קרדיט: depositphotos
קרדיט: depositphotos

גל רכישות של מניות מצד בעלי שליטה ומנכ"לים את המניות של החברות שהם מנהלים נרשם ביתר שאת בשבוע האחרון, במה שנראה כמו צעד של הבעת אמון או אולי ניצול הזדמנויות בשוק שחווה ירידה בשבוע האחרון בצל המתיחות הגיאופוליטית.

כמו שמכירה של מניות מצד בכירים עשויה להוות איתות שלילי, החוק בלתי כתוב הוא שרכישות מצד אלו שנחשבים אנשי פנים בחברה עשויות ללמד בהכרח על הצפי מבחינתם כי מדובר במחיר אטרקטיבי. נהוג להניח שבתקופות שפל וירידות שערים בשוק המניות, בעלי העניין יגדילו את אחזקותיהם בחברות, תוך כוונה לנצל את מחירי המניות הנוחים יותר לצורך הגדלת אחזקותיהם, להביע אמון בחברות ובפעילותן, וכן בניסיון למתן את ירידות השערים.

כך למשל, דוד גרנות יו"ר בזק רכש היום (ה’) כ-5.4 אלף מניות של בזק בשער של 458.5 אג’ למניה. אתמול בזק ופאוורג’ן אישרו הסכם בעלי מניות במסגר שיתוף הפעולה במסגרתו נכנסה בזק ל תחום מכירת חשמל.

אלי לוי, בנו של בעלי מור השקעות, רכש מניות של החברה בשלשו מנות בשבוע האחרון ועלה להחזקה של מעל 7%; אייל גרינברג מנכ"ל גולף, רכש באמצעות ג.יפית ייעוץ והשקעות, מניות החברה בשלוש מנות השבוע, ועלה להחזקה של 2.1% בחברה.

המתמיד הסדרתי ב’רכישה עצמית’ של מניות החברה שבבעלותו, שלום חגי, המשיך לרכוש ברצף גם השבוע מניות של טיב טעם, ועלה להחזקה של 45.9% בחברה; רון אורן, מנכ"ל אלמור חשמל, רכש מניות החברה בסכום של כ-200 אלף שקל בשני סבבי רכישות שביצע השבוע.

אלכס שניידר, בעל השליטה ב מישורים, רכש השבוע מניות החברה ועלה להחזקה של כ-56% מהחברה; מנכ"ל פלסאנמור, אליעזר זוננשיין, רכש השבוע כ-4.9 אלף מניות החברה בשער של 392 אג’ ובכך עלה להחזקה של כ-27% מהון המניות של החברה; דורי נאוי, בעל השליטה בחברת נאוי, רכש 64.7 אלף מניות החברה בשער ש 2,624 אג’, ובכך עלה להחזקה של 67.2% מהון המניות של החברה.

למרות התנועות אשר בוצעו על ידי בעלי העניין אלו לא בהכרח בוצעו בהיקפים גדולים, כהמשך מגמה שנרשמה בשנה החולפת. לפי נתוני הבורסה בת"א, בתשעת החודשים של 2032, בהם השלכות הרפורמה המשפטית העיבו על הבורסה, רכישות בעלי עניין הסתכמו בכ-1.3 מיליארד שקל, קיטון בשיעור של כ-50% לעומת התקופה המקבילה אשתקד, אז הסתכמו רכישות בעלי עניין בהיקף של כ-2.6 מיליארד שקל.

עוד עולה מהנתונים כי ברבעון הרביעי של 2023 בעלי העניין לא ניצלו את ירידות השערים שהשוק חווה בתחילת המלחמה ובניגוד למשקיעים המוסדיים לטווח ארוך שהגדילו את אחזקותיהם, בעלי עניין ביצעו רכישות של מניות בהיקף של כ-0.2 מיליארד שקל בלבד. לגבי המכירות, מתחילת השנה ועד לפרוץ מלחמת ’חרבות ברזל’ ב-7 באוקטובר, חל קיטון בשיעור של כ-36% בהיקף מכירת מניות ע"י בעלי עניין לעומת התקופה המקבילה אשתקד, והם הסתכמו בכ-3 מיליארד שקל והיוו כ-75% מסך המכירות השנתי שבוצע על ידם. זאת בדומה לשנת 2022 בה קצב המכירות היה יחסית קבוע ועד לתום הרבעון השלישי בוצעו מכירות בהיקף של כ-72% מכלל המכירות השנתיות.

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש