קובי סלע, מנכ"ל אקסיליון<br>קרדיט: יח"צ
קובי סלע, מנכ"ל אקסיליון קרדיט: יח"צ

חברת אקסיליון, שבראשות עמי בר לב, המתמקדת בפיתוח, יישום והטמעה של מערכות תוכנה מבוססת בינה מלאכותית לניהול מערך התחבורה, הודיעה הבוקר (א’) כי "רשות תחבורה משמעותית נוספת בארה"ב" - CCTA (Contra Costa Transportation Authority) הכריזה על שיתוף פעולה חדש ופיילוט מסחרי עם החברה לצורך ייעול זרימת התנועה במסדרון תנועה מרכזי בעיר פיטסבורג.

מההודעה עולה כי CCTA הכריזה על שיתוף פעולה עם אקסיליון כדי לייעל את זרימת התנועה לאורך מסדרון שדרת הרכבת של העיר פיטסבורג ואיזורים משיקים נוספים. אלא שהפרויקט לא צפוי להניב הכנסות בשלב זה. למעשה, למי שעוקב אחר החברה חווה עוד ועוד פיילוטים אך ללא תוצאות.

עיקר פעילותה של אקסיליון הוא בשלבי המחקר ופיתוח של מוצריה וטרם התהוו לה הכנסות משמעותיות ולכן היא מקיימת עוד ועוד פיילוטים. אלא שאף אחד מהם לא קודם לשלב מסחרי. את המחצית הראשונה של 2023 סיימה אקסיליון עם הפסד תפעולי של 12.2 מיליון שקל, לעומת הפסד של 10 מיליון שקל בתקופה המקבילה ב-2022. והנה רשימת חלק מהפיילוטים שפרסמה החברה בשלוש השנים האחרונות, ושבסופם נבעו לה הכנסות של 90 אלף דולר בבד, מפיילוט שלא קודם לשלב מסחרי:

דצמבר 2020 - פיילוט לאופטימיזציית תוכניות רמזור מבוסס AI בירושלים; יוני 2022 - הושלם בהצלחה הפיילוט בירושלים - גם כאן לא ברור מה אומרת הסיסמא ’הסתיים הפיילוט בהצלחה’ אם לאחריו אין הסכם מסחור.

ינואר 2021 - פיילוט להקמת ’עיר דיגיטלית תאומה’ בצרפת; יוני של אותה שנה - לא אושר ביצוע הפיילוט בצרפת, והחברה הודיעה על חיפוש עיר אחרת; ינואר 2022 - הושלם בהצלחה הפיילוט בצרפת - אלא שלא נחתם הסכם כלשהו שיניב לחברה הכנסות כך שלא ברור מה היה מוצלח בפיילוט הזה בצרפת וגם אין איזכור בדוחות החברה על אותו פיילוט.

יוני 2022 - "התנעת" פיילוט אמריקאי רב-מודלי - הפיילוט הושלם ברבעון הראשון של 2023 ולפי הדוחות של אקסיליון הוא הוגדר כהצלחה על ידי המזמין ובגינו החברה קיבלה 325 אלף שקל שהכירה לראשונה בהכנסות בחציון. אלא שהפיילוט לא קודם לשלב המסחרי; ספטמבר 2023 - הסכם שירות לפיילוט בנבאדה.

אקסיליון מודיעה על עוד פיילוט שסופו ידוע מראש. כולם יהיו מרוצים, ייתכן שהחברה תקבל כמה גרושים על הפיילוט, אך שלב מסחרי אין במקרה הטוב, ובמקרה הרע הפיילוט בכלל לא יוזכר בדוחותיה של החברה ופשוט ייעלם מהזיכרון, ממש כמו זה של העיר התאומה בצרפת.

עמי ברלב, יו"ר אקסיליון, אומר כי "זהו פיילוט מסחרי נוסף שאנו מקבלים בארה"ב. פיילוט מסחרי זה משקף התנהלות איכותית מול גוף משמעותי אשר מעוניין ברכש של טכנולוגיה לשיפור עומסי התנועה באיזורי השיפוט שלו והביע אמון פומבי ותקשורתי בטכנולוגיה של אקסיליון. התקשרות זו בוצעה לאחר הוכחה טכנולוגית של טכנולוגיית החברה, המצויה כבר כיום ברמת בשלות מקצועית ועסקית גבוהה מאוד, ובחינה של הטכנולוגיה אשר בוצעה על ידי גופים מובילים בארה"ב. אקסיליון עובדת נכון ומנוהלת נכון, בצורה רזה, אמיתית וצנועה. חדירה משמעותית ואמיתית לשוק עוברת רק דרך ביצוע פיילוטים מסחריים, המבוצעים לאחר הגעה לבשלות טכנולוגית גבוהה וחתימה על חוזים מסחריים אשר יהיו תוצאה ישירה של הצלחה באותם פיילוטים. מפת הדרכים שלנו מבוצעת כסדרה, באופן מבוקר ונכון, בשוק הנכון, ותוביל אותנו להצלחה אשר כל כך ראויה לעובדי החברה ומנהליה".

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש