קרדיט: depositphotos
קרדיט: depositphotos

חודש נובמבר נפתח בעליות חזקות במדדי המניות המובילים בעולם ובישראל תוך ירידת התשואות לפדיון של אגרות החוב הממשלתיות, והיחלשות שער הדולר מול סל המטבעות. זאת, על רקע נתונים כלכליים שהתפרסמו בארה"ב המעידים על האטה במשק האמריקאי . האינפלציה בארה"ב המשיכה לרדת ואף מעבר לתחזיות מה שגרם להמשך ירידת התשואות לפדיון של אגרות החוב הממשלתיות האמריקאיות, לרווחי הון ולהמשך התנופה במדדי המניות המובילים.

שוק המניות הישראלי רשם חודש חיובי מאוד וכך גם שוק איגרות החוב הממשלתיות והקונצרניות. שער השקל רשם התאוששות משמעותית מול שער הדולר. תעשיית קרנות הנאמנות הגיבה להתאוששות הנ’’ל עם התמתנות של ממש בפדיונות בתעשייה האקטיבית, כאשר בשבוע האחרון יציאת הכספים פסקה. מנגד, נרשמו גיוסים נאים מאוד בתעשייה הפסיבית בכל מה שקשור בקטגוריות המתמחות באג’’ח חברות ובמניות בישראל.

בנק ישראל בישיבתו האחרונה הותיר את הריבית ללא שינוי ברמה של 4.75%. שער השקל רשם החודש ייסוף משמעותי מול הדולר והאירו, כשבחודש נובמבר רשם עלייה בשיעור של כ-7.5% מול הדולר וכ-5.3% מול האירו. שוקי המניות בחו"ל סיימו את החודש במגמה חיובית חזקה כאשר מדד S&P500 עלה בכ-8.9%, מדד הנאסד"ק עלה בכ-10.7%, מדד הדאקס הגרמני עלה בשיעור של כ-10.2%, ומדד הניקיי היפני עלה בשיעור של כ-9.1%.

שוק המניות הישראלי סיים את חודש נובמבר במגמה חיובית חזקה גם כן, לאחר הירידות החזקות שהיו מנת חלקו באוקטובר. מדד ת"א 35 הוסיף לערכו כ-7.7% ומדד ת"א 125 עלה בכ-8.1%. איגרות החוב הקונצרניות סיימו גם הן את חודש נובמבר במגמה חיובית חזקה. מדדי התל בונד 60, 40, 20 עלו בשיעור של כ-3.3% עד כ-4.1%, שיעור חריג לחודש אחד. מדד אג"ח קונצרני כללי עלה בכ-3.1% ומדד אג"ח ממשלתי כללי, סיים את החודש אף הוא בעלייה בשיעור זהה כשהוא מושפע מהעליות החזקות שנרשמו בשוק האג"ח האמריקאי.

התעשייה האקטיבית המסורתית בחתך של קטגוריות

בתעשייה האקטיבית המסורתית ניכר שינוי ברור במגמה בחודש נובמבר, כאשר חלק מהקטגוריות אשר ידעו פדיונות בתקופה האחרונה החלו לגייס. קטגוריית אג"ח בארץ - חברות והמרה גייסה סכום של כ-130 מיליון שקל , אחריה קטגוריית מניות בחו"ל הוסיפה גיוס של כ-75 מיליון ₪ וקטגוריית ממונפות ואסטרטגיות הוסיפו לגיוס כ-15 מיליון שקל. קטגוריית אג"ח כללי ממשיכה להיות הקטגוריה הפודה ביותר, עם התמתנות משמעותית בקצב הפדיונות, סיימה את החודש עם פדיון של כ-570 מיליון שקל. קטגוריית אג"ח מדינה פדתה סכום של כ-280 מיליון שקל. קטגוריית מניות בארץ סיימה את החודש עם פדיון של כ-90 מיליון שקל. קטגוריית גמישות פדתה סכום של כ-20 מיליון שקל.

קטגוריית אג’’ח בחו’’ל שידעה גיוסים נאים בחודשים האחרונים, עברה לפדיונות קטנים בסך של כ-20 מיליון שקל. זאת, על רקע הייסוף בשקל.

הקרנות הכספיות: ממשיכות לגייס אבל פחות

גם החודש נמשך הגיוס של הקרנות הכספיות תוך ירידה בקצב הגיוס, כאשר בנובמבר נכנס אליהן סכום של כ-3.7 מיליארד שקל. הקרנות הכספיות השקליות גייסו כ-3.5 מיליארד שקל הקרנות הכספיות הדולריות הוסיפו סכום של כ-0.2 מיליארד שקל. זאת, למרות הנפילה בשער הדולר מול השקל. ב-21 החודשים האחרונים מאז החלו הקרנות הכספיות לגייס סכומים משמעותיים, גייסו הקרנות הכספיות סכום גדול של כ-85 מיליארד שקל ונתח השוק שלהן נסק מכ-4.2% לכ-24%. נתח השוק שלהן מתוך תעשיית הקרנות האקטיביות בלבד (בקרנות הפסיביות אין קרנות כספיות) עומד על 42.2%. סך נכסיהן של הקרנות הכספיות עומד על כ-106.4 מיליארד שקל, שיא של כל הזמנים.

התעשייה הפסיבית: קרנות הסל והקרנות המחקות: מגמת גיוסים חזקה

חודש נובמבר בתעשייה הפסיבית התאפיין במגמה מעורבת, עם גיוס כולל של כ-4.1 מיליארד שקל, כשהגיוס הגיע ברובו מתעשיית קרנות הסל שגייסה סכום של כ-3 מיליארד שקל תעשיית הקרנות המחקות הוסיפה לגיוס סכום של כ-1.1 מיליארד שקל. קטגוריית מניות בחו’’ל היא המגייסת הגדולה החודש בתעשייה הפסיבית עם סכום גדול של כ-2 מיליארד שקל. כאשר רובו המוחלט של הגיוס הגיע מתעשיית קרנות הסל - אשר גייסו כ-1.55 מיליארד שקל והקרנות המחקות הוסיפו סכום של כ-0.45 מיליארד שקל.

קטגוריית מניות בארץ סיימה את החודש כמגייסת השנייה בגודלה, כשגייסה סכום נאה מאוד של כ-1.6 מיליארד שקל, כאשר קרנות הסל גייסו כ-1.3 מיליארד שקל והקרנות המחקות גייסו סכום של כ-0.3 מיליארד שקל. קטגוריית חברות והמרה גייסה כ-510 מיליון שקל, כאשר קרנות הסל גייסו סכום של כ-290 מיליון שקל, והקרנות המחקות הוסיפו סכום של כ-220 מיליון שקל.

קטגוריית אג"ח בחו"ל גייסה סכום של כ-200 מיליון שקל, הקרנות המחקות גייסו סכום של כ-260 מיליון שקל. לעומת קרנות הסל אשר פדו כ-60 מיליון שקל קטגוריית אג"ח מדינה סיימה את החודש עם פדיון של כ-150 מיליון שקל. הקרנות המחקות פדו סכום של כ-120 מיליון שקל וקרנות הסל הוסיפו לפדיון סכום של כ-30 מיליון שקל.

**הכותב הוא מנהל קשרי יועצים במיטב בית השקעות**

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש