סקירות מאקרו

מיטב לקראת החלטת הריבית ביום שני: אין ספק כי בנק ישראל עומד בפני החלטה הקשה

מצד אחד, האינדיקטורים הכלכליים רושמים האטה, והחדשות באירופה, אינן חיוביות. מנגד, ההשפעה הצפויה על האינפלציה מהעלאת המע"מ ונתוני הצמיחה תומכים באי שינוי

מערכת ספונסר 23/05/2012 10:42

א+א-

כזכור, בנק ישראל החליט להותיר את הריבית על כנה לחודש מאי 2012 ברמה של 2.50%.

 

החלטה זו נתמכה בגורמים הבאים:

 

(1) מדד מארס עלה ב-0.4% - בגבול העליון של התחזיות המוקדמות עבורו. האינפלציה בהסתכלות על 12 החודשים האחרונים נמצאת זה החודש השלישי ברציפות, בסביבת מרכז יעד האינפלציה ובחודש מארס עמדה על 1.9%.

(2) הצפיות לאינפלציה לשנה הקרובה נמצאות סביב 2.5%. רמתן הגבוהה יחסית נובעת בעיקר מהעלייה המתמשכת במחירי האנרגיה, למרות ירידה מסוימת בשבועות האחרונים, ומצפיות שסעיף שכר הדירה במדד המחירים לצרכן ימשיך לעלות בקצב גבוה יחסית. ככל הנראה לא ניכרים לחצי ביקוש אינפלציוניים מקומיים אחרים.

(3) הנתונים על הפעילות הריאלית שנוספו בחודש אפריל היו עקביים עם תחזית הצמיחה שפורסמה בחודש מארס על ידי בנק ישראל, לפיה הצמיחה ב-2012 תעמוד על 3.1%.

(4) לאחר תקופה של רגיעה יחסית בחששות מפני משבר החוב באירופה, בחודש אפריל הן שבו ועלו. יחד עם זאת, קרן המטבע הבינלאומית עדכנה את תחזית הצמיחה והיקפי הסחר העולמיים במעט כלפי מעלה תוך הדגשה של הסיכונים בתהליך ההתאוששות.

(5) רמות הריבית במשקים המובילים נותרו נמוכות והשווקים לא מתמחרים העלאת ריבית בשנה זו.

 

ביחס להחלטת הריבית הקרובה, הגורמים שיעמדו בלב ההחלטה הם: הגורמים שיפעלו להותרת הריבית ללא שינוי

 

(1) האינדיקטורים לפעילות השוטפת מציגים כי ההתרחבות נמשכת. לראיה, המדד המשולב למצב המשק בחודש אפריל רשם עלייה של 0.2%. גם בנתוני הפדיון של רשתות השיווק נרשמה צמיחה נאה של כ-4.5% מתחילת השנה, לאחר ניכוי עונתיות.

(2) בנוסף, התוצר המקומי הגולמי, ברבע הראשון של השנה, התרחב ב-3.0%. רכיבי התוצר היו בהחלט מעודדים.

(3) אמנם, אנו רואים החלשות בנתוני היצוא בשנה האחרונה, אך אנו צופים כי בחודשים הקרובים יחול שיפור משמעותי ביצוא תעשיית ההי-טק. יתרה על כן, הפיחות שנרשם בשקל בחודשים האחרונים יתמוך ביצוא, ואת השפעה של פיחות זה אנו צפויים לראות בחודשים הקרובים.

(4) האינפלציה במרכז היעד הממשלתי. מדד המחירים לצרכן, לחודש אפריל 2012, עלה ב-0.9%, כך ש-12 החודשים האחרונים עלה המדד הכללי ב-2.1%. אמנם, אנו צופים כי גם בשנת 2012 תהיה האינפלציה בתוך היעד הממשלתי (3%-1%), אך אנו מאמינים כי הפוטנציאל לחריגה מהיעד גדל משמעותית, לאחר שפורסם כי המע"מ יועלה ב-1% בתחילת חודש יולי.

(5) רמת הריבית הנומינלית והריבית ריאלית נמוכה.

(6) סעיף שירותי הדיור בבעלות דיירים (חוזי שכר דירה מתחדשים) במדד המחירים לצרכן, עלה ב-1.0% בחודש אפריל. גם בסקר מחירי הדיור נרשמה עלייה.

 

מנגד, התגברו הגורמים אשר תומכים בהפחתת הריבית והם:

 

(1) חשש מפני הידרדרות נוספת של הכלכלה הישראלית על רקע התמורות באירופה, וההתפתחויות הפוליטיות ביוון.

(2) נרשמה התכווצות בנתוני יצוא ויבוא הסחורות, ובמדד הפדיון של המסחר והשירותים. גם נתוני הייצור אינם מעודדים במיוחד, למרות העלייה הקלה בחודש מארס (0.2%+). מתחילת השנה התכווץ היצור בכ-2.8%.

(3) מגמה שלילית בשוק ההון הקונצרני בחודש האחרון, על רקע החשש מפני אי יכולת פירעון חוב של קבוצת אי.די.בי, וההתפתחויות החדשות בשוק התקשורת.

(4) חשש ממחנק אשראי במשק.

אין ספק, כי בנק ישראל עומד החודש בפני החלטה קשה. מחד, האינדיקטורים הכלכליים רושמים האטה, והחדשות המגיעות מבחוץ, בעיקר אירופה, אינן חיוביות. מאידך, הכלכלה הישראלית ממשיכה לצמוח והאינפלציה צפויה להתגבר בחודשים הקרובים.

אמנם, לא נופתע אם הריבית תופחת בסוף החודש. עם זאת, ההשפעה הצפויה על האינפלציה מהעלאת המע"מ, נתוני הצמיחה החיוביים, והשיפור הצפוי ביצוא יטו, לדעתנו, את הכף, לטובת הותרת הריבית על כנה.

אי לכך, אנו מעריכים כי הוועדה המוניטרית בבנק ישראל יותירו את הריבית לחודש יוני (ב-28/5) ברמה של 2.50%.

מבט לחודשים הקרובים

להערכתנו, הריבית תישאר ללא שינוי בחודשים הרקובים, כאשר פוטנציאל העלאה לקראת סוף השנה נותר גבוה.

יחד עם זאת, במידה והתנודתיות בשווקים תגבל על רקע התפתחויות שליליות מאירופה שלה תהיה השפעה שלילית על הצמיחה בישראל, לא מן הנמנע כי בבנק ישראל יבחרו בחזרה לתוואי של הרחבה מוניטרית.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה