קרדיט: depositphotos
קרדיט: depositphotos

המחקר ה"מטלטל" שפורסם הבוקר וטען כי מישהו הרוויח בגדול כשפתח הימור נגד ישראל לפני מתקפת הטרור ב-7 לאוקטובר עשה גלים בשוק אך התברר בסופו של יום כעורבא פרח.

צמד החוקרים האמריקאים פרופ’ ג’ושוע מיטס מאוניברסיטת קולומביה ופרופ’ רוברט ג’קסון מאוניברסיטת ניו יורק, הנחשבים למומחים בדיני ניירות ערך, הסיקו כי משקיעים ביצעו עסקות חריגות בוול סטריט לפני ה-7 באוקטובר וגרפו מיליוני דולרים בזכות קריסת מניות בישראל עקב הטבח.

המחקר, שמתפרס על מעל 60 עמודים, מתמקד בתעודת הסל בבורסת ניו יורק העוקבת אחר שוק המניות הישראלי - תעודת EIS של חברת המדדים הבינלאומית MSCI. החוקרים האירו את נפח עסקות השורט ב–EIS ב–2 באוקטובר, לפני מתקפת הטרור, שהיה חריג לטענתם. אלא שזה קרה ארבע פעמים נוספות בחצי השנה שקדמה למתקפה.

החוקרים מביאים כמשל את הפוזיציה בחסר על מניית לאומי, שעלתה ב-50% בתקופה שבין 14 לספטמבר ל-5 באוקטובר, מ-8.9 מיליון מניות לקרוב ל-13.4 מיליון מניות. ב-8 באוקטובר מניית לאומי נפלה ב-8.79% בבורסה ביום הראשון למסחר לאחר המתקפה. החוקרים מצאו שמחיר המניה ירד ב-734 יחידות שאותם הם הניחו כשקלים במקום 734 אגורות. אז הפוזיציה לא מורווחת בסכום של 3.2 מיליארד שקל, כפי שנטען, אלא של 32 מיליון שקל בלבד.

כותבי המאמר המומחים לקחו בחשבון שמחירי המניות בארץ נקובים בשקלים ולא באגורות, או בשורה התחתונה, פשוט שכחו לחלק ב-100 את ההפסד.

לגבי היקף המחזור החריג בתעודות הסל, אחת האפשרויות היא שהחוקרים התעלמו מעדכון המדדים שקורה פעם ברבעון, מה שמסביר את התדירות העקבית של העלייה החריגה במחזורים. לא מן הנמנע כי פעולות השורט בתעודת הסל  נעשו כחלק מעדכון רבעוני של ניירות הערך הנכללים בתעודה, כמו מניות הבנקים הגדולים בישראל, או אלו של ענקיות הטכנולוגיה צ’ק פוינט ונייס.

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש

 • 1
  לא הייתי קורא להם "מומחים"

  אולי הם היו על כדורים כש"הימרו" נגד ישראל. מבלי להכיר את השוק והמטבע הישראלי.
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  • loki
  • 04/12/2023 18:01