תמיד, מצהירים הצהרות ולא נוקטים במהלכים אמיתיים שיבלמו את העלייה במחירי הדיור".

 

נפחא הוסיף כי "המדינה משווקת קרקעות במחירים גבוהים מידי ואחרי זה גם תוקעת תוכניות, בדיוק כמו שאנחנו תקועים עם קרקע באליכין כבר 16 שנה. אני מציע ליאיר לפיד שיפסיק לצאת בהצהרות וינקוט בפעולות ממשיות להורדת המחירים. אני מעדיף לרכוש קרקעות פרטיות במחיר זול יותר ממחירי הקרקעות שמשווקת רשות מקרקעי ישראל, כמו הקרקע שרכשנו לאחרונה באור עקיבא, ולהצליח למכור דירות במחיר של פחות ממיליון שקל".

 

לדברי עפרה חדד, סמנכ"ל חברת יורו ישראל: "שאלת המפתח היא נושא עלויות הקרקע והפיתוח ליחידת דיור וכמובן המיסוי. ככל שהן יהיו נמוכות יותר, כך מחירי הדירות יהיו נמוכים. חשוב לזכור שעלויות אלה מהווה כ-40% מעלות הדירה.

 

חדד קראה לממשלה לייעל את הביורוקרטיה ולקצר את משך הזמן הדרוש לקבלת היתר בניה, העומד כיום בערים מסוימות על כשנה, דבר שמגדיל את הוצאות המימון שמתגלגלות אל הרוכשים. "אני מקווה שלקבלנים באמת יהיה אטרקטיבי לגשת למכרזים הללו, כדי שלא יקרה מצב כמו לפני כשנתיים בבאר שבע, שהציפו את השוק בקרקעות, אבל המכרזים חזרו ללא דורש. אין ספק ששיתוף פעולה בין הקבלנים לבין משרד השיכון ומשרד האוצר רק יעזור לייעל את שוק הנדל"ן, כי פעולות חד- צדדיות של משרדים אלה, ללא קבלת גיבוי מהקבלנים לא יועילו", סיכמה חדד.

 

היזם עו"ד אלדד פרי מקבוצת אלדד פרי מסר בתגובה, כי "חלק גדול מהדירות עליהם מדובר מבוססות על תב"עות לא מאושרות. הניסיון מלמד אותנו שתב"עות המקודמות ע"י משרדי הממשלה ו/או הועדות המקומיות, לוקחות מספר לא מבוטל של שנים ולכן שוב מדובר בהבטחות על הנייר.

 

לצד הביקורת, פרי סבור כי "יש לברך על יוזמה זו, שכן סוף סוף מתחילים לתכנן גם באזורים שמהווים את הפריפרייה של תל אביב. ברור שלא מדובר בצעדים שיגרמו לשינויים של ממש בהיצע הדל הקיים לשנים הקרובות, אבל אולי ייצרו בלימה קלה או שימור של המחירים הקיימים היום", סיכם פרי.

כתבות נוספות

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
ת"א 35 4,118 4.57% ת"א 35 גלום 4,118 4.57% ת"א 125 4,118 4.57% ת"א SME 60 4,118 4.57% דולר רציף 3.4328 4.57% DAX 4,118 4.57% CAC 4,118 4.57% מחזור מסחר 4,118