אושיק אפרתי, מנכ"ל הום ביוגז<br>קרדיט: אורית אפרתי
אושיק אפרתי, מנכ"ל הום ביוגז קרדיט: אורית אפרתי

הום ביוגז, העוסקת בפיתוח, ייצור ושיווק של מערכות ביוגז לטיפול מקומי בפסולת אורגנית והפיכתן לאנרגיה מתחדשת, דיווחה היום (ה’) כי התקשרה בהסכם עם SKG Sangha, ארגון ללא מטרות רווח הפועל בתחומי אנרגיה וחקלאות בנות קיימא, ניהול פסולת ושינויי אקלים, לפיו הארגון יספק לחברה שירותים בנוגע לניהול ותפעול פרויקט של חיסכון בפליטת פחמן בהודו הכוללים התקנה ותחזוקה של מערכות החברה אצל משתמשי קצה, וכן ניהול ורישום של תעודות הפחמן בהתאם לתקן בינלאומי מוכר.

במהלך השנים זכתה הום ביוגז להצלחה גדולה בהודו, עם מאות מערכות שהותקנו בפריסה ארצית, כולל פרויקטים של אחריות חברתית עם תאגידים כמו Adani ו-HCL.

במסגרת ההסכם, שנחתם ל-10 שנים, יותקנו כ-7,050 מערכות. התקנת המערכות צפויה להתחיל במהלך הרבעון הראשון של שנת 2024 ולהימשך כ–18 חודשים לאחר מכן.

הפרויקט בהודו צפוי לייצר כחצי מיליון טון זכויות פחמן ובכוונות החברה למכור את זכויות הפחמן לגופים המעוניינים לאפס את פליטות הפחמן שלהם, הן במסגרת עסקאות מכירה מראש והן במכירה שוטפת. מכירת תעודות הפחמן שינבעו מההסכם מותנת בהשלמת תהליך הנפקת הזכויות ע"י הגוף המנהל את התקן ה בינלאומי, כדוגמת Gold Standard.

יצוין, כי במסגרת העסקה למכירת זכויות פחמן מראש בנוגע לפרויקט של החברה בקניה, שנחתמה לאחרונה עם חברת Skoot, ושבגינה נתקבלה מקדמה בהיקף כספי של כ-670 אלף שקל, ניתנה לחברה אפשרות לספק חלק מזכויות הפחמן עליהן התחייבה מהפרויקט שהחברה מפתחת בהודו. בכוונת החברה לנצל את אפשרות זו, ובכך להגדיל את מלאי זכויות הפחמן הזמין למכירה שוטפת (שבה מחיר תעודת הפחמן צפוי להיות גבוה יותר לפי הערכת החברה), במסגרת הפרויקט שהחברה מיישמת כיום בקניה.

הום ביוגז מפתחת מערכות ביוגז שמאפשרות למשקי בית ולעסקים לבצע בעצמם מיחזור של פסולת אורגנית לאנרגיה נקייה, דוגמת גז לחימום מים או לבישול. הום ביוגז משתמשת בשיטה של עיכול אנאירובי להמרת חומרים אורגניים לאנרגיה מתחדשת, מה שמפחית את העלויות והפליטות הכרוכות בשליחת פסולת מזון להטמנה. החברה זכתה להצלחה עולמית מוכחת: הום ביוגז סיפקה למעלה מ-30 אלף מערכות ביתיות ב-100 מדינות ברחבי העולם.

לדברי אושיק אפרתי, מנכ"ל החברה: "אנו שמחים לדווח על עסקה משמעותית וארוכת טווח שמשלבת את התקנתם של אלפי מערכות בהודו ומכירתם של כחצי מיליון טון זכויות הפחמן שהפרויקט צפוי לייצר. מדובר במודל עסקי חדשני ופורץ דרך עבור החברה, שבו חלק משמעותי מההכנסות בגין ייצור, התקנה ותחזוקה של מערכות החברה אצל צרכני הקצה יגיעו ממכירת זכויות הפחמן לחברות וארגונים שמעוניינים לצמצם את פליטות הפחמן שלהם, ולא מהצרכנים עצמם, כפי שראינו בעסקה האחרונה עם חברת skoot".

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש