משה נור, מייסד ומנכ"ל נור אינק אינוביישנס<br>קרדיט: יח"צ
משה נור, מייסד ומנכ"ל נור אינק אינוביישנס קרדיט: יח"צ

חברת נור אינק, העוסקת במחקר ופיתוח של סוגים שונים של דיו פיגמנטי מבוסס מים, ירוק וידידותי לסביבה, דיווחה הבוקר (ב’) על השלמת פיתוח מוצר המהווה להערכתה "פריצת דרך עולמית" ותתחיל תהליך פיילוט משמעותי עם אחת מהחברות היפניות הגדולות בעולם.

נור, הנסחרת בבורסה בתל אביב לפי שווי של 75 מיליון שקל, סיימה את הפיתוח של המוצר דיספרציה לבנה - חומר גלם בסיסי, פורץ דרך, של דיו לבן פיגמנטי על בסיס מים. הדיספרסיה הפיגמנטית הלבנה על בסיס מים הינה חומר הגלם הבסיסי לפיתוח וייצור של דיו לבן פיגמנטי על-בסיס מים. להערכת החברה, בעזרת הפיתוח פורץ הדרך של החברה, תאגיד הכימיקלים והמדפסות היפני יוכל להתחרות בענקית הכימיה והדיו דופונט, המחזיקה בנתח של כ-85% מהשוק העולמי של הדיספרסיה הלבנה הפיגמנטית על בסיסמים.

נור טוענת כי הצליחה בפיתוח מוצר ייחודי לעולם הדיו וזאת בזכות העובדה שהשתמשה בידע חדשני, מוצרים מיוחדים, ובתהליך ייצור שלא היה קיים עד היום. להערכת החברה, פריצת דרך זו אמורה לאפשר לחברה למכור את המוצר לכמה חברות ענק גלובליות, הן לשימוש עצמי והן לשיווק גלובלי לתעשייה עצומה שכמהה לעוד מוצר בשוק הנשלט על יד ענקית התעשייה דופונט. חברה נוספת שמייצרת דיספרסיה לבנה פיגמנטית על בסיס מים היא חברת קורנית דיגיטל הישראלית, אולם במקרה זה מדובר בייצור דיו שנמכר רק עם מדפסות מתוצרתה.

נכון למועד זה, בסיום הפיילוט מבקשת החברה היפנית להשתמש במוצר זה בשני אופנים. העיקרי שבהם הוא שיווק הדיספרסיה הלבנה ליצרני דיו אחרים תחת המותג של החברה היפנית, ובמקביל להשתמש במוצר זה כבסיס לפיתוח דיו לבן פיגמנטי על בסיס מים מתוצרתה. להערכת החברה, בעתיד הקרוב מוצר הדיספרסיה הלבנה של החברה צפוי לאפשר את פיתוחם של סוגים שונים של דיו לבן פיגמנטי על בסיסי מים לעולמות של ביגוד, טפטים, אריזות מזון, קוסמטיקה ועוד.

החברה מחזיקה כיום ב מספר קווי מוצר ייחודיים כאשר המתקדם ביותר הינו דיו המיועד לעולם הטקסטיל והחברה כבר חתמה על הסכם מסחרי ראשון ובמקביל מקיימת מספר פיילוטים משמעותיים ומתכננת התחלה של פיילוטים נוספים בחודשים הקרובים. קו מוצרים נוסף של החברה הינו דיו לאריזות - החברה כבר השלימה כ-50% מהפיתוח שלו והיא מקווה להתחיל פיילוט אצל לקוחות פוטנציאלים במהלך שנת 2024.

השלמת הפיתוח והתחלת הפיילוט הינם בהמשך לאסטרטגיית החברה להפוך לספקית עולמית מובילה בתחום דיו פיגמנטי ידידותי לסביבה המבוסס על מים והמיועד לשימוש במדפסות דיגיטליות תעשייתיות, תחת מודל (Manufacturer Equipment Original (OEM, עם גופים מובילים בתעשיית הדפוס הדיגיטלי בעולם.

תאגיד הכימיקלים והמדפסות היפני בסיסו בטוקיו, הוא הוקם באמצע המאה הקודמת, כיום עובדים בו עשרות אלפי אנשים ברחבי העולם, ובשנת 2022 הגיע למחזור מכירות של למעלה מ-18 מיליארד דולר, כך לפי הדיווח של נור. בנוסף למוצרים ושירותים לתחומי הדפוס והדפוס הדיגיטלי, כולל מוצרים הקשורים להזרקת דיו וראשי הדפסה להזרקת דיו – התאגיד עוסק בפיתוח וייצור של מגוון רחב ביותר של מוצרים ושירותים.

משה נור הוא ממייסדי חברת נור מקרופרינטרס, שפיתחה את המדפסת הדיגיטלית בפורמט רחב הראשונה בעולם ואת הדיו הפיגמנטי להזרקת דיו הראשון בעולם. בשנת 1994 הונפקה נור מקרופרינטרס בנאסד"ק ובשנת 2005 נרכשה על ידי HP. כמו כן, מר משה נור היה ממייסדי חברת קורנית דיגיטל, הנחשבת כחברה פורצת דרך עולמית של שוק ההדפסות הדיגיטליות על גבי חולצות, שהונפקה גם היא בנאסד"ק ונסחרת כיום בשווי של כ- 1 מיליארד דולר.

את מחלקת המו"פ של החברה מוביל ד"ר משה נקש. ד"ר נקש הינו בעל תואר דוקטור בכימיה ממוסד הטכניון, ופוסט דוקטורט מאוניברסיטת קיימברידג’ באנגליה ולו ניסיון בניהול פרויקטים ופיתוח של מוצרים לתעשיית הדפוס והדפוס הדיגיטלי בחברות מובילות בתחומן כגון קודאק, דיג’יפלקס וואלוקס, בנוסף לניסיון מחקרי כמרצה בכיר באוניברסיטת תל אביב.

לדברי משה נור יו"ר הדירקטוריון ומנכ"ל החברה: "אני גאה בהצלחה שלנו בפיתוח מוצר ייחודי לעולם הדיו וזאת בזכות העובדה שהשתמשנו בידע חדשני, מוצרים מיוחדים ובתהליך ייצור שלא היה קיים עד היום. להערכתנו, פריצת דרך זו אמורה לאפשר לנו למכור את המוצר לכמה חברות ענק גלובליות הן לשימוש עצמי והן לשיווק גלובלי לתעשייה עצומה שכמהה לעוד מוצר בשוק הנשלט על יד ענקית התעשייה דופונט". 

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש

 • 3
  כן ולא...

  ה"כן" זה כי כל מה שכתבת מאד נכון. ה"לא" זה העניין הסטטיסטי, ועוד משהו... והתייחסות קצת יותר מפורטת - ראשית, יש אצלנו ראשים נהדרים, ולדעתי כמעט 100% מחברות החלום כאן מבוססות על רעיונות יפים מאד, עם בסיס תיאורטי חזק. אין כמעט נוכלים, שמאירים את ר"ג באנרגיה של מנורה אחת (אגב, גם הנוכל ההוא היה אדם מבריק, למיטב זכרוני, והיה בבסיס רעיון שהוא לא לגמרי מופרך, פרט לכך שבסופו של דבר הוא כן היה לגמרי מופרך..). דוגמא אחת - פרוטאולוג'יקס, שאני חושב שהייתי מושקע בה פעם, על בסיס עבודת מחקר שזיכתה את 2 החוקרים בפרס נובל. רעיון נהדר, שלא עבד. וזה לא שהתברר שהם צריכים להחזיר את פרס הנובל. עוד יהיו רעיונות שיעבדו, על בסיס מה שגילו. לגבי ה"לא" - ראשית סטטיסטית, אבל יש גם משהו יותר מעשי - אני חושב שגם אורי טל טנא אמר את זה, בפרסום שלו בפייסבוק שכלל את סטטיסטיקת מדד הביו מאז שקם, או במקום אחר - אני חושב שחברות לא מגיעות להנפקה בבורסה, כשהן בשווי שוק מסדר הגודל שאתה רואה כרגע בנור ובאפיטומי. הן מגיעות לציבור בשוויים הרבה יותר גדולים, במקרים בו הסבירות להגיע למוצר ולרווח היא יותר מקלושה. כלומר, הן מגייסות ממשקיעים פרטיים עד שמגיעות לשווי הרבה יותר גדול מ 100 מליון ש"ח. בגלל זה הגבתי לפוסט של "מערכת ספונסר", שפתח את השרשור. זה הרעיון הכללי - מבחינתי, הסמן שצריך להיזהר. אפיטומי ו/או נור? תמיד יש סיכוי שמי שקונה כרגע יעשה מכה רצינית/יתעשר, אם יחזיק לטווח ארוך. התוחלת היא שלילית חזקה. אני מאתגר אותך, וכל חבר אחר כאן שמעוניין להשקיע עבודה - לחפש ולהעלות כאן את כל חברות החלום שנסחרו כאן ב 50 השנים האחרונות בשווי 100 מליון ש"ח או פחות, ובדיעבד הסתבר שמי שקנה לטווח הארוך עשה כאן מכה. וזה לפני שנבדוק כמה חברות כאלו סיימו כשלדים ב 50 השנים האחרונות. נקסט ויז'ן היא דוגמא טובה לחברה שהונפקה בשווי לא מאד גבוה, ועדיין, לפי הגרף באתר בנק לאומי, שהרזולוציה בו נמוכה מאד, נראה לי שהשווי בהנפקה נראה יותר כמו 400 מליון ש"ח, וזה שונה מ 100 מליון ש"ח. שווי 400 מליון זה גם לא הרבה, אבל בכל זאת פי 4 מ 100 מליון. כלומר, מקטינים לנו את הסיכוי להתעשר - לעשות אלפי אחוזים.
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  • gil_am
  • 04/12/2023 12:16
 • 2
  יש גם חברות קטנות שפתאום פורצות דרך

  בתחומן. כל מקרה לגופו וצריך לבדוק לעומק. קח למשל נקסט ויזן . עד לפני שנה מי הכיר אותה? פתאום מפלצת של 2 מליארד.
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  • הדר
  • 04/12/2023 11:50
 • 1
  מבחינה סטטיסטית, יש כאן פוטנציאל

  לעוד מניה שהרבה כבשים יובלו בה, עד סיום חייה כשלד... נראה שאנחנו מתמחים בזה. בדומה לאפיטומי, שחצי מהפורום נמצא בה כרגע. מעניין מה אחוז החברות האלו בבורסה שלנו, לעומת הנסדק למשל. התחושה שלי היא שהאחוז כאן גבוה בהרבה. הסתפקתי כאן בשווי השוק לפני הפרסום, גבוה 52 שבועות, גבוה שנתיים אחרונות, ה"אין הכנסות" שאני רואה באתר של בנק לאומי. גילוי נאות - לא התעמקתי, ואני לא מכיר לעומק אף אחת משתי החברות שהזכרתי כאן. אני רק אומר שהתחושה שלי היא שהן שייכות לסוג של חברות, חברות חלום, שהסיכוי להרוויח בהן הוא כמו הסיכוי שלי לזכות בפרס הראשון בלוטו במהלך כל חיי. ואין בכוונתי להתחיל כאן דיון חדש בסוגיה אם סוחר טוב יכול להרוויח ממסחר ספקולטיבי, ומה אחוז הסוחרים הטובים כאן. עשיתי את זה אתמול, ומיצינו... בהצלחה למשקיעים/מהמרים. (ועוד גילוי נאות - לעיתים גם אני חוטא בהימורים מהסוג הזה, אבל זה קורה בתדירות של פעם בכמה חודשים, ואני אף פעם לא הופך למשקיע אם אני מופסד).
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  • gil_am
  • 04/12/2023 11:44