חדשות נדל”ן

האגודה לצדק חלוקתי: ”קיים פיתרון זמני למחוסרי הדיור שצפויים להתפנות ביום רביעי מהמאהלים”

אמש פסק ביהמ"ש לעניינים מינהליים בת"א שיש לפנות את כלל האוהלים בתל אביב עד ליום רביעי הקרוב בשעה 12:00. במידה ולא יפונו עד מועד זה רשאית העירייה לפנותם בכוח

מערכת ספונסר 19/09/2011 12:48

א+א-

אמש פסק ביהמ"ש לעניינים מינהליים בת"א שיש לפנות את כלל האוהלים בתל אביב עד ליום רביעי הקרוב (21/9/2011) בשעה 12:00. במידה ולא יפונו עד מועד זה רשאית העירייה לפנותם בכוח.

 

חלק ניכר מן המתגוררים במאהלים כיום הם מחוסרי דיור, חלקם אף משפחות חד הוריות עם ילדים שישארו ללא קורת גג בחורף המתקרב. קיים פיתרון זמני, זמין ומיידי לבעיה קשה זו. הפיתרון הוא לאכלס את מחוסרי הדיור בדירות פנויות בקיבוצים, בהמשך להחלטה חדשה שהתקבלה במועצת מקרקע ישראל ומאפשרת השכרת דירות בקיבוצים.

 

בית המשפט, הממשלה והרשויות המקומיות לא נותנים כעת מענה סביר למחוסרי הדיור בדרך של דיור ציבורי או סיוע בדיור ובכך בפוגעים בזכויותיהם הבסיסיות ובכבוד האדם שלהם. בעוד שפיתרון קבע מחייב "שינוי דיסקט" ולקיחת אחריות על ידי המדינה לספק פתרונות דיור לאזרחיה, קיים פיתרון זמני, זמין ומיידי לבעיה קשה זו. הפיתרון הוא לאכלס את מחוסרי הדיור בדירות פנויות בקיבוצים, בהמשך להחלטה חדשה שהתקבלה במועצת מקרקע ישראל ומאפשרת השכרת דירות בקיבוצים.

 

השכרת דירות בקיבוצים הייתה עד היום פעולה בלתי חוקית שהמדינה סירבה להכיר בה, מכיוון שמדובר על קרקע שהוקצתה ללא כל תשלום או תמורת תשלום מזערי לשם חקלאות ומגורי חברי הקיבוץ בלבד. למרות אי חוקיות זו, התופעה התרחבה בשנים האחרונות בקיבוצים, תוך חריגה מהשימושים המותרים במקרקעי המשבצת ותוך הפרה של הוראות חוזה המשבצת.

 

אך בעוד שהמדינה והרשויות המקומיות ממהרות לפנות את מחוסרי הדיור מן המאהלים, אי חוקיות השימוש במקרקעי הציבור בקיבוצים זכתה לתגובה אחרת לגמרי: לגליזציה של התופעה הבלתי חוקית ומתן הטבות מרחיקות לכת לקיבוצים.

 

במסגרת ישיבת מועצה שהתקיימה ב-30 במאי השנה התקבל הסדר זמני במסגרתו נקבע שקיבוץ ישלם דמי שימוש שנתיים בשיעור של 5 אחוז מהסכום אותו הוא גובה בגין השכרת יחידות הדיור עבור השכרת כל יחידות הדיור בקיבוץ. על תשלום זה יחולו הנחות אזור עדיפות לאומית על פי החלטות המועצה התקפות. מדובר בהטבה אדירה שניתן להעריכה לכל הפחות בעשרות רבות של מליוני שקלים לשנה!!!

 

בהודעת דוברת רשות מקרקעי ישראל נאמר כי בהמשך לדרישת יו"ר המועצה, השר אריאל אטיאס, אף נקבע כי הקיבוצים יחויבו להשכיר דירות קטנות בתחומם לזוגות צעירים חסרי דיור. יחד עם זאת ההחלטה מותירה בידי הקיבוצים את היכולת לגבות מצעירים מחוסרי דיור אלו שכר דירה ככל העולה על רוחם. (השכרה שכאמור היתה בלתי חוקית עד היום ומתבצעת על מקרקעי הציבור).

 

בהמשך לכך אמר היום ד"ר סנדי קדר מהאגודה לצדק חלוקתי והחבר בצוות ספיבק-יונה כי: "יש לאפשר לדרי המאהל, שאין להם לאן להתפנות ביום רביעי, ומחוסרי דיור נוספים כגון זכאי דיור ציבורי לגור בדירות הפנויות בקיבוצים. ההחלטה שהתקבלה במועצת מקרקעי ישראל , מעניקה הטבה מרחיקת לכת לחברי הקיבוצים אשר זוכים להשכיר דירות שהוקמו על קרקעות ציבוריות, שהוקצו לו ללא כל תשלום או עבור תשלום זעום, מהווה פרס על פעילות בלתי חוקית ואף מתמרצת חקלאים לזנוח את החקלאות ולהתפרנס מספסרות במקרקעי הציבור וכל זאת תמורת תשלום זעום וזניח לקופה הציבורית בסך 5% בלבד תוך ויתור שערוריתי על הכנסות המוערכות בעשרות רבות של מליוני שקלים השייכים לכלל הציבור.

 

מאות אלפי ישראלים קמו הקיץ בדרישה לצדק חברתי וצדק חלוקתי. השר אטיאס הבטיח במסגרת ההחלטה, כי הדירות יושכרו גם לחסרי דיור, כעת יש לו הזדמנות להוכיח שמילותיו אינן ריקות מתוכן ושהוא דואג גם למוחלשים ביותר בחברה הישראלית.

 

אנו קוראים לממשלת ישראל, למועצת מקרקעי ישראל ולשר אטיאס להתנות את אישור ההטבה השערוריתית הזו בהקצאת 20% מכל הדירות המושכרות בקיבוצים למשרד השיכון וזאת ללא תמורה נוספת מעבר להטבה מרחיקת הלכת בסך 95% מערך ההשכרה שניתנה בהחלטה. דירות אלו יחולקו על פי קריטריונים שקופים ועל פי עקרונות הצדק החלוקתי למחוסרי דיור ובראש ראשונה למפוני המאהלים שעומדים להיזרק לרחוב."

כתבות נוספות

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה