פרופ אמיר ירון, נגיד בנק ישראל<br>קרדיט: המכללה למנהל
פרופ אמיר ירון, נגיד בנק ישראל קרדיט: המכללה למנהל

בנק ישראל הותיר היום (ב’) את גובה הריבית במשק ללא שינוי ברמה של 4.75%, כך לפי הודעת בנק ישראל. מדובר בהודעת הריבית האחרונה לשנת 2023, כאשר ציפיות האינפלציה שנה קדימה נמצאות בתחום תחום יעד האינפלציה של בנק ישראל (1%-3%).

ההחלטה להותיר את הריבית ללא שינוי הינה בהתאם לתחזיות בשוק. עם זאת, ההאטה בפעילות הכלכלית, לצד התחזקות מחודשת של השקל והירידה בקצב האינפלציה תומכים בהורדת הריבית שנמצאת ברמתה הגבוהה מזה יותר מעשור. 

חטיבת המחקר של בנק ישראל הנמיכה את התחזיות על רקע הימשכותה של המלחמה. על פי התחזית, התוצר צפוי לצמוח בשיעור של 2% בשנת 2023 ובשנת 2024 (בהשוואה לצמיחה של 2.3% ב-2023 ו-2.8% ב-2024, כפי שהעריך בנק ישראל בתחזית הקודמת מאוקטובר). שיעור האינפלציה בארבעת הרבעונים הקרובים (המסתיימים ברבעון הרביעי של שנת 2024) צפוי להיות 2.4% וברבעון הרביעי של 2024 הריבית צפויה לעמוד על 3.75/4.00%.

בתוך כך, בנק ישראל צופה כי הוצאות הממשלה בגין המלחמה יסתכמו ב-160 מיליארד שקל, וכי יחס החוב לתוצר צפוי לעלות ל-66% בסוף שנת 2024.

"על רקע המלחמה, מדיניות הוועדה המוניטרית מתמקדת בייצוב השווקים והפחתת אי הוודאות, לצד יציבות המחירים ותמיכה בפעילות הכלכלית. תוואי הריבית יקבע בהתאם להתפתחות המלחמה ואי הוודאות הנגזרת מכך. ככל שהיציבות בשווקים הפיננסיים תתבסס וסביבת האינפלציה תוסיף להתמתן אל עבר טווח היעד, המדיניות המוניטרית תוכל להתמקד יותר בתמיכה בפעילות הכלכלית", כך לפי הודעת בנק ישראל.

צפו במסיבת העיתונאים:

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש