מניית נאוי עלתה 56% השנה, יש לה עוד לאן לעלות?

תיק האשראי של אחים נאוי גדל ב-18%; שולי הרווח של חברת האשראי החוץ בנקאי – 58%

ואדים סבידרסקי 05/11/2013 08:00

א+א- 7

האם חשתם פעם כי מהתבוננות על אינדיקאטורים מקרו כלכליים אינה מסתמנת תמונת מצב המשק המציאותית? האם הרגשתם פעם כי המחירים הריאליים עולים יותר ממה שמשתקף במדד המחירים לצרכן או שנתוני הצמיחה אינם מתבטאים בשכר וצריכה? לעיתים, ניתן להשלים את תמונת המקרו גם בעזרת נתונים ממקורות אחרים כגון שוק האשראי חוץ בנקאי המקובל להידמות ל"שוק האפור". כך לדוגמה, המסכנה הראשונית העולה מדו"חות הכספיים של חברת אחים נאוי העוסקת בניכיון שיקים ומתן אשראי חוץ בנקאי, היא כי המצב במשק, בעיקר בקרב משקי בית ועסקים קטנים, הולך ומתדרדר.

 

מהדו"ח הכספי המסכם את פעילות חברת אחים נאוי במהלך 9 חודשים הראשונים של השנה עולה כי תיק אשראי ללקוחות, המסתכם ב-766 מיליון שקל, גדל ב-20% מתחילת 2013 וב-18% ביחס לתקופה אשתקד. בחברה מסבירים את גידול בתיק על ידי עליה במספר לקוחות חדשים שרובם חברות ועסקים. יתרה מזו, ביחס לרבעון השני של השנה, גדל תיק האשראי בכ-8%, בזכות הן העלייה באשראי והן בניכיון שיקים.

 

האטה כלכלית מאלצת לפנות לגורמים חוץ בנקאיים ולערבות אישית

 

המסחר בממסרים דחויים או בשמו העממי "ניכיון צ’קים (או שיקים)", הינו תופעה שכיחה ומבוצע גם על ידי הבנקים. יחד עם זאת, עסקאות כאלו נקשרות בקרב הציבור לשוק האפור. הסיבה העיקרית לכך היא עלות האשראי חוץ בנקאי ועמלות בגין ניכיון צ’ק גבוהות מעסקאות בנקאיות מסורתיות (הלוואה בנקאית למשל). מדובר בעסקת המרה, בה מקבל לקוח את ערכו הכספי של השיק בניכוי עמלה הנקבעת על פי פרופיל הלקוח ותקופה שנותרה עד לפירעון כאשר השיק מוסב לחברת אשראי הדואגת לגבייתו.

 

באחים נאוי מציינים כי מדיניות הגידול בתיק הלקוחות של החברה מבוצעת בד בבד עם ניהול סיכונים קפדני והקפדה על איכות תיק הלקוחות, בין היתר באמצעות גיבוי האשראי בערבויות אישיות של בעלי העסקים. אך בדרך כלל, מדובר בלקוח אשר מצבו הפיננסי המאתגר (למשל מחסור במזומנים) מאלץ לפנות למקורות אלטרנטיביים ובכך לסכן את רכושו. ראוי לציין כי האטה כלכלית במשק ומשברים פיננסיים מהווים סוג של הזדמנות עבור חברות אשראי חוץ בנקאי מאחר ובתקופות אלו הבנקים מקשים על הצרכן בנטילת אשראי בהיקפים גדולים או במילים הפשוטות סוגרים ברז הנזילות.

 

אחים נאוי פועלת לא רק באישור ממשלתי אלא גם הפכה לציבורית והחלה להיסחר בבורסת ת"א בתחילת שנת 2011 בדרך של מיזוג לשלד בורסאי. המשמעות, כי ציבור המשקיעים  יכול גם הוא ליטול חלק בענף הממסרים דחויים. מניות החברה נכללות למדד יתר 50 ונסחרות לפי שווי של 450 מיליון שקל לחברה. שיעור אחזקת הציבור מסתכמת בכ-30% מסך הון המניות החברה.

 

שולי הרווח הנקי של 58% ותשואה על תיק האשראי של 7.2%

 

תוצאות הכספיות של אחים נאוי מלמדות כי מדובר בעסק אטרקטיבי על פי מדדי רווחיות. כך למשל, שיעור הרווח הנקי של החברה במהלך 3 רבעונים האחרונים עמד על 58% (שיפור ביחס ל-55% בתקופה המקבילה). בסיכום התקופה הנסקרת, רשמה החברה בשורה התחתונה רווח של 41 מיליון שקל לאחר שפעילותה השוטפת הזרימה לקופה מזומנים בסך 9 מיליון שקל. הקצב השנתי ברווח הנקי של החברה עומד כעת על 55 מיליון שקל כך שתשואה שנתית על תיק האשראי של החברה (כמעט שווה לסך נכסי החברה לכן במקרה זה ניתן להשוות למדד ROI) עומדת על 7.2%.

 

רווחיות זו הושגה בין היתר בשל שיעור הוצאות חובות מסופקים (חובות שתאגיד בנקאי מטיל ספק באפשרות לגבייתם) נמוך יחסית העומד על 2.7% מסך ההכנסות. יתרה מזו, ההפרשה לחובות מסופקים בתקופה הנסקרת מסתכמת בכ-0.35% מיתרת הלקוחות וסך יתרת ההפרשה נכון למועד הדו"ח מסתכמת ב-0.9% מתיק האשראי ללקוחות (לצרוך ההמחשה בלבד, יחס זה בבנק הפועלים מסתכם ב-0.5%).

 

תשואת דיבידנד מינימאלית של 5% לשנה

 

פרופיל פיננסי יציב, שיפור ברווחיות וגרעין שליטה חזק (71%) הם הגורמים העיקריים לקביעת מדיניות חלוקת רווחים ייחודית המגדירה את תשואת דיבידנד שנתית מינימאלית. כך בתחילת השנה החליט דירקטוריון החברה על מדיניות על פיה תובטח תשואת דיבידנד שנתית מינימאלית של 5% ובלבד שהיקף החלוקה יהווה לפחות 25%-50% מסך הרווח הנקי. מתחילת השנה, הוסיפו מניות אחים נאוי כ-56% לערכם.

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

7 תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  לקרוא דוחות

  לקוח הכי גדול 56.000.000 7.281% מושך הכי גדול 34.000.000 4.431% אני מושקע במנייה ונראה לי שהחברה הזאת השתגעו לגמרי הם משנים את דפוס הפעולה אני קיבלתי פחד גבהים ואני בורח!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  אנליסט 06/11/2013 12:44

 2. 2
  אין צורך בהפרשה לחובות מסופקים בכלל

  אין מצב שאתה לא משלם. שוק אפור לא עדין כמו הבנקים

  המפוחד 05/11/2013 16:29

 3. 3
  מה הקשר למצב של משקי הבית ?

  נראה לי ששווה לך לעבור עוד פעם על הדוחות של החברה, אם תעשה את זה תגלה שהם בכלל לא מלווים למשקי בית - בכלל לא. הם מתעסקים רק עם השוק העסקי - כלומר חברות. לטעמי - שווה לשקול עריכה של הפיסקה הראשונה ובנוסף לחשוב פעמיים אם להשתמש במושג שוק אפור - אשראי חוץ בנקאי לחברות - זה עדיין לא שוק אפור.

  ערך מוחלט 05/11/2013 11:01

 4. 4
  גידול ברווחים ובתיק הלקוחות + מצב כלכלי רע במשק - רק ייטיבו עם נאוי

  לדעתי, אפסייד של 20%. 05/11/2013 09:53

 5. 5
  מיהם חיים ו תמיר הממליצים בתגובתם ע

  על אופל בלאנס?|12|
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  פרפר כחול 05/11/2013 09:41

 6. 6
  לאופל בלאנס מידניות דיבדנד של 50% רבעוני מהרווח הנקי

  12 אחוז תשואת דיבדנד שנתית

  תמיר 05/11/2013 09:32

 7. 7
  פוטנציאל רב יותר נמצא באופל בלאנס הבורסאית

  רווח שנתי של 6.5 מיליון שח (קצב רבעון שני) על שווי שוק של 29 מילין שח זו לדעתי עסקה מצויינת...

  חיים 05/11/2013 09:29