קרדיט: depositphotos
קרדיט: depositphotos

הדולר מזנק בחדות בצל האכזבה מנתוני האינפלציה בארה"ב והצפי לדחייה בהורדת הריבית, ועל רקע המתיחות מול אירן שעלתה מדרגה נוכח הצפי של המודיעין האמריקאי כי אירן תנקום בימים הקרובים את החיסול בדמשק.

הדולר מזנק ב-1.3% ונסחר ברמה של 3.762 שקלים. 

בקשר לנתוני האינפלציה, דיוויד קוהל, הכלכלן הראשי של בנק ההשקעות השווצרי יוליוס בר, אמר כי "הנתונים הוסיפו חוסר ודאות נוסף לגבי מצב הריבית בשנת 2024. כמעט בוודאות, הבנק הפדרלי ישאיר את הריבית ללא שינוי בפגישת וועדת השווקים הפתוחים הפדרלית (FOMC) הקרובה שתתקיים ב-1 במאי. בנוסף, הסיכויים להורדת ריבית בפגישה שלאחר מכן בחודש יוני פחתו משמעותית, כאשר המוקד הוסט לפגישת הוועדה ביולי. אנו מאמינים כי הורדת ריבית ראשונה בחודש יוני אפשרית, אך הסיכויים לכך הולכים ופוחתים, במיוחד אם מדד הליבה של הוצאות הצריכה האישיות (PCE Deflator) שיפורסם בסוף החודש יצביע על תחזית אינפלציה גבוהה יותר.

"אינפלציית הליבה בארה"ב נותרה ללא שינוי ברמה של 3.8%, בעוד מדד המחירים לצרכן הכללי עלה ל-3.5% בחודש מרץ, בעיקר בשל עלייה במחירי האנרגיה. נתונים אלו אכזבו את הציפיות לירידה קלה באינפלציה, והחריפו את הדיון לגבי מרחב התמרון של הבנק הפדרלי להתחיל בהפחתות ריבית בפגישות הקרובות של ה-FOMC. פירוט נתוני האינפלציה מראה כי מחירי הסחורות הבסיסיים חזרו לרדת לאחר הפסקה קצרה בפברואר. מנגד, מחירי השירותים האחרים עלו ותרמו לעליית האינפלציה הכללית. מאחר ומדד זה נכלל במדד הליבה של הוצאות הצריכה הפרטיות (מדד האינפלציה המועדף על הבנק הפדרלי), אך במשקל נמוך יותר, ייתכן שמדד זה שיפורסם בסוף החודש יצביע על ירידה באינפלציה. העובדה כי האינפלציה בארה"ב עלתה במשך חודשיים ברציפות, מעלה תהיות לגבי קיימות מגמת הירידה בארה"ב באופן כללי", אמר קוהל.

לאור נתוני האינפלציה, הפד ככל נראה ישאיר את הריבית ללא שינוי בפגישה הקרובה ב-1 במאי. במקביל, הסיכויים להורדת ריבית ביוני, וכן ציפיות השוק הפיננסי לכך, פחתו משמעותית. "כעת, המוקד לתחילת ההקלה במדיניות הוסט לפגישת הועדה בחודש יולי, וגדלות הציפיות כי לא תהיה הקלה כזו", הוסיף קוהל. "עם זאת, אם מדד הליבה של הוצאות הצריכה האישיות שיפורסם בסוף החודש יציג תחזית אינפלציה חיובית יותר, כפי שצפוי וכפי שמרמזים נתוני האינפלציה הנוכחיים, עדיין קיימת אפשרות להורדת ריבית ראשונה בפגישת הוועדה בחודש יוני".

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש